Kontakt


  Tutaj proszę zgłaszać wszelkie uwagi.


  5 grudnia 2022

  Ender 3d

  Bez ściemniania o druku i drukarkach 3d

  Jak skonfigurować OctoPrint dla Twojego Endera 3 (Pro/V2)

  Ender 3 i OctoPrint to połączenie stworzone w niebie. Dowiedz się, jak skonfigurować OctoPrint dla Ender 3 (Pro/V2) w 4 prostych krokach!

  Lepiej razem

  OctoPrint to platforma, na której możesz zdalnie monitorować i kontrolować swoją drukarkę 3D
  OctoPrint to platforma, na której możesz zdalnie monitorować i kontrolować swoją drukarkę 3D (Źródło: OctoPrint )

  OctoPrint to bezpłatna platforma sterowania drukarką 3D typu open source, która ułatwia korzystanie z urządzenia i zwiększa jego możliwości. OctoPrint został opracowany przez Ginę Häußge, entuzjastkę druku 3D i zapaloną programistkę, w 2012 roku.

  Z biegiem lat oprogramowanie ogromnie się rozrosło, zarówno pod względem popularności, jak i funkcjonalności. Jest to obecnie powszechnie znana aktualizacja dla drukarek 3D i ma duże wsparcie społeczności, z ponad 7500 członkami subreddit dla samego OctoPrint.

  Jego standardowy interfejs online umożliwia użytkownikom zdalne sterowanie różnymi aspektami drukarki 3D, w tym temperaturą, ruchem i wieloma innymi. Hostowany przez urządzenie podłączone zarówno do Internetu, jak i do drukarki 3D, OctoPrint steruje drukarkami, wysyłając polecenia kodu G , które oprogramowanie układowe drukarki interpretuje i wykonuje.

  OctoPrint może poprawić możliwości Twojego Endera 3 po podłączeniu
  Dlaczego nie dodać OctoPrint do swojego Endera 3? (Źródło: giacomo30196 przez Thingiverse )

  OctoPrint działa na wielu różnych typach i markach drukarek 3D, w tym na słynnych  Creality Ender 3 , Ender 3 Pro i Ender 3 V2 . Drukarki z serii Ender 3 są bardzo popularne ze względu na ich cenę, jakość i możliwość rozbudowy. Wyposażenie Endera 3 w OctoPrint jest bardzo pomocnym ulepszeniem, ponieważ umożliwia zdalne sterowanie maszyną, a także dostęp do wielu dodatkowych funkcji OctoPrint za pośrednictwem wtyczek .

  W tym artykule omówimy, jak skonfigurować OctoPrint na wszystkich Ender 3s. Ale najpierw sprawdzimy, co jest potrzebne do ukończenia tego procesu. 

  Co będziesz potrzebował

  Do tej instalacji potrzebujesz płyty komputerowej, takiej jak Raspberry Pi 4
  Do instalacji większość ludzi używa SBC, takiego jak Raspberry Pi 4 (źródło: Howto Raspberry Pi )

  Nie ma zbyt wiele do skonfigurowania OctoPrint na Ender 3. Oto lista wszystkiego, co powinieneś mieć przed rozpoczęciem:

  • Płyta Raspberry Pi (np . Raspberry Pi 4 )
  • Zasilacz Raspberry Pi (5 V, 1,2+ A) i kabel Micro-USB
  • Karta microSD (16+ GB pamięci)
  • Podłączenie kabla USB (Mini-USB dla oryginału i Pro; Micro-USB dla V2)
  • Urządzenie połączone z Internetem (obsługiwane są wszystkie systemy Linux, MacOS i Windows)
  • Oprogramowanie Raspberry Pi Imager

  Chociaż ich nie potrzebujesz, możesz również chcieć mieć następujące materiały, aby ulepszyć konfigurację OctoPrint i jej możliwości:

  • Kompatybilna kamera Pi (do monitorowania maszyny)
  • Zgodny ekran Pi (do podłączanego bezpośredniego interfejsu)
  • Drukowane w 3D etui Pi (aby chronić twoją deskę i nadać jej dobry wygląd!)

  Krok #1: Flash OctoPi

  Upewnij się, że używasz karty microSD z co najmniej 16 GB miejsca na dane
  Upewnij się, że używasz karty microSD z co najmniej 16 GB miejsca (Źródło: Jeff Geerling )

  Pierwszym krokiem jest flashowanie oprogramowania OctoPi na karcie microSD. Chociaż proces ten można podsumować jednym zdaniem, jest on nieco bardziej skomplikowany.

  Możesz postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami lub, aby uzyskać więcej instrukcji dotyczących konkretnej płyty, możesz zapoznać się z naszymi samouczkami dotyczącymi instalacji niektórych z najpopularniejszych płyt, takich jak Raspberry Pi 4 lub 3B+ . Poniższe kroki są opisane dla komputera z systemem Windows, ale proces na komputerze Mac jest bardzo podobny.

  1. Włóż kartę microSD o pojemności 16+ GB do urządzenia podłączonego do Internetu z zainstalowanym Raspberry Pi Imager.
  2. Pobierz najnowszą stabilną wersję OctoPi ze strony internetowej OctoPrint . Zostanie pobrany jako plik zip, więc musisz wyodrębnić zawartość.
  3. Znajdź wyodrębniony folder, otwórz go i kliknij prawym przyciskiem myszy plik obrazu dysku. Wybierz „Otwórz za pomocą” i wybierz „Raspberry Pi Imager”.
  4. Gdy to zrobisz, program Raspberry Pi Imager może zapytać, czy można wprowadzać zmiany, i powinieneś kliknąć “Tak”. Otworzy się aplikacja Raspberry Pi Imager, a poniżej etykiety „System operacyjny” powinna odczytać długą nazwę pliku obrazu dysku.
  Kliknij
  Kliknij „Zapisz”, aby rozpocząć flashowanie OctoPi (źródło: Jackson O’Connell przez All3DP)
  1. Wybierz włożoną kartę microSD w zakładce „Pamięć”, a następnie kliknij „Zapisz”. Proces flashowania zajmie kilka minut.
  2. Po zakończeniu zostaniesz poproszony przez urządzenie o sformatowanie karty microSD. Zamknij to wyskakujące okienko i nie klikaj „Tak”, ponieważ sformatowanie dysku spowoduje usunięcie wszystkiego na nim.
  3. Otwórz eksplorator plików urządzenia i sprawdź, czy włożone urządzenie pamięci ma pliki konfiguracyjne OctoPi. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj przeflashować pliki OctoPi na kartę microSD.

  Chociaż masz pliki OctoPi na urządzeniu pamięci masowej, nie wkładaj ich jeszcze do płyty Raspberry Pi. Nadal musimy nawiązać połączenie sieciowe, co omówimy w następnej sekcji.

  Krok #2: Skonfiguruj połączenie sieciowe

  W przypadku połączenia sieciowego OctoPrint można wybrać między korzystaniem z sieci Ethernet lub Wi-Fi
  W przypadku połączenia sieciowego OctoPrint możesz wybrać między wykorzystaniem Ethernet lub Wi-Fi (źródło: Adafruit )

  Teraz, gdy załadowałeś swoją kartę microSD plikami OctoPi, nadszedł czas, aby podłączyć Raspberry Pi do Internetu. Możesz to zrobić na dwa sposoby: przez Ethernet lub Wi-Fi.

  Główna różnica polega na tym, że w przypadku Ethernetu wystarczy podłączyć kabel Ethernet (podłączony do routera Wi-Fi) do płyty Raspberry Pi. Ethernet będzie również najprawdopodobniej miał mocniejsze i bardziej niezawodne połączenie niż połączenie bezprzewodowe. Jednak Twoje Pi będzie musiało pozostać w obrębie długości kabla routera. Wi-Fi też działa świetnie i nie powinieneś zauważyć znaczącej różnicy.

  Jeśli chcesz korzystać z bezprzewodowego połączenia Wi-Fi, możesz wykonać poniższe czynności na komputerze z systemem Windows, a proces jest bardzo podobny na komputerze Mac.

  1. Włóż kartę microSD do urządzenia podłączonego do Internetu. Pamiętaj, aby zignorować i zamknąć wyskakujące okienka z prośbą o sformatowanie karty microSD.
  2. Otwórz eksplorator plików na swoim urządzeniu i znajdź plik oznaczony „octopi-wpa-supplicant” na karcie microSD. Kliknij ten plik prawym przyciskiem myszy, przesuń kursor na „Otwórz za pomocą” i wybierz „Notatnik” lub inny podstawowy edytor tekstu .
  3. Sprawdź typ szyfrowania sieci Wi-Fi, z którą ma się łączyć Raspberry Pi. (W przypadku większości sieci prywatnych będzie to sieć zabezpieczona WPA lub WPA2).
  4. Przewiń w dół do miejsca, w którym tekst brzmi „Zabezpieczone WPA/WPA2” lub do typu sieci, z której będziesz korzystać („Otwarta/niezabezpieczona”, „WEP”) i odkomentuj (usuń początkowy „#”) cztery wiersze które zaczynają się od pojedynczego „#”.
  5. Znajdź „Właściwości” sieci Wi-Fi, z którą chcesz połączyć swoje Pi. (Aby wyświetlić właściwości sieci, musisz być z nią połączony, więc upewnij się, że Twoje urządzenie jest połączone z siecią Wi-Fi.)
  W przypadku sieci WPA lub WPA2 pamiętaj o wprowadzeniu identyfikatora SSID i hasła
  Nie zapomnij identyfikatora SSID i hasła! (Źródło: Jackson O’Connell przez All3DP)
  1. Skopiuj „SSID” z listy właściwości sieci i wklej go w pliku Notatnika, gdzie tekst brzmi „umieść tutaj SSID”.
  2. Wpisz hasło, aby zastąpić tekst „wstaw hasło”.
  3. Jeśli plik zawiera listę wierszy „country=”, usuń komentarz „#” przed nazwą swojego kraju i upewnij się, że przed innymi krajami, w których nie jesteś, znajduje się „#”.
  4. Zapisz plik Notatnika, upewniając się, że nadpisuje plik na karcie microSD.
  5. Wyjmij kartę microSD z urządzenia.

  Teraz, gdy dodałeś poświadczenia sieciowe do plików konfiguracyjnych OctoPi, możesz przejść do następnego kroku: uruchamiania!

  Krok 3: Uruchom komputer i znajdź adres IP

  Podłącz swoją płytę serwerową OctoPrint do płyty głównej Endera 3 za pomocą kabla USB
  Podłącz swoją płytę serwerową OctoPrint do płyty głównej Endera 3 za pomocą kabla USB (Źródło: Howchoo )

  Następnym krokiem w procesie instalacji jest uruchomienie Raspberry Pi i znalezienie adresu IP dla nowego serwera. Adres IP będzie służył jako adres URL dostępu do interfejsu OctoPrint, więc jest to ważna informacja. Wykonaj poniższe czynności, aby zakończyć proces instalacji OctoPrint na swoim Ender 3:

  1. Włóż kartę microSD z plikami konfiguracyjnymi OctoPi do płyty Raspberry Pi. Jeśli korzystasz z połączenia Ethernet, nadszedł czas, aby podłączyć kabel Ethernet do płyty Raspberry Pi.
  2. Podłącz zasilacz Raspberry Pi do gniazdka ściennego i użyj kabla Micro-USB do zasilania Raspberry Pi.
  3. Włącz Endera 3.
  4. Podłącz płytkę Raspberry Pi do płyty głównej drukarki za pomocą kabla USB (Mini-USB dla oryginału i Pro; Micro-USB dla V2).

  Znajdowanie adresu IP

  Teraz, gdy Raspberry Pi obsługuje serwer OctoPrint, nadszedł czas, aby znaleźć adres IP serwera, aby uzyskać dostęp do interfejsu online OctoPrint. Można to zrobić na kilka sposobów, ale przejdziemy tylko do dwóch: za pomocą internetowej wyszukiwarki adresów IP i monitora podłączonego do Raspberry Pi.

  METODA NR 1

  Na urządzeniu podłączonym do Internetu przejdź do octopi.local . W przypadku niektórych urządzeń spowoduje to zlokalizowanie i przeniesienie do adresu IP serwera OctoPrint, jeśli jest on podłączony do tej samej sieci. Dodaj tę stronę do zakładek, czyli adres IP Twojego serwera; ten adres pozostaje taki sam za każdym razem, gdy ponownie uruchamiasz komputer, o ile pozostajesz w tej samej sieci.

  METODA NR 2

  Możesz użyć monitora podłączonego do OctoPrint, aby znaleźć adres IP interfejsu online OctoPrint
  Możesz użyć monitora, aby znaleźć adres IP (Źródło: Medium )

  Jeśli metoda internetowa nie działa, możesz użyć kabla HDMI, aby podłączyć płytę Raspberry Pi do ekranu. Stamtąd możesz wpisać wyświetlony adres IP w przeglądarce internetowej na swoim urządzeniu podłączonym do Internetu.

  Jeśli nie widzisz adresu IP, spróbuj ponownie uruchomić Pi i poczekaj kilka minut, aby serwer mógł się zainicjować. Jeśli na ekranie pojawi się monit, wpisz nazwę użytkownika i hasło do serwera OctoPrint, które domyślnie to odpowiednio „pi” i „raspberry”. Ta nazwa użytkownika i hasło mogą być również wymagane do zalogowania się do interfejsu online OctoPrint. Po zalogowaniu możesz je zmienić w ustawieniach.

  • Krok 4: Zainstaluj wtyczki
  Jeśli Twój Ender 3 ma wadliwe oprogramowanie Creality, wyświetlane temperatury będą wyłączone
  Jeśli twój Ender 3 ma wadliwe oprogramowanie Creality, wyświetlane temperatury będą wyłączone (Źródło: sebcbien przez OctoPrint Community )

  Ostatnim krokiem instalacji OctoPrint dla Twojego Endera 3 jest zainstalowanie niektórych wtyczek, aby wszystko działało tak, jak powinno. Nie wszystkie Creality Ender 3 są dostarczane z tym samym domyślnym oprogramowaniem układowym, a niektóre są dostarczane z oprogramowaniem układowym nieodpowiednim dla OctoPrint.

  Drukarki z tym wadliwym oprogramowaniem układowym mają problemy z odczytem temperatury OctoPrint, ponieważ drukarki zgłaszają temperaturę dwukrotnie. Ponieważ jest to zły format dla OctoPrint, powoduje to, że sekcja „Temperatura” w interfejsie OctoPrint jest całkowicie błędna lub nawet niedostępna. Jeśli temperatura wskazuje 0° lub w ogóle nie ma temperatury, będziesz chciał zainstalować kilka wtyczek stworzonych przez niektórych entuzjastów OctoPrint .

  To są dwa, które rozwiążą twój problem z temperaturą
  Oto dwie wtyczki, których szukasz (Źródło: Jackson O’Connell przez All3DP)

  Dwie wtyczki rozwiązujące ten problem to „ Creality Temperature Fix ” i „ Creality 2x temperature report fix ”. Możesz postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby poprawnie zainstalować wtyczki na serwerze OctoPrint:

  1. Otwórz interfejs online OctoPrint.
  2. Kliknij ikonę klucza znajdującą się w prawym górnym rogu interfejsu.
  3. Przewiń w dół do „Menedżera wtyczek” i kliknij „+ Pobierz więcej”.
  4. Wyszukaj „Creality” i najpierw kliknij pobierz we wtyczce „Creality Temperature”.
  5. Gdy w wyskakującym oknie dialogowym pojawi się komunikat „Gotowe!”, uruchom ponownie serwer OctoPrint.
  6. Powtórz kroki 1-3, wyszukaj „Creality” i pobierz wtyczkę „Creality-2x-temperatura-reporting-fix”.
  7. Uruchom ponownie serwer OctoPrint i sprawdź sekcję „Temperatura” interfejsu OctoPrint, aby upewnić się, że wyświetlane temperatury są teraz prawidłowe.

  I to wszystko! Pomyślnie skonfigurowałeś OctoPrint na swoim Ender 3!

  Alternatywnym sposobem naprawienia wszelkich błędów odczytu temperatury jest wgranie nowego oprogramowania bezpośrednio ze strony głównej oprogramowania Marlin . Dzieje się tak, ponieważ problem występuje tylko w niestandardowym oprogramowaniu Creality (opartym na Marlinie). Korzystanie z niezmienionej wersji oprogramowania Marlin, która jest zgodna z Ender 3, nie spowoduje problemu z temperaturą.

  Źródło: all3dp.com

  %d bloggers like this: