Kontakt


  Tutaj proszę zgłaszać wszelkie uwagi.


  5 grudnia 2022

  Ender 3d

  Bez ściemniania o druku i drukarkach 3d

  Creality CR Touch: jak zacząć

  CR Touch firmy Creality to automatyczny czujnik poziomowania łóżka, podobny do popularnego BLTouch. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

  Automatyczne poziomowanie stołu (ABL) to jedno z najpopularniejszych ulepszeń dla konsumenckich drukarek 3D, ponieważ pozwala użytkownikom pominąć irytujący proces ręcznego poziomowania każdego punktu na platformie roboczej maszyny. ABL jest zwykle wykonywany za pomocą czujnika ABL , a najpopularniejszą opcją jest BLTouch firmy Antclab . W ostatnich latach i po ogromnym sukcesie BLTouch niektóre firmy zajmujące się drukowaniem 3D opracowały własne czujniki ABL, aby wziąć udział w akcji.

  Creality jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych producentów budżetowych drukarek 3D, takich jak oryginalny Ender 3 i CR-10 . W 2021 r. Creality wypuściło CR Touch , własną markę automatycznego czujnika poziomowania łóżka.

  W tym artykule omówimy Creality CR Touch, omawiając, jak to działa i podstawowe kroki instalacji. Przyjrzymy się również różnicom między CR Touch i BLTouch, abyś mógł zdecydować, który z nich najbardziej odpowiada Tobie i Twojej drukarce.

  Co to jest?

  CR Touch mocuje się do głowicy drukującej i ma wysuwaną sondę
  CR Touch podłącza się do głowicy drukującej i ma wysuwaną sondę (Źródło: 3D Printing Doctor przez YouTube )

  CR Touch działa na większości drukarek 3D Creality FDM i upraszcza proces poziomowania łóżka, dzięki czemu nie musisz bawić się śrubami łóżka. Należy jednak wspomnieć, że zwykle najlepiej jest ręcznie poziomować, aby łóżko nie było całkowicie przechylone. Dzieje się tak, ponieważ nawet z czujnikiem ABL wszelkie rozbieżności w poziomie łóżka pojawią się również na wydruku. Tak więc pochylona platforma robocza daje wydruki z równie pochyloną podstawą.

  CR Touch to czujnik ABL przeznaczony do podłączenia do głowicy drukującej drukarki 3D FDM. Może sondować różne punkty platformy roboczej, mierząc ich odległość od dyszy, aby określić, w jaki sposób może pozostać w równej odległości we wszystkich punktach.

  Należy pamiętać, że CR Touch tak naprawdę nie zmienia pozycji łóżka, aby platforma robocza leżała płasko. Zamiast tego urządzenie ustawia dyszę w równej odległości nad łożem, dzięki czemu pierwsza warstwa jest równomiernie rozłożona na łożu, nawet jeśli jest przechylone lub nie jest wypoziomowane.

  Jak to działa

  CR Touch w akcji!
  CR Touch w akcji! (Źródło: MandicReally przez YouTube )

  CR Touch mierzy odległość od głowicy drukującej do platformy roboczej w różnych punktach stołu. Pomiary są wykonywane za pomocą wysuwanej sondy urządzenia, która wystaje z CR Touch i jest opuszczana, aż dotknie platformy roboczej. Zazwyczaj CR Touch wykonuje pomiary w formie siatki (np. 3 x 3, 4 x 4).

  Pomiary te służą do określenia, w jaki sposób dysza musi się poruszać, aby przez cały czas pozostawała w równej odległości od łóżka. Konkretny sposób wykorzystania pomiarów dla dyszy (np . matryca, siatka ) zależy od metody poziomowania wybranej w oprogramowaniu. Możesz przeczytać więcej o opcjach metody poziomowania w naszym artykule na temat automatycznego poziomowania łóżka .

  Po ustaleniu metody poziomowania następną kwestią do rozważenia jest to, jak często należy poziomować stół roboczy. Krótko mówiąc, możesz wykonać poziomowanie, kiedy tylko chcesz.

  Niektórzy użytkownicy wolą wykonywać sekwencję poziomowania przed każdym wydrukiem, ale nie zawsze jest to konieczne, ponieważ poziomowanie stołu nie zmienia się tak bardzo po jednym wydruku. Co więcej, bardziej powszechne jest uruchamianie sekwencji wyrównywania co kilka wydruków, ponieważ oszczędza to trochę czasu i zwykle nadal daje wysokiej jakości pierwszą warstwę.

  CR Touch kontra BLTouch

  CR Touch ma nieco większą ramkę niż BLTouch
  CR Touch ma nieco większą ramkę niż BLTouch (źródło: Creality )

  Teraz, gdy wiesz, jak działa CR Touch firmy Creality, przyjrzyjmy się, jak różni się on od bardziej popularnego BLTouch. W tej sekcji omówimy kilka różnic między tymi dwoma produktami i omówimy, który z nich jest lepszym wyborem dla osób poszukujących czujnika ABL.

  Pierwszą różnicą są materiały, z których wykonano komponenty obu urządzeń. Oba urządzenia są zapakowane w plastikową obudowę, ale Creality CR Touch używa metalowej, wysuwanej sondy, podczas gdy BLTouch używa plastikowej sondy. Ponieważ jest trwalsza, metalowa sonda jest mniej podatna na pękanie, ale nie ma to znaczącego wpływu na wydajność CR Touch w porównaniu z BLTouch.

  Druga różnica to rozmiar sondy, czyli długość wysuwanej sondy. Sonda CR Touch może wydłużyć się do 6 mm, podczas gdy sonda BLTouch wydłuży się tylko do 4 mm. Zapewnia to większą elastyczność CR Touch, co pozwala na zamontowanie urządzenia wyżej na głowicy drukującej.

  Również w odniesieniu do rozmiaru, pod względem wymiarów BLTouch jest nieco mniejszy niż CR Touch. Oznacza to, że urządzenie zajmuje mniej miejsca na głowicy drukującej, co nie powinno mieć większego znaczenia, bo różnica to zaledwie kilka milimetrów, ale warto o tym wspomnieć.

  Oba automatyczne czujniki poziomowania stołu są kompatybilne z tymi samymi materiałami platformy roboczej (m.in. szkło, PEI, metal), ale nie zawsze są kompatybilne z tymi samymi programami oprogramowania układowego. Jak widać w najnowszym wydaniu oprogramowania układowego Marlin , BLTouch i CR Touch to dwa różne urządzenia w konfiguracji oprogramowania układowego. Wiele programów oprogramowania układowego obsługuje urządzenie BLTouch, ponieważ jest ono bardzo popularne w wielu markach drukarek 3D. CR Touch nie jest jednak tak dobrze znany, więc może nie działać na tylu programach oprogramowania układowego.

  CR Touch można podłączyć do płyty głównej za pomocą jednego 5-pinowego kabla
  CR Touch można podłączyć do płyty głównej za pomocą jednego 5-pinowego kabla (źródło: wronerg via Reddit )

  Kolejną różnicą między tymi dwoma urządzeniami jest to, że CR Touch w ogóle nie jest podłączany do portu ogranicznika osi Z, ale raczej używa tylko jednego pięciostykowego portu. Ułatwia to instalację niż BLTouch, który w niektórych konfiguracjach płyty głównej i oprogramowania układowego musi być podłączony do portu BLTouch (trzy styki), a także do portu ogranicznika osi Z (dwa styki).

  Ogólnie rzecz biorąc, Creality może powiedzieć, że CR Touch różni się od BLTouch, ale istnieją minimalne różnice, które wpłyną na ich wydajność. CR Touch kosztuje około 10 USD więcej niż BLTouch (który kosztuje 36 USD), więc jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy lub nie masz drukarki Creality 3D, BLTouch może być dla Ciebie lepszą opcją. Z drugiej strony, jeśli masz drukarkę 3D Creality i chcesz mieć interfejs specyficzny dla Creality dla czujnika ABL (i nie przejmuj się dodatkowymi kosztami), CR Touch jest prawdopodobnie dla Ciebie najlepszy.

  Instalacja

  Upewnij się, że używasz odpowiedniego wspornika montażowego do głowicy drukującej
  Upewnij się, że używasz odpowiedniego wspornika montażowego do głowicy drukującej (źródło: Cass Designs via YouTube )

  Jeśli zdecydowałeś się na CR Touch, być może zastanawiasz się, jak go zainstalować. W tej sekcji przedstawimy ogólny przegląd kroków. Proces wygląda następująco:

  1. Wyłącz drukarkę i odłącz przewód zasilający.
  2. Otwórz obudowę płyty głównej drukarki 3D.
  3. Znajdź pięciostykowy port automatycznego czujnika poziomowania łóżka i podłącz do portu żeński kabel urządzenia CR Touch.
  4. Odłącz kabel ogranicznika osi Z drukarki od płyty głównej i wyjmij urządzenie ogranicznika z drukarki. CR Touch lub dowolny tradycyjny czujnik ABL jest zasadniczo nowym ogranicznikiem osi Z dla drukarki, więc stary musi zostać usunięty.
  5. Poprowadź przewód CR Touch od płyty głównej do głowicy drukującej urządzenia. Możesz użyć opasek zaciskowych lub innego rodzaju opasek kablowych, aby przewód nie przeszkadzał w przestrzeni drukowania lub innych elementach.
  6. Użyj jednego z mocowań dołączonych do zestawu CR Touch firmy Creality, aby przymocować czujnik do głowicy drukującej.
  7. Po prawidłowym zainstalowaniu zamknij obudowę płyty głównej drukarki.
  Po zainstalowaniu możesz zwykle dostosować przesunięcie Z na wyświetlaczu LCD drukarki
  Po zainstalowaniu możesz zwykle dostosować przesunięcie Z na wyświetlaczu LCD drukarki (Źródło: My Tech Fun via YouTube )
  1. Odłącz kartę microSD drukarki Creality.
  2. Usuń wszystkie pliki z karty, zwłaszcza wszelkie pliki BIN (które reprezentują aktualne oprogramowanie układowe na twojej płycie). Jeśli na karcie microSD znajdują się dwa pliki BIN, drukarka nie będzie wiedzieć, które oprogramowanie układowe zainstalować i może użyć niewłaściwego. Dlatego konieczne jest usunięcie starego pliku BIN. Jeśli chodzi o inne pliki na karcie (np. pliki G-code), możesz tymczasowo przechowywać je w folderze i dodać później.
  3. Przejdź do strony pobierania Creality na ich stronie internetowej i kliknij zakładkę „Akcesoria Firmware” z boku.
  4. Kliknij „CR Touch Firmware dla 32-bitowej płyty głównej”, aby wyświetlić listę opcji dla CR Touch.
  5. Wybierz oprogramowanie układowe odpowiadające Twojej drukarce i pobierz plik .zip.
  6. Otwórz pobrany plik (lub rozpakuj go), a następnie przejdź przez szereg opcji folderów, aby znaleźć żądany plik BIN.
  7. Przenieś pobrany plik oprogramowania układowego BIN na pustą kartę microSD.
  8. Włóż kartę microSD do 32-bitowej płyty głównej drukarki, gdy jest ona nadal wyłączona.
  9. Podłącz przewód zasilający do drukarki, włącz ją i poczekaj na flashowanie oprogramowania układowego do płyty.

  I to wszystko!

  Po zainstalowaniu oprogramowania układowego i załadowaniu go na wyświetlaczu LCD można ponownie wyjąć kartę microSD i ponownie dodać tymczasowo usunięte pliki na kartę. Możesz także zachować bieżący plik BIN na karcie, ale pamiętaj, że nie zostanie on ponownie zainstalowany na płycie, chyba że jest to jedyny plik na karcie microSD.

  Po zainstalowaniu CR Touch nie zapomnij ustawić przesunięcia Z
  Po zainstalowaniu CR Touch nie zapomnij ustawić przesunięcia Z (Źródło: iron_bro przez MakeWithTech )

  Jeśli chodzi o korzystanie z urządzenia, możesz rozpocząć sekwencje poziomowania, aby zbadać punkty na łóżku, aby zapewnić stałą odległość między dyszą a platformą roboczą podczas drukowania. Jednak, aby uzyskać doskonałą pierwszą warstwę, musisz również odpowiednio ustawić przesunięcie Z , odległość, w której dysza jest przesunięta od pozycji zerowej.

  %d bloggers like this: