Kontakt


  Tutaj proszę zgłaszać wszelkie uwagi.


  5 grudnia 2022

  Ender 3d

  Bez ściemniania o druku i drukarkach 3d

  Poziomowanie łóżka Ender 3 (Pro/V2): łatwy przewodnik krok po kroku

  Dowiedz się, jak wypoziomować łóżko Ender 3, korzystając z tego prostego przewodnika krok po kroku poziomowania łóżka Ender 3, aby upewnić się, że pierwsza warstwa jest solidna.

  Stabilne wsparcie

  Dysza jest za wysoka!
  Dysza jest za wysoko! (Źródło: Robert Frogner przez All3DP)

  Termin „poziomowanie łóżka” jest w rzeczywistości mylący. Nie wyrównujesz go z podłożem, ale umieszczasz go tak, aby końcówka dyszy znajdowała się w tej samej, prawidłowej odległości na całej powierzchni powierzchni roboczej.

  Jest to ważne, ponieważ pierwsza warstwa jest głównym nośnikiem dla reszty wydruku. Aby uzyskać solidne podłoże, stół musi być odpowiednio zorientowany, aby zapewnić odpowiednią przyczepność i dostarczanie materiału drukarskiego.

  Jeśli dysza jest zbyt daleko od stołu, filament w ogóle nie będzie przylegał do platformy roboczej. Zbyt blisko i dysza przesunie się poza wysokość warstwy, zapobiegając wytłaczaniu i przywieraniu materiału. Tak czy inaczej, fundament będzie niezadowalający. Słodki punkt występuje wtedy, gdy dysza zapewnia trochę miejsca, ale wywiera niewielki nacisk na płynący filament, aby pomóc mu przylegać do platformy roboczej.

  Ender 3 nie ma funkcji automatycznego poziomowania, więc musisz wypoziomować łóżko ręcznie. Na szczęście nie jest to zbyt trudne i wspomagają go niektóre funkcje drukarki. Menu zawiera czynności przygotowujące urządzenie do poziomowania, a cztery duże pokrętła pod każdym rogiem łóżka ułatwiają pracę.

  Przekonasz się, że raz wypoziomowane łóżko pozostanie w tym stanie przez jakiś czas. Okresowe ponowne poziomowanie może być konieczne, ale po nauczeniu się procedury ponowne poziomowanie łóżka Endera 3 powinno zająć mniej niż pięć minut za każdym razem.

  Przyjrzyjmy się bliżej, jak to zrobić!

  Przygotowanie płyty i dyszy

  Obraz: Przygotowanie płyty i dyszy
  Możesz wyczyścić łóżko za pomocą kilku prostych artykułów gospodarstwa domowego (źródło: Robert Frogner za pośrednictwem All3DP)

  Ender 3 , Pro i V2 wymagają pewnych prac przygotowawczych , aby przygotować maszynę do poziomowania stołu. Pamiętaj, że wstępne podgrzewanie stołu ani dyszy nie jest konieczne.

  1. Upewnij się, że platforma robocza jest czysta. We wszystkich modelach Ender 3 można zdjąć platformę roboczą i wyczyścić ją.
  2. Usuń wszystko, co przywiera do powierzchni. W razie potrzeby użyj szpatułki, aby oderwać luźny materiał.
  3. Umyj magnetyczną lub szklaną płytkę roboczą ciepłą wodą z mydłem i osusz ją czystą szmatką.
   • Opcjonalnie użyj płynu do mycia szyb lub acetonu na szklanym łóżku V2′, aby usunąć nagromadzony lakier do włosów lub klej ABS.
  4. Upewnij się, że powierzchnia jest sucha i nie ma kłaczków ani cząstek.
  5. Przymocuj platformę roboczą do podgrzewanego łóżka za pomocą dostarczonych klipsów. Sprawdź dokładnie, aby upewnić się, że cała platforma robocza jest płaska, bez zmarszczek lub wysokich punktów.
  6. Upewnij się, że dysza jest czysta i wolna od materiału. Nie powinien mieć plastiku wystającego z końcówki.
   • Prostym sposobem na to jest podgrzanie dyszy do ostatnio używanej temperatury i delikatne przetarcie końcówki miękką ściereczką. Noś rękawiczkę, aby nie dotykać palcami gorącej dyszy.

  Przygotowanie maszyny

  Upewnij się, że łóżko jest niżej niż końcówka dyszy.
  Upewnij się, że łóżko jest niżej niż końcówka dyszy! (Źródło: Robert Frogner przez All3DP)

  Aby przygotować się do poziomowania, musisz ustawić dyszę i łóżko. Sterowanie Ender 3 sprawia, że ​​jest to łatwe.

  1. Włącz maszynę.
  2. Naciśnij pokrętło i przejdź do menu PREPARE.
  3. Przewiń w dół do AUTO HOME i naciśnij pokrętło. Gorący koniec przesunie się na lewy przód łóżka i zatrzyma się.
  4. Jeszcze raz przejdź do PRZYGOTOWANIA.
  5. Przewiń do DISABLE STEPPERS i naciśnij element sterujący. Ułatwi to przesuwanie łóżka do przodu i do tyłu.
  6. Następnie obróć każde z czterech kółek poziomujących w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby obniżyć łóżko. Jeden lub dwa obroty powinny wystarczyć. Ma to na celu upewnienie się, że łóżko jest niżej niż końcówka dyszy.

  Poziomowanie łóżka

  Wsuwanie papieru pod dyszę.
  Wszystko czego potrzebujesz to kartka papieru (Źródło: Robert Frogner za pośrednictwem All3DP)

  Jedynym narzędziem, którego potrzebujesz do wypoziomowania łóżka, jest kawałek papieru do drukarki! Po wyposażeniu jesteś gotowy do pracy:

  1. Przesuń dyszę tak, aby znalazła się nad dolną lewą śrubą regulacyjną łóżka.
  2. Wsuń papier między dyszę a stół. Jeśli udało ci się ustawić dyszę, między nimi powinno być trochę miejsca (w przeciwnym razie prawdopodobnie zeskrobujesz łóżko dyszą).
  3. Bardzo powoli podnieś narożnik za pomocą regulatora. Pamiętaj: zgodnie z ruchem wskazówek zegara (patrząc z góry) podnosi łóżko. Robiąc to, delikatnie przesuwaj papier w przód iw tył. W momencie, gdy poczujesz najmniejszy opór przy przesuwaniu papieru, przestań obracać pokrętłem. Ten zakręt jest (prawie) gotowy do drogi.
  4. Zrób to samo dla pozostałych trzech rogów platformy roboczej, umieszczając dyszę nad odpowiednimi śrubami regulacyjnymi. Zawsze powoli przesuwaj gorący koniec do nowego narożnika. Zapobiegnie to uszkodzeniu platformy roboczej w przypadku, gdy dysza zacznie się ciągnąć. Jeśli tak się stanie, po prostu opuść następny róg (przed rozpoczęciem procesu poziomowania), aby zrobić trochę miejsca.
  5. Po jednokrotnym dopasowaniu każdego rogu wróć i ponownie sprawdź cztery rogi. Być może będziesz musiał dokonać dalszych korekt, aby wszystkie cztery były poprawne.

  I to wszystko! Możesz teraz drukować na płaskim łóżku. Przeczytaj kilka zalecanych wydruków testowych.

  Skrypty i testy G-kodu

  Test poziomowania łóżka Elproducts
  Zobacz, jak ciężka praca się opłaca (Źródło: Elproducts via Thingiverse )

  Jeśli powyższe brzmi jak bardzo niechlujna, ręczna praca, istnieje łatwiejsza i bardziej precyzyjna metoda. Zasadniczo możesz zrobić to samo, ale zamiast ręcznie przesuwać głowicę drukującą i łóżko, możesz zrobić to za Ciebie.

  Dostępnych jest kilka takich skryptów poziomujących, ale jeden, który szczególnie nam się podoba, pochodzi z YouTubera CHEP (lub Chucka). W swoim filmie „ Łatwy sposób na wypoziomowanie łóżka ” wyjaśnia, jak używać swojego skryptu G-kodu i zapewnia dobry sposób na przetestowanie go , gdy skończysz.

  Więcej testów

  Znalezienie odpowiedniego scenariusza i testów jest warte zainwestowania trochę czasu. Jeśli CHEP nie zrobi tego za Ciebie, oto kilka dodatkowych opcji skryptów i testów.

  • G-code z adamsiem : Jeśli masz Ender 3 Pro, przeprowadzi cię przez trzy rundy procedury poziomowania łóżka (za pomocą przycisku konsoli, aby przesunąć dyszę), a następnie wykona wydruk testowy, aby sprawdzić, czy twoje łóżko jest równy i płaski. Pamiętaj, że ten kod G jest również zaprojektowany do pracy z PLA.
  • Parametryczny test poziomowania z pgreenland : Chociaż nie został zaprojektowany specjalnie dla Endera 3, możesz zremiksować model w Thingiverse Customizer i pobrać plik SCAD i dostosować go w OpenSCAD . W przeciwnym razie domyślny plik STL pasuje do Endera 3, ale nie pokryje całego łóżka.

  Bez względu na to, którą z powyższych metod wybierzesz, możesz następnie pokroić i wydrukować test, aby zweryfikować swoje teraz równe łóżko.

  Źródło: all3dp.com

  %d bloggers like this: