Kontakt


  Tutaj proszę zgłaszać wszelkie uwagi.


  5 grudnia 2022

  Ender 3d

  Bez ściemniania o druku i drukarkach 3d

  Napięcie pasa drukarki 3D: jak dokręcić pasy drukarki.

  Właściwe naprężenie paska drukarki 3D ma kluczowe znaczenie dla wysokiej jakości wydruków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zacisnąć paski drukarki 3D!

  Większość konsumenckich drukarek 3D wykorzystuje do produkcji części modelowanie topionego osadzania (FDM) . Drukarki te przesuwają głowicę drukującą (i stół roboczy) wokół osi X, Y i Z, aby utworzyć żądaną część warstwa po warstwie. Różne maszyny wykorzystują różne systemy ruchu do sterowania ruchem głowicy drukującej i innych komponentów. Jednym z najczęstszych systemów ruchu do poruszania się po osiach X i Y drukarki FDM są pasy.

  W kontekście druku 3D pasy to elastyczne, płaskie paski osadzone wokół ramy drukarki w określonej osi (zwykle X i Y). Paski te, znane również jako paski rozrządu, mają bieżnik, który utrzymuje swoją pozycję, podobnie jak opony samochodowe trzymają się drogi. Pasy są utrzymywane i wiązane przez napinacze pasów na każdym końcu osi oraz uchwyt pasa na wózku ruchomego elementu.

  Chociaż mogą wydawać się małym, podstawowym elementem drukarki, napięcie paska znacząco wpływa na jakość drukowanych części. Dowiedzmy się więc więcej o tym, jak i dlaczego je dokręcać i konserwować.

  Po co je dokręcać?

  Luźne napięcie paska może powodować przesuwanie się warstw, słabą dokładność wymiarową i zmarszczki wzdłuż osi Z wydruku
  Luźne napięcie paska może powodować przesuwanie się warstwy i słabą dokładność wymiarową (źródło: pattertj przez Reddit )

  Paski to tylko mały element drukarki 3D, ale ich stan i napięcie mają kluczowe znaczenie dla dobrego wydruku. Jeśli pasek jest zbyt luźny, pojawi się wiele problemów z jakością druku. Na przykład luźne pasy mogą powodować przesuwanie się warstw , gdzie część jest drukowana z nierównymi warstwami. W najlepszym razie będziesz mieć trochę chwiejnie wyglądających warstw, w najgorszym Twoja część będzie bezużyteczna.

  Dokładność wymiarowa Twoich części również będzie słaba, ponieważ element poruszany przez taśmę będzie miał więcej luzu, aby szarpnąć do przodu lub do tyłu. Słaba dokładność wymiarowa może spowodować, że wydruk nie będzie pasował lub nie działał tam, gdzie powinien, nawet jeśli zaprojektowałeś go z prawidłowymi pomiarami.

  Jeśli pasek jest luźny, płaskie, okrągłe elementy modelu mogą zacząć wyglądać bardziej jak owale, ponieważ ponownie jest więcej miejsca na odchylenie głowicy drukującej od ustalonych miejsc. Jak można się spodziewać, inne kształty również będą wadliwe i prawdopodobnie będą wyglądać inaczej niż oczekiwany projekt. Zbyt duży luz może dodatkowo spowodować pomarszczenie lub efekt fali na bokach części, jeśli głowica drukująca poruszy się podczas drukowania na różnych warstwach. Jak testował CHEP z YouTube , luźne paski powodują pofalowanie i widocznie nierówne ściany.

  Tylko nie rób ich zbyt ciasnych!
  Tylko nie rób ich zbyt ciasnych! (Źródło: AirWolf3D )

  Zatem mając na uwadze wszystkie te potencjalne obawy, dlaczego nie po prostu zacisnąć pasów drukarki przed każdym użyciem? Chociaż potrzebujesz dobrego napięcia, zbyt mocne dokręcenie paska może również powodować problemy, ale problemy te są bardziej związane z żywotnością paska niż z drukowaniem.

  Przede wszystkim zbyt mocne naciągnięcie paska drukarki może spowodować jego natychmiastowe pęknięcie. Ale bardziej subtelną kwestią jest to, że trzymanie pasów zbyt ciasnych może spowodować ich szybszą degradację. Zbyt mocne zaciśnięcie paska również go rozciąga, a po rozciągnięciu nie ma odwrotu, więc skończysz z powrotem tam, gdzie zacząłeś ze zbyt luźnymi paskami.

  Jak je dokręcić

  Aby zacisnąć paski drukarki 3D, poluzuj rolkę prowadzącą, odciągnij ją od drugiego końca osi i ponownie dokręć
  Poluzuj rolkę napinającą, odciągnij ją od drugiego końca osi i ponownie dokręć (Źródło: The Edge of Tech via YouTube )

  Teraz, gdy już rozumiesz znaczenie prawidłowego naprężenia paska, przyjrzyjmy się, jak możesz wykonać ten proces na własnej maszynie. Ponieważ nie wszystkie drukarki 3D są takie same, konkretne działania będą się różnić w zależności od maszyny, ale ogólny proces jest taki sam.

  Podstawowy sposób zaciśnięcia paska w drukarce 3D wygląda następująco:

  1. Znajdź i uzyskaj dostęp do napinacza paska na jednym końcu osi, na której chcesz napiąć pasek.
  2. Użyj odpowiedniego narzędzia (zwykle klucza imbusowego lub śrubokręta), aby poluzować lub odłączyć napinacz paska, jeśli jest on bezpośrednio przymocowany do osi. Jeśli napinacz jest wyposażony w regulowane pokrętło napinające, możesz po prostu obrócić pokrętło zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby napiąć pasek i zakończyć ten proces.
  3. Gdy napinacz jest poluzowany na ramie, przytrzymaj ramę jedną ręką i z umiarkowaną siłą pociągnij napinacz w kierunku, który spowoduje naprężenie pasów (z dala od części ruchomej).
  4. Przytrzymaj napinacz w jego odsuniętej pozycji, puść ramę i chwyć narzędzie, którego używałeś wcześniej, wolną ręką i dokręć lub ponownie zamocuj napinacz paska na ramie.

  I to wszystko! Tylko upewnij się, że wszystkie paski w drukarce są zaciśnięte, a nie tylko na jednej osi.

  Rada

  Możesz wydrukować w 3D regulowany napinacz paska, aby łatwo ponownie napiąć paski
  Możesz wydrukować w 3D regulowany napinacz paska, aby łatwo napiąć paski (Źródło: oregano przez Thingiverse )

  Jak wspomniano powyżej, twoja maszyna może mieć wbudowaną funkcję regulacji napięcia paska, tak jak w Ender 3 V2 . W takim przypadku pokrętłem można łatwo regulować napięcie paska, bez konieczności odkręcania napinacza paska.

  Jeśli twoja maszyna nie ma tej funkcji, możesz dodać do ramy regulator napięcia paska wydrukowany w 3D. Istnieje mnóstwo projektów, a poniżej wymieniliśmy kilka dla niektórych popularnych drukarek 3D, ale zawsze możesz zaprojektować jeden samodzielnie lub zremiksować istniejący model:

  Jeśli nie masz pewności co do naprężenia paska, pamiętaj, że powinien on być na tyle ciasny, aby podczas przesuwania głowicy drukującej lub stołu po jego osi, poruszał się płynnie, nie będąc tak luźnym, że mógłby się chybotać. Jeśli element wydaje się niestabilny, zaciśnij pasek; jeśli jest to wyboisty ruch, poluzuj pasek.

  Źródło: all3dp.com

  %d bloggers like this: