Kontakt


  Tutaj proszę zgłaszać wszelkie uwagi.


  5 grudnia 2022

  Ender 3d

  Bez ściemniania o druku i drukarkach 3d

  Kalibracja Endera 3 (Pro/V2): 5 prostych kroków

  Nawet Ender 3 są świetne tylko wtedy, gdy są poprawnie skalibrowane. Dowiedz się o kalibracji Ender 3 (oraz Pro i V2), aby uzyskać najlepsze wyniki.

  Rodzina drukarek Ender 3 firmy Creality jest bardzo lubiana. Ender 3 , Ender 3 Pro i Ender 3 V2 wywarły trwałe wrażenie na społeczności zajmującej się drukowaniem 3D dzięki niesamowitej wartości w stosunku do ceny. W rzeczywistości, ze względu na niezwykle wysoką wydajność tych drukarek w tym przedziale cenowym, wielu nazywa je najlepszymi drukarkami 3D dla początkujących .

  Niektóre kalibracje są jednak normalne w przypadku drukarek 3D. W końcu te maszyny mają za zadanie dokładnie drukować przez wiele godzin, więc oczekuje się dopracowania ich mechanicznych komponentów. Przyjrzyjmy się niektórym etapom kalibracji, z których każdy model Endera 3 może skorzystać w tym przewodniku, a następnie pamiętaj, aby przetestować drukarkę za pomocą kostki kalibracyjnej .

  Dokręć śruby

  Obraz: 1. Dokręć śruby
  Dokręcanie śrub mocujących silnika krokowego (Źródło: Let’s Print 3D )

  Wiadomo, że drukarki 3D Creality oferują dobrą jakość, ale kontrola jakości to coś, czego mogą im brakować. W rezultacie wiele drukarek Creality może nie mieć w pełni dokręconych śrub (a może nie poświęciłeś wystarczającej uwagi na ich montaż).

  To od użytkownika zależy, czy wszystkie śruby są dokręcone, co może wydawać się głupim pomysłem, ale różnica, jaką może to zrobić, jest zaskakująca. Nie tylko usunie problemy, takie jak ghosting , ale także zmniejszy liczbę możliwych awarii, znacznie ułatwiając późniejsze rozwiązywanie problemów.

  Wypoziomuj łóżko

  Obraz: 2. Wypoziomuj łóżko
  Tak, wciąż mamy do czynienia z pokrętłami

  Kolejnym bardzo łatwym, ale ważnym krokiem jest prawidłowe wypoziomowanie łóżka Endera 3. To jedna z najważniejszych zmian, ale też jedna z najłatwiejszych do przeoczenia. Regulacja łóżka w Ender 3 jest bardzo prostym i szybkim zadaniem, które natychmiast poprawia jakość powierzchni twoich wydruków (jeśli nie jest już wyregulowana).

  Niezależnie od posiadanego modelu Endera 3 kroki są takie same. Oto jak to się robi:

  1. Startuj wszystkie osie, klikając „Home”.
  2. Kliknij „Wyłącz Steppers” i przesuń głowicę drukującą do jednego rogu, upewniając się, że pomiędzy dyszą a platformą jest odpowiednia odległość. (Dysza nie rysuje platformy roboczej podczas jej przenoszenia.)
  3. Odkręć pokrętło pod jednym z rogów Endera 3, przesuwając papier w przód iw tył, aż poczujesz lekkie tarcie.
  4. Powtórz poprzedni krok ze wszystkimi czterema rogami, aby upewnić się, że całe łóżko jest wypoziomowane.

  Skalibruj ekstruder

  Pomiar filamentu w celu sprawdzenia kalibracji E-step.
  Pomiar filamentu w celu sprawdzenia kalibracji E-step (Źródło: Let’s Print 3D )

  Jeśli masz problemy z niedostatecznym lub nadmiernym wytłoczeniem , istnieje możliwość, że stopnie E wytłaczarki nie są skalibrowane. Aby znaleźć właściwe E-kroki, będziesz musiał trochę policzyć. Używając prostej formuły, możesz obliczyć nowy E-step za pomocą tylko trzech danych wejściowych.

  Zanim zaczniesz, upewnij się, że możesz przejść do „Sterowanie > Ruch” na dowolnym Enderze 3. Niektórzy użytkownicy zauważyli, że tej opcji brakuje, być może ze względu na stan lub wersję ich oprogramowania układowego. Dlatego warto zaktualizować swoje oprogramowanie do najnowszej wersji np. tutaj.

  1. Zmierz włókno do 100 mm od ustawionego punktu na ekstruderze i oznacz włókno. Zaznacz dodatkowe 10 mm powyżej i poniżej tego oznaczenia 100 mm, aby później ułatwić pomiar.
  2. Rozgrzej gorący koniec i wyciągnij 100 mm. (Być może temperatura musi przekroczyć 180 °C, zanim ekstruder zacznie działać.) Możesz to zrobić, klikając „Przygotuj > Przesuń oś > Przesuń o 1 mm”, a następnie powoli obracając pokrętło, aż osiągniesz 100 mm.
  3. Poczekaj, aż drukarka zakończy wytłaczanie i zmierz, jak daleko od znaku 100 mm zatrzymał się filament. Jeśli znak przeszedł przez ekstruder, oznacza to, że Twoja ekstruder jest nadmiernie wytłaczany, a jeśli nie osiągnął znaku, to jest niedostatecznie wytłaczany.
  4. Użyj oznaczeń powyżej i poniżej oznaczenia 100 mm, aby oszacować ilość wytłoczonego włókna.
  5. Teraz oblicz prawidłowe E-kroki, mnożąc bieżące E-kroki przez 100, a następnie dzieląc przez rzeczywistą odległość, na której zostało wytłoczone włókno. Otrzymana wartość będzie twoją nową, poprawną wartością E-step.
  6. Kliknij „Sterowanie > Ruch”, a następnie przewiń w dół do „E-kroki/mm” i zmień ją na nową wartość E-kroków.

  Dokręć pasy

  Obraz: 4. Dokręć pasy
  Regulacja napięcia paska w Ender 3

  Naprężenie paska w Ender 3 ma również duży wpływ na jakość wydruków 3D. Luźniejsze pasy mogą powodować poważne problemy z efektem zjawy, przesuwaniem się warstw i dokładnością wymiarów .

  W Ender 3 i Pro możesz napiąć pasy, odkręcając wsporniki mocujące łożyska i przesuwając je tak, aby było wystarczające napięcie między silnikiem krokowym a łożyskiem. Z drugiej strony V2 ma śruby wbudowane w końce osi X i Y, które pozwalają regulować napięcie tych pasów w locie. Tak czy inaczej, paski nie powinny być super ciasne ani super luźne, tylko gdzieś pomiędzy.

  Dostosuj nakrętki mimośrodowe

  Używając klucza do dokręcania nakrętek mimośrodowych.
  Za pomocą klucza do dokręcania nakrętek mimośrodowych (Źródło: Kiwi3D )

  Bardzo ważne jest również wyregulowanie nakrętek mimośrodowych w Ender 3. Te nakrętki znajdują się pod łóżkiem i na wózku X. Można je dokręcić, obracając je kluczem dostarczonym z drukarką.

  Nakrętki mimośrodowe powinny być na tyle mocno dokręcone, aby nie można było obracać ani przechylać łóżka, ale nie na tyle mocno, aby hamowało ruch. Najłatwiej to zrobić, poluzowując wszystkie nakrętki, a następnie dokręcając je ponownie, aż łóżko będzie sztywne.

  Wózek X również powinien być wyregulowany w ten sposób. To, czego szukasz, to wózek poziomy, który nie stawia zbyt dużego oporu podczas poruszania się w górę iw dół.

  Źródło: all3dp.com

  %d bloggers like this: