Kontakt


  Tutaj proszę zgłaszać wszelkie uwagi.


  5 grudnia 2022

  Ender 3d

  Bez ściemniania o druku i drukarkach 3d

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D Wszystkie typowe problemy

  Masz problemy z drukowaniem 3D? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D, aby poznać wszystkie typowe problemy z drukowaniem 3D i ich rozwiązania. Obejmuje zarówno FDM, jak i SLA.

  To niesamowite, co potrafi Twoja drukarka 3D. Jednak wszyscy mieliśmy te irytujące chwile, kiedy mimo wszystko pozornie prosty model po prostu odmawia pomyślnego drukowania.

  Problemy z wypaczonymi wydrukami, przyczepnością stołu, przesunięciem warstwy i innymi błędami drukowania 3D nie są charakterystyczne dla FDM, ponieważ drukowanie 3D SLA jest podatne na własne problemy związane z drukowaniem. Nie obawiaj się jednak, ponieważ zaczynamy rozszerzać ten przewodnik, aby odzwierciedlić wzrost przystępnego cenowo druku SLA na komputerach stacjonarnych, oferując kompleksowe porady dotyczące rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D dla tych z was, którzy są w żywicy po łokcie, bez żadnego odcisku do pokazania.

  PROBLEMY Z DRUKOWANIEM 3D FDM: NIC NIE DRUKUJE

  Spróbuj, jak tylko możesz, twój odcisk po prostu nie chce unieść się na ziemię. Żaden żarnik nie wystaje z gorącego końca; możliwe przyczyny tego typu problemów z drukowaniem 3D są liczne.

  Brak żarnika

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Brak żarnika

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Nic się nie drukuje, mimo że model został prawidłowo ustawiony i skonfigurowany w oprogramowaniu do krojenia. Spróbuj jednak, jak możesz, gdy wielokrotnie wysyłasz wydruk do drukarki, nadal nic się nie dzieje poza dziwnym pluciem filamentu wychodzącego z dyszy.

  Alternatywnie model jest w połowie drogi przez wydruk i wytłaczanie filamentu zatrzymuje się, ale dysza nadal drukuje w powietrzu.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Jest to oczywisty problem, którego nie można pominąć w wielu drukarkach, takich jak maszyny w stylu Prusa i3, w których rolka filamentu jest w pełni widoczna, ale w przypadku innych drukarek, takich jak XYZ DaVinci, Cel Robox i Ultimaker, problem nie zawsze jest od razu oczywisty.

  Te i wiele innych drukarek albo otaczają włókno w konstrukcji drukarki, albo włókno jest ukryte z tyłu.

  Oczywiście niektóre drukarki są wyposażone w inteligentne szpule, które przesyłają dane do oprogramowania i wskazują, czy szpula z filamentem jest blisko materiału, czy też nie. Jednak wszyscy lubimy majstrować i używać naszego własnego, ulepszonego oprogramowania układowego lub oprogramowania innych firm, które czasami omija takie zabezpieczenia. Są też inne drukarki, które po prostu nie są wyposażone w żaden rodzaj zabezpieczenia przed awarią.

  We wszystkich przypadkach, zwłaszcza w przypadku systemów wytłaczania typu Bowden, będziesz musiał wydobyć trochę pozostałego włókna, a następnie wprowadzić świeży materiał.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: Brak filamentu

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ SZPULĘ Z FILAMENTEM

  Spójrz na szpulę z filamentem i sprawdź, czy został jakiś filament. Jeśli nie, załaduj nową szpulę. Łatwo.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Brak filamentu

  • Sprawdź szpulę z filamentem

  Dysza zbyt blisko stołu roboczego

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy z drukowaniem 3D i rozwiązania: Dysza zbyt blisko stołu roboczego

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  W niewytłumaczalny sposób, pomimo załadowania filamentu i poruszającej się bezproblemowo głowicy drukującej, żaden filament nie osadza się na stole drukującym.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Po prostu dysza może znajdować się zbyt blisko stołu roboczego. Jeśli w jakiś sposób dostroiłeś stół do drukowania do zaledwie mikronów od otworu dyszy, jest mało prawdopodobne, aby stopiony żarnik miał miejsce, aby uciec. W najlepszym przypadku na wydruku będzie brakować pierwszych warstw i będzie mieć większą szansę na nieprzywieranie, gdy włókno się wytłoczy. W najgorszym przypadku spowodujesz cofanie się stopionego włókna w swoim gorącym końcu, co może prowadzić do zablokowania.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: Dysza zbyt blisko stołu roboczego

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: PRZESUNIĘCIE OSI Z

  Samo podniesienie wysokości dyszy często może pomóc. Większość drukarek 3D w swoich ustawieniach systemowych umożliwia ustawienie przesunięcia osi Z. Aby odsunąć dyszę od stołu, musisz zwiększyć przesunięcie do wartości dodatniej. Działa to również na odwrocie, z ujemnym przesunięciem, które pomaga zapobiegać przyklejaniu się wydruków do łóżka.

  Uważaj jednak, ponieważ przesunięcie jest zbyt wysokie i nie przyklei się do platformy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: OPUŚĆ STÓŁ ROBOCZY

  Alternatywnie, jeśli twoja drukarka na to pozwala, możesz osiągnąć ten sam efekt, obniżając stół roboczy. Jest to jednak bardziej kłopotliwa poprawka, ponieważ wymaga ponownej kalibracji i wypoziomowania stołu w celu uzyskania równych wydruków.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Dysza zbyt blisko stołu roboczego

  • Przesunięcie osi Z
  • Dolne łóżko do druku

  Zablokowana dysza

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Zablokowana dysza

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Rozpoczynasz zadanie drukowania, ale cokolwiek spróbujesz, nic nie wychodzi z dyszy. Wyciąganie filamentu i ponowne wkładanie nie działa.

  Co powoduje problem z drukowaniem 3D?

  Po zmianie szpuli w dyszy pozostał mały kawałek filamentu, często z powodu zerwania filamentu na końcu. Gdy nowy filament jest załadowany, kawałek starego filamentu pozostawiony w dyszy nie pozwala na przepchnięcie nowego filamentu.

  Niewielka konserwacja drukarki może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów, takich jak zablokowana dysza wpływająca na profile. W rzeczywistości często można zauważyć, że zanim nawet pojawi się zatkanie, w dyszy znajduje się stary zwęglony żarnik. Może i będzie siedzieć tam przez tygodnie, a nawet miesiące, nie zdając sobie z tego sprawy, ale będą małe oznaki jakości twoich wydruków.

  Efekty są często pomijane; takie jak małe nacięcia na zewnętrznych ściankach, małe plamki ciemnego filamentu lub niewielkie zmiany w jakości druku między modelami. Te wady są często po prostu sprowadzane do drobnych wariantów, których oczekujemy od drukarek 3D, ale tak naprawdę może się dziać coś bardziej złowrogiego. Metoda czyszczenia znana jako Atomic Pull lub Cold Pull (którą szczegółowo opisujemy poniżej) może to wyjaśnić.

  Często zobaczysz to, jeśli często przełączasz się na przykład z PLA na ABS. W dyszy pozostaje niewielka ilość PLA, która jest podgrzewana powyżej normalnej temperatury topnienia. Może to oznaczać, że ulegnie zwęgleniu i spaleniu.

  Podobnie, przełącz się między ABS a nylonem i znowu zobaczysz coś podobnego. Często zdarza się, że podczas podawania nowego włókna pojawia się na chwilę smużka dymu.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  zablokowana dysza

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ODBLOKUJ ZA POMOCĄ IGŁY

  Jeśli masz szczęście, odblokowanie może być szybkim i łatwym procesem. Zacznij od usunięcia filamentu. Następnie za pomocą panelu sterowania drukarki (jeśli jest) wybierz ustawienie „nagrzewania dyszy” i zwiększ do temperatury topnienia zablokowanego filamentu. Alternatywnie podłącz drukarkę do komputera z kompatybilnym oprogramowaniem sterującym i podgrzej dyszę za jego pomocą. W przypadku PLA ustaw temperaturę na 220 C. Gdy dysza osiągnie odpowiednią temperaturę, użyj małego szpilki do wyczyszczenia otworu (uważając, aby nie poparzyć palców). Jeśli twoja dysza ma 0,4 mm, potrzebujesz mniejszej szpilki; zestaw do czyszczenia aerografu działa idealnie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  PRZEŁÓŻ STARY ŻARNIK

  Jeśli okaże się, że dysza jest nadal zablokowana, możesz przepchnąć filament innym kawałkiem filamentu. Zacznij od usunięcia filamentu jak poprzednio, a następnie wyjmij rurkę podajnika z głowicy drukującej. Podgrzej gorący koniec do 220 C dla PLA, a następnie użyj innego kawałka filamentu, aby przepchnąć go od góry, aby spróbować wypchnąć zablokowany filament w dyszy. Zwykle, jeśli nowy żarnik nie zdołał odblokować, dodatkowy nacisk, który możesz wywierać ręcznie, może po prostu załatwić sprawę. Nie naciskaj jednak zbyt mocno, ponieważ ryzykujesz wygięciem poziomych prętów drukarki.

  Po oczyszczeniu końca użyj igły, aby przebić dyszę i szczotki, aby usunąć nadmiar filamentu.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZDEMONTUJ I PRZEBUDUJ HOTEND

  W skrajnych przypadkach, gdy dysza pozostaje zablokowana, będziesz musiał wykonać małą operację i zdemontować gorący koniec. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, dobrym pomysłem jest robienie notatek i robienie zdjęć, aby wiedzieć, gdzie wszystko pasuje podczas ponownego składania. Zacznij od usunięcia filamentu, a następnie sprawdź w instrukcji drukarki, jak dokładnie zdemontować gorący koniec.

  Atomowe przyciąganie

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ATOMIC PULL, CZĘŚĆ I – WYBIERZ MATERIAŁ

  Możesz użyć do tego ABS lub nylonu, ale z biegiem czasu odkryliśmy, że najbardziej spójne wyniki uzyskuje się z nylonu ze względu na jego wyższą temperaturę topnienia. Włókno również znacznie lepiej trzyma swój kształt. ABS jest jednak bardziej powszechny, więc użyjemy go tutaj.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ATOMIC PULL, CZĘŚĆ II – USUŃ FILAMENT

  Zacznij od usunięcia filamentu, który jest już w głowicy drukującej w zwykły sposób dla Twojej drukarki. Następnie wyjmij rurkę Bowdena lub zwolnij napęd bezpośredni, aby w odpowiednim czasie móc ręcznie wprowadzić filament.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ATOMIC PULL, CZĘŚĆ III — ZWIĘKSZ TEMPERATURĘ DYSZY

  Zwiększ temperaturę dyszy do 240 stopni. Używamy ABS, ale jeśli używasz nylonu, sprawdź temperaturę topnienia na opakowaniu. Pozostaw w tej temperaturze na 5 minut bez przepychania filamentu.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ATOMIC PULL, CZĘŚĆ IV — PRZEPCHNIJ WŁÓKNO PRZEZ

  Powoli naciskaj na filament, aż zacznie wychodzić z dyszy. Lekko pociągnij go do tyłu i ponownie wepchnij, aż zacznie wypływać z dyszy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ATOMIC PULL, CZĘŚĆ V — ZMNIEJSZ TEMPERATURĘ DYSZY

  Zmniejsz temperaturę do 180 stopni dla ABS lub 140 stopni dla nylonu (musisz trochę poeksperymentować z filamentem). Pozostaw drukarkę w tej temperaturze przez 5 minut.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ATOMIC PULL, CZĘŚĆ VI – WYODRĘBNIJ WŁÓKNO

  Wyciągnij filament z głowicy. Kiedy spojrzysz na koniec, powinieneś zobaczyć na końcu czarny karbonizowany materiał. Powtarzaj proces aż do wyczyszczenia. Jeśli filament nie wyciąga się z dyszy, lekko zwiększ gorący koniec.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  zablokowana dysza

  • Podgrzej dyszę i wyczyść igłą
  • Wyjmij rurkę podajnika i spróbuj przepchnąć filament innym kawałkiem filamentu
  • Zdemontuj gorący koniec i sprawdź, czy możesz usunąć blokadę filamentu
  • Wypróbuj Atomic Pull (Cold Pull)

  Głowica drukująca tęskni za łóżkiem

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Głowica drukująca nie trafia w łóżko

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Tego naprawdę nie można przegapić. W najbardziej dotkliwym hałasie natychmiast ostrzeże Cię, że coś jest bardzo nie tak.

  Gdy głowica drukująca ominie stół, zwykle osiąga również granicę pozycji X lub Y. Gdy głowa próbuje przemieścić się poza swój najdalszy punkt, hałas będzie generowany przez ślizgające się paski, ząbki lub głowa po prostu próbuje przebić się przez bok drukarki.

  Jest bardzo mało prawdopodobne, że Twoja drukarka zdoła wykonać wydruk w tym stanie. I choć jest to łatwe do naprawienia, nie jest to problem, który można przeoczyć lub rozwiązać w późniejszym czasie.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Błędna konfiguracja, niewłaściwy wybór drukarki lub zużyte lub uszkodzone ograniczniki końcowe to typowe problemy.

  Jeśli problem zaczyna się od nowej drukarki, prawdopodobnie jest coś nie tak z konfiguracją drukarki. Przeprowadź ponownie proces instalacji i upewnij się, że masz poprawną wersję oprogramowania sprzętowego dla swojej drukarki.

  Przypadkowy wybór niewłaściwej drukarki z listy rozwijanej w programie do krajalnictwa może być częstą przyczyną tego problemu z drukowaniem 3D. Na przykład próba drukowania za pomocą Ultimaker Go przy użyciu plików wydruku skonfigurowanych dla Ultimaker 2.

  Po skonfigurowaniu drukarki upewnij się, że podałeś poprawną ilość wydruków, ponownie w oprogramowaniu sprzętowym drukarki lub za pomocą oprogramowania. Jeśli drukarka myśli, że ma większą platformę drukowania niż ma, to spróbuje jej użyć, nawet jeśli jej tam nie ma.

  Jeśli drukarka zwykle działa prawidłowo, a problem pojawia się nagle, zacznij od dwukrotnego sprawdzenia oprogramowania do przygotowywania wydruków. Coś mogło zostać zresetowane lub zmienione przez aktualizację! Nie jest niczym niezwykłym, że oprogramowanie powraca do ustawień domyślnych lub automatycznie wybiera najnowszą wersję drukarki, nawet jeśli nie jest to ta, której używasz.

  A jeśli wszystko inne wygląda dobrze, może to oznaczać, że jeden z twoich ograniczników w drukarce przestał działać.

  Jeśli tak się stanie, wszystko może stać się bardzo bałaganiarskie.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: głowica drukująca nie trafia w stół roboczy

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ, CZY W KRAJALNICY JEST POPRAWNA DRUKARKA

  Zanim spróbujesz czegokolwiek innego, upewnij się, że w oprogramowaniu do drukowania wybrano odpowiednią drukarkę. Wszystkie drukarki są różne, więc nawet jeśli stół roboczy dwóch drukarek jest taki sam, jest bardzo mało prawdopodobne, że inne wymiary i ustawienia będą dokładnie pasować.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZAKTUALIZUJ OPROGRAMOWANIE SPRZĘTOWE

  Jeśli właśnie kupiłeś drukarkę i ten problem występuje, upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję oprogramowania układowego. Po zaktualizowaniu przeprowadź proces konfiguracji i dokładnie sprawdź, czy wszystkie ustawienia, zwłaszcza dotyczące rozmiaru obszaru drukowania, są prawidłowe.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ PRZYSTANKI KOŃCOWE

  To zajmie trochę więcej wysiłku, aby zdiagnozować. Obserwuj ruch głowicy drukującej. Jeśli próbuje przepchnąć najdalszy punkt jednej ze swoich osi, sprawdź, czy ogranicznik końcowy nie został odłączony. Jeśli wszystko wygląda dobrze (i żaden z powyższych kroków nie rozwiązał problemu), to następnym krokiem powinna być wymiana ograniczników końcowych na nowe.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: głowica drukująca nie trafia do stołu

  • Sprawdź krajalnicę pod kątem prawidłowej drukarki
  • Aktualizacja oprogramowania
  • Sprawdź przystanki końcowe

  Złamany żarnik

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Snapped Filament

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Szpula z filamentem nadal wygląda na pełną, a po sprawdzeniu wydaje się, że w rurze zasilającej znajduje się filament, ale nic nie wychodzi z dyszy. Jest to bardziej problem z drukarkami z podajnikiem Bowdena niż z podawaniem bezpośrednim, ponieważ włókno jest ukryte, więc pęknięcia nie zawsze są od razu widoczne.

  Co powoduje problem z drukowaniem 3D?

  Spowodowane wieloma problemami, ale przede wszystkim starym lub tanim filamentem. Chociaż większość włókien, takich jak PLA i ABS, trwa długo, jeśli są trzymane w niewłaściwych warunkach, na przykład w bezpośrednim świetle słonecznym, mogą stać się kruche. Następnie po wprowadzeniu do drukarki żadna regulacja nie pomoże.

  Inną kwestią jest średnica filamentu, która może się różnić w zależności od producenta i partii. Czasami, jeśli napinacz koła pasowego luźnego jest zbyt ciasny, część żarnika, który ma jeszcze sporo żywotności, może pęknąć pod naciskiem.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  pęknięty żarnik

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  USUŃ WŁÓKNO

  Pierwszą rzeczą do zrobienia jest wyjęcie filamentu z drukarki w zwykły sposób. W przypadku Ultimakera wybierz Maintenance and Change Material. Ponieważ filament zwykle zatrzasnął się w rurce, musisz wyjąć rurkę zarówno z ekstrudera, jak i hotendu. Następnie podgrzej dyszę i wyciągnij filament.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  WYPRÓBUJ INNY ŻARNIK

  Jeśli po ponownym załadowaniu filamentu powtórzy się to, użyj innego filamentu, aby sprawdzić, czy nie jest to tylko stary, łamliwy filament, który należy wyrzucić.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  POLUZUJ NAPIĘCIE KOŁA PASOWEGO LUŹNEGO

  Jeśli nowy żarnik pęknie, sprawdź, czy napinacz koła pasowego nie jest zbyt napięty, poluzowując go do końca. Po rozpoczęciu drukowania dokręcaj, aż filament nie będzie się ślizgał.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ DYSZĘ

  Sprawdź, czy dysza nie jest zablokowana i dobrze ją wyczyść.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ NATĘŻENIE PRZEPŁYWU I TEMPERATURĘ

  Jeśli problem nie ustąpi, sprawdź, czy gorący koniec się nagrzewa i czy ma odpowiednią temperaturę. Sprawdź również, czy szybkość przepływu filamentu wynosi 100% i nie jest wyższa.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  Złamane włókno

  • Sprawdź, czy żarnik nie jest najlepszy
  • Sprawdź średnicę filamentu
  • Wyreguluj napięcie koła pasowego luźnego
  • Sprawdź, czy gorący koniec jest czysty i czy osiągnął odpowiednią temperaturę
  • Ustaw natężenie przepływu na 100%

  Pozłacane włókno

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Oderwane włókno

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Zerwany lub ślizgający się filament może wystąpić w dowolnym momencie procesu drukowania i z dowolnym filamentem. W rezultacie żaden żarnik nie jest wytłaczany z gorącego końca, co powoduje nagły koniec wydruku.

  Co powoduje problem z drukowaniem 3D?

  Zablokowanie, luźny napinacz koła pasowego luźnego, niewłaściwa temperatura gorącego końca to tylko kilka z najczęstszych przyczyn, ale zazwyczaj wszystkie można łatwo naprawić. Skutkiem problemu jest to, że radełkowana nakrętka lub zębatka w ekstruderze nie jest w stanie przeciągnąć ani przepchnąć filamentu przez drukarkę. Gdy silnik obraca się, małe zęby na przekładni, które zwykle chwytają i przepuszczają włókno przez system, zamiast tego zużywają go, aż nie będzie już żadnego uchwytu, a koło zębate i włókno ślizgają się.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  włókno pozbawione izolacji

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  POMÓŻ ZASILAĆ SYSTEM

  Jeśli włókno właśnie zaczęło się ślizgać, zwykle można to rozpoznać po hałasie i wyglądzie wiórów z tworzywa sztucznego, a następnie delikatnie dociśnij włókno, aby pomóc mu przejść przez system. To często pomaga przywrócić płynność drukowania przez urządzenie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  DOSTOSUJ NAPIĘCIE KOŁA PASOWEGO LUŹNEGO

  Zacznij od poluzowania koła pasowego, włóż filament i dokręcaj, aż przestanie się ślizgać. Włókna mają różną średnicę, więc chociaż koło pasowe pochłonie pewną różnicę w średnicy, niektóre włókna będą wymagały dokładnej regulacji.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  USUŃ WŁÓKNO

  W większości przypadków będziesz musiał wyjąć i wymienić żarnik, a następnie wprowadzić go z powrotem przez system. Po wyjęciu filamentu odetnij go poniżej obszaru, na którym widać oznaki ześlizgiwania się, a następnie włóż z powrotem do systemu. Jeśli włókno pękło, może zostać przekazane najlepiej. Spróbuj ponownie, a jeśli znowu się zatrzaśnie i okaże się, że włókno wydaje się kruche, odrzuć i użyj innego.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ TEMPERATURĘ GORĄCEGO KOŃCA

  Jeśli właśnie włożyłeś nowy żarnik, gdy problem się zaczął, dokładnie sprawdź, czy masz odpowiednią temperaturę.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  Oderwane włókno

  • Pomóż zasilać system
  • Wyreguluj napięcie koła pasowego luźnego
  • Usuń żarnik
  • Sprawdź temperaturę gorącego końca

  PROBLEMY Z DRUKOWANIEM 3D FDM: MÓJ WYDRUK NIE POWIÓDŁ SIĘ

  Wszystko wyglądało świetnie, ale z jakiegoś niewytłumaczalnego powodu wydruk się nie powiódł. Nie przyklejał się do łóżka lub filament po prostu przestał się wytłaczać — niezależnie od tego, ten rodzaj problemu z drukowaniem 3D może być jedną z wielu rzeczy.

  Wytłaczanie zatrzymane w połowie drukowania

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Wytłaczanie zatrzymane w trakcie drukowania

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Czasami, z wielu powodów, gorący koniec przestaje wytłaczać stopione włókno.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Zazwyczaj ten problem z drukowaniem 3D można przypisać dwóm częściom procesu drukowania — albo coś jest nie tak z dostawą filamentu, albo jest problem z samym gorącym końcem/dyszą. To może być tak prosta sprawa, jak wyczerpanie się filamentu. Niektóre drukarki zasłaniają szpulę, więc nigdy nie wiadomo! Lub może to być zbyt ciasne koło zębate na twojej wytłaczarce, co powoduje, że pozbawiony włókna nie jest podawany do gorącego końca.

  Alternatywnie możesz mieć blokadę w swoim gorącym końcu, uniemożliwiając wytłaczanie dalszego włókna.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: Wytłaczanie zatrzymane w trakcie drukowania

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ, CZY MASZ WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ FILAMENTU

  Trochę oczywiste, ale nawet najlepsi z nas mają chwilowe przerwy w koncentracji. Wiele krajalnic podaje teraz oszacowanie materiału dla twoich wydruków, a ocenianie tego w stosunku do wagi szpuli z filamentem i ilości pozostałej na niej może dać wrażenie, czy jest wystarczająco dużo filamentu, aby ukończyć wydruk.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ, CZY NIE MA ODERWANEGO WŁÓKNA

  Odsunięty filament może być odpowiedzialny za awarię wydruku w połowie i może być spowodowany mnóstwem problemów. Sprawdź naszą dedykowaną wskazówkę dotyczącą rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z usuniętym filamentem.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ, CZY DYSZA NIE JEST ZATKANA

  Dysza utkwiona w starym spalonym żarniku może powodować kilka różnych problemów z drukowaniem, z których jednym jest blokowanie układania nowych wytłoczek. Sprawdź naszą dedykowaną wskazówkę dotyczącą rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z zatkaną dyszą.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ, CZY NIE MA PĘKNIĘTEGO WŁÓKNA

  Problem, który dotyczy głównie konfiguracji ekstrudera w stylu Bowdena, pęknięty filament może spowodować rozłączenie ekstrudera i gorącego końca. Na szczęście jest to łatwe do zdiagnozowania i naprawienia, ale może to oznaczać, że twój żarnik przestał działać. Sprawdź naszą dedykowaną wskazówkę dotyczącą rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z pękniętym filamentem.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Wytłaczanie zatrzymane w trakcie drukowania

  • Sprawdź, czy masz wystarczającą ilość żarnika
  • Sprawdź, czy nie ma włókno obciętego
  • Sprawdź, czy dysza nie jest zatkana
  • Sprawdź, czy nie ma złamanego żarnika

  Druk nie przykleja się do stołu

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Druk nie przykleja się do stołu

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Utrata wydruku z powodu nieprzyklejania się do platformy drukowania jest częstym problemem, który zwykle jest stosunkowo łatwy do rozwiązania.

  Niestety, wydruk 3D może się uwolnić niemal w każdej chwili, od pierwszej do ostatniej warstwy, co jest szczególnie irytujące.

  Oczywiście nie zawsze jest to wina drukarki i jeśli próbowałeś wydrukować model, który ma tylko niewielki kontakt z platformą, to bez wątpienia będzie to problem. Wyobraź sobie, że próbujesz wydrukować samolot, a jedynym kontaktem, jaki model ma z platformą do drukowania, są koła. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby drukować bez pewnego rodzaju przyczepności do platformy roboczej i brzegów, a to jeszcze zanim zaczniesz patrzeć na podpory.

  Na szczęście, ponieważ ten problem jest tak powszechny, istnieje wiele łatwych sposobów jego rozwiązania.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Najczęstszą przyczyną jest po prostu to, że wydruk po prostu nie wiąże się z powierzchnią platformy drukowania. Filament potrzebuje teksturowanej podstawy, aby przylegać, więc aby rozwiązać ten problem, musisz stworzyć lepszą powierzchnię wiążącą.

  Innym poważnym problemem może być nierówna platforma drukowania. Jeśli platforma jest nierówna, to w przypadku niektórych części wydruku dysza nie będzie wystarczająco blisko platformy, aby prawidłowo wytłoczyć i skleić pierwszą warstwę.

  Ważnym problemem może być również kalibracja, ponieważ z czasem odległość między dyszą a platformą może wzrosnąć do punktu, w którym początkowa warstwa jest przeciągana, a nie wpychana do platformy drukowania.

  We wszystkich przypadkach prawdopodobnie zobaczysz spaghetti z filamentu nad półuformowanym modelem, po prostu spaghetti z filamentu lub części modelu rozsiane wokół platformy drukowania.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: druk nie przykleja się do łóżka

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: DODAJ TEKSTURĘ

  Aby zwiększyć szanse, że filament zwiąże się z platformą, musisz dodać kolejny materiał, aby nadać teksturę. Najczęstszym rozwiązaniem jest nałożenie na platformę druku cienkiej warstwy kleju w sztyfcie, który można następnie łatwo zmyć gorącą wodą. Inną alternatywą dla PLA jest dodanie taśmy dekoratorskiej. W przypadku filamentów, które wymagają podgrzewanej platformy o temperaturze 40º i wyższej, dostępnych jest teraz wiele specjalnych taśm, które są nieco bardziej odporne na ciepło.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: WYPOZIOMUJ STÓŁ ROBOCZY

  Każda drukarka ma inny proces poziomowania platformy druku, niektóre, takie jak najnowsze modele Prusa, wykorzystują niezwykle niezawodny system automatycznego poziomowania, inne, takie jak Ultimaker, oferują przydatne podejście krok po kroku, które poprowadzi Cię przez proces regulacji. Zapoznaj się z instrukcją obsługi drukarki, aby dowiedzieć się, jak wypoziomować stół roboczy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: DOSTOSUJ WYSOKOŚĆ DYSZY

  Jeśli dysza jest zbyt wysoko, filament nie przyklei się do platformy, zbyt nisko i dysza zacznie zdrapywać wydruk. Znajdź opcję przesunięcia osi Z w ustawieniach drukarki i dokonaj niewielkich korekt — w pozytywie, aby odsunąć dyszę od stołu, i w negatywie, aby opuścić ją bliżej.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: WYCZYŚĆ PLATFORMĘ DRUKOWANIA

  Jeśli drukujesz na materiale takim jak szkło, od czasu do czasu dobrze jest go dobrze wyczyścić, zwłaszcza jeśli często nakładasz klej. Tłuszcz z odcisków palców i nadmierne nawarstwianie się kleju mogą przyczynić się do braku lepkości platformy drukowania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZASTOSUJ PRZYCZEPNOŚĆ DO PLATFORMY ROBOCZEJ

  Niektóre modele będą dobrze drukować bez ronda, ale mniejsze przedmioty i te, które mają niewielki ślad w kontakcie z platformą, będą wymagały pewnego rodzaju przyczepności płyty budującej. Można je dodać w oprogramowaniu do krajalnic — poszukaj „Brim” i „Tratwa”.

  Brim doda pojedynczą warstwę o określonej liczbie linii obwodowych promieniujących z miejsca, w którym wydruk styka się z stołem roboczym; jest to najmniej marnotrawne z tych dwóch, a z naszego doświadczenia wynika, że ​​jest to lepsza opcja, pod warunkiem, że nie masz nic przeciwko zabraniu noża do odcisku, aby przyciąć brzeg.

  Raft dodaje właśnie to do twojego wydruku. W zależności od parametrów, które określisz, otrzymasz cień śladu wydruku, wydrukowany w grubszej, lepiej przylegającej warstwie. Twój wydruk jest następnie drukowany jak zwykle na tym szczycie. Tratwy mają tendencję do tworzenia szorstkiej, nieprzyjemnej powierzchni w miejscu, w którym dotykają wydruku i zużywają więcej materiału niż ronda. Jednak korzyść z tratwy polega na tym, że można po prostu oderwać część.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: DODAJ PODPORY

  Oprócz dodania przyczepności do platformy roboczej, jeśli Twój model ma złożone nawisy lub końce, pamiętaj o dodaniu podpór, aby utrzymać wydruk razem podczas procesu.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: druk nie przykleja się do stołu

  • Dodaj teksturę
  • Wypoziomuj stół do drukowania
  • Dostosuj wysokość dyszy
  • Wyczyść platformę drukowania
  • Zastosuj przyczepność do płyty budowlanej
  • Dodaj podpory

  Obsługuje Rozpadł się

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Obsługa funkcji Fell Apart

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Drukowanie skomplikowanych modeli będzie wymagało jednego lub dwóch podpór, a ich usunięcie może być uciążliwe, ale niestety są one istotną częścią modelowania.

  Zadanie wsparcia jest proste, wspiera, ale czasami zawodzą, pozostawiając model bez wsparcia.

  Zauważysz, że gdy wydruk jest wytłaczany, części konstrukcji nośnej będą wyglądać nierówno, mogą pojawić się pęknięcia lub po prostu zaczną wyglądać skąpo.

  Podpory nie tylko zawodzą, ale dodatkowy żarnik niszczy Twój model, zamiast zapewniać jego prawidłowe drukowanie.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Struktury pomocnicze to złożone rzeczy, a większość aplikacji slicera oferuje kilka opcji. Zbyt łatwo jest trzymać się domyślnych ustawień, ale to nie gwarantuje sukcesu z wydrukami 3D nawisów. Ważną kwestią jest rodzaj podparcia, który zapewni stabilność i podparcie modelu przez cały czas drukowania.

  Linie i zygzaki są na ogół łatwe do usunięcia po zakończeniu drukowania, ale oferują mniejszą sztywność podczas procesu drukowania. Trójkąty i siatki zapewniają większe wsparcie, ale ich usunięcie może być trudne.

  Weź prostą konstrukcję mostu z cienkimi słupkami, a następnie pomyśl o podporach. Będą mieli dużo pracy do wykonania, aby model był sztywny, jeśli wybrałeś linie lub zygzaki, istnieje prawdopodobieństwo, że model poruszy się podczas procesu drukowania, łamiąc delikatne podpory.

  Lepszą opcją byłaby sztywna konstrukcja, taka jak siatka.

  Niektóre programy do krojenia umożliwiają drukowanie podpór bez przylegania do platformy. W takim przypadku niewielka powierzchnia podpory będzie miała trudności z bezpośrednim połączeniem z platformą drukowania.

  Często w przypadku wysokich modeli długość podpór może być nadmierna, a cienka konstrukcja jest po prostu pchana do granic możliwości. W takich przypadkach ważne jest, aby przyjrzeć się tworzeniu wsparcia fizycznego, takiego jak blok. Pod dużymi nawisami mogą one zapewnić solidne wsparcie.

  Podpory mogą być naprawdę trudne do usunięcia, więc istnieje tendencja do zmniejszania gęstości do tak niskiego poziomu, jak to możliwe. Może to oczywiście powodować problemy, jeśli podpory są nośne, konieczne będzie zwiększenie gęstości podpór.

  Innym problemem może być stary lub tani filament, jeśli jest już przestarzały, najlepiej, gdy jest wytłaczany, może się okazać, że może nie wiązać się wystarczająco warstwami lub wytłaczanie jest nieporządne i pęknięte, co prowadzi do pęknięć podpór.

  Wreszcie obserwuj, jak drukarka drukuje. Jeśli drukarka porusza się lub wibruje bardziej niż zwykle, sprawdź nakrętki i śruby i po prostu upewnij się, że wszystko jest dokręcone. Po przeprowadzeniu wszystkich zwykłych kontroli pamiętaj o ponownym uruchomieniu procesu kalibracji.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: obsługuje funkcję Fall Apart

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: WYBIERZ ODPOWIEDNIE PODPORY

  Spójrz na typ modelu, który zamierzasz wydrukować. Jeśli są duże nawisy, które łączą sekcje modelu i mają dobry kontakt z platformą, spróbuj użyć linek lub podpór zygzakowatych. Jeśli model ma mniejszy kontakt z łóżkiem lub potrzebuje znacznie mocniejszych podpór, użyj podpór kratowych lub trójkątnych.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: DODAJ PRZYCZEPNOŚĆ PLATFORMY

  Upewnij się, że dodałeś jakiś rodzaj przyczepności do platformy, taki jak rondo, aby mocowania miały dużo podkładu do wiązania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZWIĘKSZ GĘSTOŚĆ PODPARCIA

  Spróbuj tego w ostateczności. Zwiększenie gęstości podpór zapewni modelowi gęstszą strukturę, na której można oprzeć i będzie mniej podatny na wszelkie ruchy modelu, ale będzie znacznie trudniejszy do usunięcia.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: TWÓRZ PODPORY W MODELU

  Podpory, które są zbyt wysokie, mogą być podatne na osłabienie. Dodając wysoki blok jako część wydruku, który kończy się tuż poniżej miejsca, w którym wymagane są podpory, może to zapewnić podporom solidną podstawę bez konieczności drukowania wysokich i słabych.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZMIEŃ WŁÓKNO

  Włókno może stać się kruche, gdy osiągnie koniec swojej żywotności, co zwykle widać po jakości podpór. Wymień filament na świeżą szpulę i zobacz, czy problem się poprawi

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ, CZY WSZYSTKO JEST CIASNE

  Trzęsienie i chybotanie drukarki może być prawdziwym problemem. Daj maszynie raz jeszcze i upewnij się, że wszystko jest szczelne i ponownie skalibruj, jeśli to konieczne.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: obsługuje rozpadanie się

  • Użyj prawidłowego typu wsparcia
  • Dodaj przyczepność do platformy
  • Zwiększ gęstość podparcia
  • Utwórz podpory w modelu
  • Użyj nowego włókna
  • Sprawdź, czy wszystko jest ciasne

  PROBLEMY Z DRUKOWANIEM 3D FDM: MÓJ WYDRUK WYGLĄDA ŹLE

  Udało się to pomyślnie ukończyć, ale bogowie druku 3D marszczą brwi na twój brzydki wydruk. Oto problemy z drukowaniem 3D, które mogą być przyczyną.

  Pierwsza warstwa jest brudna

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Pierwsza warstwa jest brudna

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Problematyczne mogą być często pierwsze warstwy nadruku. Może się zdarzyć, że wydruk po prostu się nie przykleja (co omówiliśmy w innej wskazówce dotyczącej rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D na górze) lub znajdujesz niechciane linie, które powodują, że dolna powłoka ma nieoczekiwany wygląd. Dodatkowo jest całkowicie możliwe, że każdy szczegół na spodzie wydruku zakrzepnie w rozmycie z niewielkim pozorem jakiegokolwiek wzoru powierzchni.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Te problemy z drukowaniem 3D są typowymi oznakami nieprawidłowego wypoziomowania stołu. Jeśli dysza znajduje się zbyt daleko od złoża, na dolnej powierzchni często pojawiają się niepożądane linie i/lub pierwsza warstwa nie skleja się. Jeśli dysza jest zbyt blisko, wynikiem mogą być plamy.

  Tam, gdzie szczegóły stają się nieokreślone i rozmyte, istnieje prawdopodobieństwo, że temperatura stołu do drukowania jest trochę za wysoka.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  pierwsza warstwa jest brudna

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  WYPOZIOMUJ STÓŁ ROBOCZY

  Każda drukarka ma inny proces poziomowania platformy drukowania. Najnowsze modele Prusa są wyposażone w niezwykle niezawodny system automatycznego poziomowania, podczas gdy inne, takie jak Ultimaker, oferują przydatne podejście krok po kroku, które poprowadzi Cię przez proces regulacji.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: NIŻSZA TEMPERATURA STOŁU

  Spróbuj obniżać temperaturę stołu o 5 stopni, aż osiągniesz ten słodki punkt przyczepności, bez utraty szczegółów.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Pierwsza warstwa jest brudna

  • Wypoziomuj platformę drukowania
  • Niższa temperatura złoża

  Drukuj wygina się na dole (stopa słonia)

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Wydruk wygina się na dole (stopa słonia)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Podstawa modelu jest lekko wybrzuszona na zewnątrz, efekt znany również jako „stopa słonia”.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Ta niezgrabna wada wydruku może być spowodowana ciężarem reszty modelu, który naciska na dolną część, zanim odpowiednio ostygną z powrotem do postaci stałej – jest to szczególnie problem, gdy drukarka ma podgrzewany stół.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  Stopa słonia

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  TEMPERATURA I CHŁODZENIE STOŁU BALANSUJĄCEGO

  Aby zatrzymać pojawianie się stopy słonia na wydrukach 3D, podstawowe warstwy modelu muszą być wystarczająco schłodzone, aby mogły podtrzymywać powyższą strukturę. Zastosuj jednak zbyt dużo chłodzenia, a ryzykujesz wypaczenie warstw bazowych. Uzyskanie właściwej równowagi może być trudne, zacznij od obniżania temperatury platformy drukowania o 5 stopni (do +/- 20 stopni zalecanej temperatury). Jeśli grubość dolna / górna jest ustawiona na 0,6 mm, uruchom wentylator na nieco niższej wysokości.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  POZIOMOWANIE STOŁU

  Najczęściej większość problemów związanych z drukowaniem można prześledzić na poziomie platformy drukowania. Każda drukarka ma nieco inną technikę poziomowania platformy drukowania. Zacznij od skalibrowania swojego urządzenia zgodnie z procedurą zalecaną przez producenta drukarki.

  Spróbuj wydrukować kostkę kalibracyjną i obserwuj, jak drukarka układa filament na stole. Po wydrukowaniu sześcianu powinieneś łatwo zobaczyć, czy twoje łóżko jest wypoziomowane, na podstawie tego, jak równomiernie (lub nie) są twoje warstwy na łóżku.

  Podobnie, będziesz mógł zobaczyć, czy dysza znajduje się zbyt blisko platformy drukowania i przeciera stopiony żarnik, czy też jest zbyt wysoka, co powoduje narastanie i powstawanie plam.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  PODNIEŚ DYSZĘ

  Samo nieznaczne podniesienie wysokości dyszy często może pomóc, ale uważaj zbyt wysoko, aby nie przykleiła się do platformy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SFAZUJ PODSTAWĘ

  Inną opcją jest fazowanie podstawy modelu. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy sam zaprojektowałeś model lub masz dostęp do oryginalnego pliku. Zacznij od fazowania 5 mm i 45º, ale poeksperymentuj trochę, aby uzyskać najlepszy wynik.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  Stopa słonia

  • Zrównoważyć temperaturę platformy druku i prędkość wentylatora
  • Wypoziomuj platformę drukowania
  • Sprawdź wysokość dyszy
  • Fazuj podstawę modelu

  Krawędzie wydruku wyginają się (wypaczają)

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Krawędzie wydruku wyginają się (wypaczają)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  U podstawy modelu nadruk wygina się w górę, aż nie znajduje się już na poziomie platformy drukowania. Może to również spowodować poziome pęknięcia w górnych częściach i odklejenie wydruku od stołu roboczego.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Wypaczanie jest powszechne, ponieważ jest spowodowane naturalną właściwością tworzywa sztucznego. Gdy włókno ABS lub PLA stygnie, zaczyna się bardzo lekko kurczyć; problem wypaczania pojawia się, gdy plastik jest zbyt szybko schładzany.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: Wypaczanie

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  UŻYJ PODGRZEWANEJ PLATFORMY DRUKOWANIA

  Najłatwiejszym rozwiązaniem jest użycie podgrzewanej platformy druku i ustawienie temperatury na temperaturę tuż poniżej temperatury topnienia tworzywa sztucznego. Nazywa się to „temperaturą zeszklenia”. Jeśli uzyskasz odpowiednią temperaturę, pierwsza warstwa pozostanie płaska na platformie drukowania. Temperatura platformy druku jest często ustawiana przez oprogramowanie krajalnicy. Zwykle zalecaną temperaturę dla filamentu znajdziesz na boku opakowania lub na szpuli.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  NAŁÓŻ KLEJ NA STÓŁ ROBOCZY

  Jeśli nadal uważasz, że nadruk unosi się na krawędziach, nałóż równomiernie niewielką ilość kleju w sztyfcie, aby zwiększyć przyczepność.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  WYPRÓBUJ INNY TYP PLATFORMY

  Zmień stół roboczy na taki, który zapewnia lepszą przyczepność. Producenci tacy jak Prusa używają powierzchni do druku PEI (polieteroimid), która zapewnia doskonałą przyczepność bez kleju. XYZPrinting dostarcza teksturowaną taśmę w pudełku z niektórymi drukarkami, w zasadzie duży arkusz taśmy maskującej, i znowu dodanie tego działa znakomicie, chociaż tylko z nieogrzewanymi platformami drukowania. Drukarki 3D Zortrax mają perforowane łóżko, modele zgrzewają się z tą powierzchnią całkowicie eliminując problem.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  WYPOZIOMUJ PLATFORMĘ DRUKOWANIA

  Kalibracja platformy druku może być kolejną przyczyną, przeprowadź proces kalibracji, aby sprawdzić, czy stół jest wypoziomowany, a wysokość dyszy jest prawidłowa.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZWIĘKSZ KONTAKT

  Zwiększenie kontaktu między modelem a łóżkiem jest łatwym rozwiązaniem, a większość oprogramowania do drukowania ma opcję dodawania tratw lub platform.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  DOSTOSUJ ZAAWANSOWANE USTAWIENIA TEMPERATURY

  Jeśli wszystko inne zawiedzie, musisz przyjrzeć się zaawansowanym ustawieniom drukowania zarówno w drukarce, jak i oprogramowaniu do drukowania. Spróbuj zwiększyć temperaturę stołu o 5 stopni.

  W oprogramowaniu krajalnicy spójrz na chłodzenie wentylatora, zwykle jest to ustawione tak, aby wentylatory chłodzące przełączały się na pełną moc na wysokości około 0,5 mm, spróbuj rozszerzyć to do 0,75, aby dać warstwom podstawowym trochę więcej czasu na naturalne chłodzenie.

  Nawet jeśli twoja drukarka ma podgrzewaną platformę drukowania, zawsze zaleca się używanie kleju i regularne kalibrowanie poziomu stołu.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Wypaczanie

  • Użyj podgrzewanej platformy drukowania
  • Dodaj klej do platformy drukowania
  • Zamień ze szkła na samoprzylepny stół drukarski
  • Skalibruj stół do drukowania
  • Dodaj platformy lub tratwy
  • Dostosuj zaawansowane ustawienia temperatury i wentylatora

  Wypełnienie wygląda na niechlujne i niekompletne

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy z drukowaniem 3D i rozwiązania: Wypełnienie wygląda na niechlujne i niekompletne

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Brak lub uszkodzenie wewnętrznej struktury wydruku.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Istnieje wiele przyczyn nieprawidłowego druku wewnętrznej struktury. Najczęstsze są nieprawidłowe ustawienia w oprogramowaniu do krojenia, ale może to być również spowodowane lekko zablokowaną dyszą.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: uszkodzone wypełnienie

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ GĘSTOŚĆ WYPEŁNIENIA

  W swoim oprogramowaniu do krojenia sprawdź gęstość wypełnienia. Wartość około 20% jest normalna; mniej niż to i prawdopodobnie będziesz mieć problemy. W przypadku większych wydruków możesz chcieć zwiększyć to, aby upewnić się, że model ma wystarczające wsparcie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZMNIEJSZ PRĘDKOŚĆ WYPEŁNIANIA

  Szybkość drukowania wypełnienia może mieć duży wpływ na jakość konstrukcji. Jeśli wypełnienie wygląda na tydzień, zmniejsz prędkość drukowania wypełnień.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZMIEŃ WZÓR WYPEŁNIENIA

  Większość programów do krojenia umożliwia zmianę struktury wewnętrznej. Możesz mieć wzór siatki lub trójkąt, plaster miodu i nie tylko. Spróbuj wybrać inną opcję.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ DYSZĘ

  Możliwe, że w dyszy jest niewielka blokada. Chociaż zablokowanie nie wpływa na drukowanie grubszych ścianek zewnętrznych, ponieważ w strukturze wewnętrznej jest mniejszy przepływ, włókno zostaje zablokowane.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Uszkodzone wypełnienie

  • Sprawdź i dostosuj gęstość wypełnienia
  • Zmniejsz prędkość napełniania
  • Wypróbuj inny wzór wypełnienia
  • Sprawdź dyszę pod kątem blokad

  Szczeliny między wypełnieniem a ścianą zewnętrzną

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy z drukowaniem 3D i rozwiązania: przerwy między wypełnieniem a ścianą zewnętrzną

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Kiedy spojrzysz na górę lub dół wydruku, możesz zobaczyć niewielką przerwę między wypełnieniem a zewnętrznymi ścianami obwodowymi.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Luki między warstwą zewnętrzną a górną były częstym problemem, ale ponieważ poprawiła się dokładność drukarki i rozszerzono obsługę różnych materiałów, problem jest teraz mniejszy niż wcześniej.

  Jednak nowa fala zaawansowanych materiałów jest o wiele mniej wybaczająca niż PLA i ABS, i zaczynamy dostrzegać lekki powrót problemu.

  Luki są spowodowane tym, że włókno użyte do wypełnienia i ścian zewnętrznych nie do końca styka się i łączy. Handily, jest to jedna z najłatwiejszych rzeczy do naprawienia na tej liście.

  Najbardziej oczywistą przyczyną problemu jest to, że nakładanie się wypełnienia nie jest ustawione lub jest ustawione na zero. Oznacza to, że oprogramowanie do krojenia w rzeczywistości mówi drukarce, aby nie dopuściła do spotkania dwóch części wydruku.

  Inną kwestią może być kolejność, w jakiej ustawiono wydrukowanie wypełnienia i ścian zewnętrznych. Jeśli najpierw drukujesz obwód, na ogół występuje niewielkie lub żadne nakładanie się, co może ponownie spowodować problem.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: przerwy między wypełnieniem a ścianą zewnętrzną

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ NAKŁADANIE SIĘ WYPEŁNIEŃ

  Jest to zdecydowanie najczęstszy problem i jest naprawdę łatwy do rozwiązania. W oprogramowaniu do krojenia znajdź opcję „Wypełnij nakładanie się” i zwiększ wartość.

  • W Cura jest to domyślnie ustawione na 15%. Podnieś go do 30%.
  • W Simplify3D znajdziesz opcję „Edytuj ustawienia procesu > Wypełnienie > Nakładanie się konturu”. Ponownie zwiększ wartość. To ustawienie jest bezpośrednio powiązane z szerokością wyciągnięcia, więc wartość % będzie procentem dowolnej szerokości wyciągnięcia. Podczas dostosowywania tego ustawienia zawsze utrzymuj je poniżej 50%, w przeciwnym razie zobaczysz efekty nakładania się na zewnętrznych obwodach wydruku.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  WYDRUKUJ WYPEŁNIENIE PRZED POWŁOKĄ OBWODOWĄ

  Jeśli drukujesz ze stosunkowo cienką ścianką zewnętrzną, struktura wypełnienia może prześwitywać. Jeśli tak się stanie, możesz zmienić kolejność, w jakiej drukarka układa warstwy wypełniające i obwodowe. Na przykład w programie Cura sprawdź, czy masz zaznaczone pole „Wypełnij wydruki po obwodzie”.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZWIĘKSZ TEMPERATURĘ KOŃCA GORĄCEGO

  Niektóre z najnowszych zaawansowanych materiałów, takie jak XT-CF20, są nieco mniej wybaczające, jeśli chodzi o rozprowadzanie, ze względu na włókna węglowe, które stanowią część ich struktury. Drukując na tych materiałach, może się okazać, że niewielki wzrost temperatury gorącego końca o 5-10º robi różnicę.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: NIŻSZA PRĘDKOŚĆ DRUKOWANIA

  OK, więc możesz się spieszyć, aby uzyskać wydruk, ale drukowanie z większą prędkością może powodować różnego rodzaju problemy, jeśli drukarka nie jest idealnie skalibrowana. Jeśli chcesz szybko drukować, nadal możesz uniknąć przerw, zmniejszając prędkość górnej warstwy.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  przerwy między wypełnieniem a ścianą zewnętrzną

  • Sprawdź zakładkę wypełnienia
  • Drukowanie wypełnienia przed obwodem
  • Zwiększ temperaturę końca gorącego
  • Niższa prędkość drukowania

  Wypełnienie jest widoczne z zewnątrz

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Wypełnienie jest widoczne z zewnątrz

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Ostateczny nadruk wygląda dobrze, ale przez ścianki nadruku widać zarys wewnętrznej konstrukcji nośnej.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Problem z efektem zjawy występuje, gdy wypełnienie wkracza na ścieżkę obwodu. Ten efekt jest najbardziej widoczny, gdy wydruk ma cienkie ściany. Problem jest spowodowany przez nakładanie się konstrukcji wypełnienia z linią obwodową podczas układania. Chociaż to zjawisko jest problemem, w rzeczywistości jest to ważna część procesu drukowania, ponieważ pomaga skutecznie połączyć wewnętrzną strukturę ze ścianami zewnętrznymi. Na szczęście bardzo łatwo ją pokonać.

  Inną przyczyną powstawania zjawy może być nieprawidłowa grubość ścianki w stosunku do rozmiaru używanej dyszy. W normalnych warunkach drukowania grubość ścianki powinna być bezpośrednio związana z rozmiarem dyszy, więc jeśli masz dyszę 0,4 mm, grubość ścianki powinna być wielokrotnością tej: 0,4, 0,8, 1,2 i tak dalej.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wypełnienie jest widoczne z zewnątrz

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ GRUBOŚĆ POWŁOKI

  Upewnij się, że wybrana wartość grubości skorupy jest wielokrotnością rozmiaru dyszy.

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZWIĘKSZ GRUBOŚĆ POWŁOKI

  Najprostszym rozwiązaniem jest zwiększenie grubości skorupy. Podwajając rozmiar, powinien on pokryć wszelkie nakładanie się wypełnienia spowodowanego przez wypełnienie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  UŻYJ WYPEŁNIENIA PO OBWODACH

  Większość programów do krojenia umożliwia aktywację wydruków wypełniających po obwodach.

  • W programie Cura otwórz „Ustawienia eksperta” i w sekcji Wypełnienia zaznacz pole obok „Wypełnienia wydruków po obwodach”
  • W Simply3D kliknij „Edytuj ustawienia procesu”, a następnie wybierz „Warstwa” iw sekcji „Ustawienia warstwy” wybierz „Na zewnątrz” obok „Kierunku konturu”.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ PLATFORMĘ DRUKOWANIA

  Sprawdź wokół modelu i jeśli zauważysz, że efekt jest bardziej rozpowszechniony po jednej stronie niż po drugiej, może to być spowodowane kalibracją. Jeśli tak, przeprowadź zwykły proces kalibracji.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  DRUKUJ POWŁOKI NA SWOJĄ KORZYŚĆ

  W zależności od typu modelu, który drukujesz, możesz skorzystać z kolejności drukowania wewnętrznego i powłoki na swoją korzyść. Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości wydruk z dobrym wykończeniem powierzchni, gdzie rzeczywista wytrzymałość modelu nie jest istotna, wybierz druk z Zewnątrz wewnątrz. Jeśli jednak siła wydruku jest najważniejsza, wybierz opcję Drukuj od wewnątrz na zewnątrz i podwój grubość ścianki.

  Powodem różnicy w sile jest to, że podczas drukowania od strony zewnętrznej eliminujesz niewielką ilość nakładania się, która powoduje problem z efektem zjawy, ale oznacza to również, że rzeczywista struktura nie stworzy takiej samej siły wiązania między wewnętrznymi i struktura zewnętrzna ze względu na brak nakładania się.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Wypełnienie widoczne z zewnątrz

  • Sprawdź grubość skorupy
  • Zwiększ grubość ściany
  • Użyj wypełnienia po obwodzie
  • Sprawdź platformę druku i w razie potrzeby dokonaj ponownej kalibracji
  • Drukuj muszle na swoją korzyść

  Pęknięcia pojawiły się na wysokich przedmiotach

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Pęknięcia pojawiły się na wysokich obiektach

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Po bokach są pęknięcia, szczególnie w wyższych modelach. Może to być jeden z najbardziej zaskakujących problemów w druku 3D, ponieważ objawia się to w większych wydrukach, zwykle wtedy, gdy nie patrzysz.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  W wyższych warstwach wydruku materiał stygnie szybciej. Ciepło z nagrzanego stołu drukującego nie dociera tak wysoko, przez co przyczepność w górnych warstwach jest mniejsza.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  pęknięcia w wysokich obiektach

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  TEMPERATURA EKSTRUDERA

  Zacznij od zwiększenia temperatury ekstrudera; dobrym początkiem byłoby podniesienie go o 10ºC. Z boku skrzynki z żarnikiem zobaczysz działające temperatury gorącego końca, staraj się utrzymać regulację temperatury w tych wartościach.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  KIERUNEK I PRĘDKOŚĆ WENTYLATORA

  Dokładnie sprawdź swoich fanów, upewnij się, że są na sobie i celują w model. Jeśli tak, spróbuj zmniejszyć ich prędkość.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  pęknięcia w wysokich obiektach

  • Sprawdź temperaturę gorącego końca i podnoś ją co 10 stopni
  • Sprawdź położenie i prędkość wentylatorów chłodzących

  Warstwy nie układają się dobrze

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy z drukowaniem 3D i rozwiązania: Warstwy nie są dobrze wyrównane

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  W miarę formowania się nadruku wydaje się, że występuje kilka problemów z jakością. Przyjrzyj się bliżej, a zobaczysz, że warstwy nie są wyrównane tak, jak powinny. Spójrz na wewnętrzną strukturę nośną i ponownie wzór wygląda nieco na zewnątrz. Ściana zewnętrzna, zamiast być gładka, ma niewielkie niewspółosiowości, które powodują nierówną powierzchnię. Jest bardzo prawdopodobne, że problem dotyczy druku tylko w jednym kierunku; od przodu do tyłu lub od lewej do prawej.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Z biegiem czasu części drukarki 3D — takie jak nakrętki, śruby i paski — poluzują się i będą wymagały dokręcenia. Efekt niewspółosiowości warstw jest podobny do przyczyny bardziej wyraźnych efektów przesuwania się warstw i nie ma wątpliwości, że występuje skrzyżowanie. Jeśli ten problem nie zostanie zaznaczony, w końcu spowoduje przesunięcie warstw, ale gdy problem się zaczyna, efekt wizualny na wydrukach jest znacznie mniej wyraźny i może wyglądać zupełnie inaczej. Przyczyna jest zwykle powiązana bezpośrednio z luźnym paskiem.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  niedopasowanie warstw

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ PASKI CZĘŚĆ I

  Zacznij od sprawdzenia, czy każdy z pasów jest napięty, ale nie za mocno. Powinieneś wyczuć lekki opór ze strony dwóch pasów, gdy je zaciskasz. Jeśli okaże się, że górna część paska jest ciaśniejsza niż dolna, to jest to pewny znak, że trzeba je poprawić i dokręcić. Niektóre drukarki, takie jak Original Prusa i3, mają wbudowane napinacze pasków. Inne można wyposażyć w te drukowane w 3D. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dla Ciebie możliwa, być może będziesz musiał ubrudzić sobie ręce i ręcznie zacisnąć pasek.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ PASKI, CZĘŚĆ II

  Pasy drukarki to zwykle tylko jedna ciągła pętla zaczepiona wokół dwóch kół pasowych. Częstym problemem jest to, że z biegiem czasu pas może ślizgać się na jednym kole pasowym i stopniowo zacieśnić się na górze w porównaniu z dołem – lub odwrotnie – i znowu może to powodować nierówne warstwy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ, CZY PRĘTY SĄ CZYSTE I NAOLIWIONE

  Z biegiem czasu na prętach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, powodując nieparzyste plamy o większym tarciu, co z kolei może wpływać na swobodny ruch głowy i ponownie powodować przesuwanie się warstw. Szybkie wytarcie i ponowne naoliwienie prętów zwykle rozwiązuje problem.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ WYGIĘTE LUB NIEWSPÓŁOSIOWE PRĘTY CZĘŚĆ I

  Jeśli zauważysz, że głowica drukująca słabnie w niektórych punktach, może to oznaczać, że jeden z prętów został lekko wygięty. Zwykle można to stwierdzić po wyłączeniu maszyny, aby nie było zasilania przez steppery, a następnie przesuń głowicę drukującą przez oś X i Y. Jeśli czujesz opór, wiesz, że coś jest nie w porządku. Zacznij od sprawdzenia, czy pręty są wyrównane. Jeśli tak, usuń je i rozwałkuj na płaskiej powierzchni. Jeśli któreś są wygięte, to będzie to całkiem oczywiste.

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ, CZY NIE MA WYGIĘTYCH LUB NIEWSPÓŁOSIOWYCH PRĘTÓW CZĘŚĆ II

  Wiele drukarek używa prętów gwintowanych zamiast śrub pociągowych i chociaż spełniają one swoją funkcję, mają tendencję do wyginania się z upływem czasu. Nie martw się o rozbieranie drukarki, aby sprawdzić, czy są proste, po prostu użyj oprogramowania sterującego, takiego jak „Printrun”, aby przesunąć głowicę drukującą w górę lub w dół. Jeśli jeden z prętów osi Z zostanie wygięty, natychmiast zobaczysz. Niestety, dokładne wyprostowanie wygiętego pręta jest prawie niemożliwe, ale z drugiej strony jest to dobry pretekst do wymiany starych prętów gwintowanych na śruby pociągowe.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ KOŁA NAPĘDOWE

  Są to zwykle podłączone bezpośrednio do silnika krokowego lub do jednego z głównych prętów napędzających głowicę drukującą. Jeśli ostrożnie obrócisz koło pasowe, zobaczysz małą śrubę dociskową. Trzymając zarówno drążek, jak i dołączony pas, szarpnij za pas, aby zmusić krążek do obracania się. Powinieneś zauważyć, że nie ma poślizgu między kołem pasowym a stepperem lub prętem. Jeśli jest, dokręć wkręt dociskowy i spróbuj ponownie.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  Niewspółosiowość warstw

  • Sprawdź napięcie pasów
  • Sprawdź, czy nie ma pominiętych pasów
  • Sprawdź, czy pręty są czyste i wystarczająco nasmarowane
  • Sprawdź, czy nie są wygięte lub niewspółosiowe pręty
  • Sprawdź koła napędowe

  Brakuje niektórych warstw

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Brak niektórych warstw

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  W modelu występują luki, ponieważ niektóre warstwy zostały pominięte (częściowo lub całkowicie).

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Drukarka nie dostarczyła ilości plastiku potrzebnej do drukowania pominiętych warstw. W przypadku rzadko pomijanych warstw można to nazwać tymczasowym niedotłoczeniem. Mógł wystąpić problem z filamentem (np. zmiana średnicy), szpulą filamentu, kółkiem podajnika lub zatkaną dyszą.

  Alternatywnie, tarcie spowodowało, że łóżko tymczasowo się zacięło. Przyczyną może być to, że pionowe pręty nie są idealnie wyrównane z łożyskami liniowymi.

  Możliwe też, że jest problem z jednym z drążków lub łożysk osi Z. Pręt może być zniekształcony, zabrudzony lub zaolejony.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  brakujące warstwy

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  KONTROLA MECHANICZNA

  Dobrą praktyką jest powtarzanie od czasu do czasu swojej drukarki 3D, a pojawienie się luk w wydruku 3D jest zawsze dobrym znakiem, że teraz nadszedł czas, aby poświęcić drukarce 3D trochę miłości i uwagi. Zacznij od sprawdzenia prętów i upewnij się, że wszystkie są osadzone w łożyskach lub klipsach i nie wyskoczyły, nie przesunęły się ani nie przesunęły nawet nieznacznie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDZANIE WYRÓWNANIA PRĘTÓW

  Upewnij się, że wszystkie pręty są nadal idealnie wyrównane i nie przesunęły się. Często można to stwierdzić wyłączając zasilanie (lub wyłączając steppery), a następnie delikatnie przesuwając głowicę drukującą po osi X i Y. Jeśli występuje opór ruchu, oznacza to, że coś jest nie tak i zwykle dość łatwo stwierdzić, czy jest to spowodowane niewspółosiowością, lekko wygiętym prętem lub problemem z jednym z łożysk.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZUŻYTE ŁOŻYSKO

  Kiedy łożyska chodzą, zwykle informują o tym, wytwarzając słyszalny hałas. Powinieneś również czuć nierównomierny ruch głowicy drukującej, a podczas drukowania maszyna wygląda, jakby lekko wibrowała. W takim przypadku odłącz zasilanie i przesuń głowicę drukującą przez X i Y, aby zlokalizować obszar uszkodzonego łożyska.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ, CZY NIE MA OLEJU

  O smarowaniu przegubów łatwo zapomnieć, ale utrzymywanie wszystkiego w dobrym stanie ma kluczowe znaczenie dla płynnej pracy maszyny. Olej do maszyn do szycia jest idealny i można go kupić w prawie każdej galanterii za stosunkowo niską cenę. Zanim zaczniesz nakładać obficie, po prostu sprawdź, czy pręty są czyste i wolne od brudu i resztek druku — szybkie wytarcie prętów przed nałożeniem świeżej warstwy oleju jest zawsze dobrym pomysłem. Gdy wszystkie wędziska wyglądają na czyste, po prostu lekko je utrzyj, ale nie za dużo. Następnie użyj oprogramowania sterującego drukarką, takiego jak Printrun, aby przesunąć głowicę przez oś X i Y, aby upewnić się, że pręty są równomiernie pokryte i poruszają się płynnie. Jeśli dodasz trochę za dużo oleju, nie martw się, po prostu zetrzyj trochę niestrzępiącą się ściereczką.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  NIEDOSTATECZNE WYTŁOCZENIE

  Ostatnim problemem może być niedostateczne wytłoczenie. Zapoznaj się z naszą dedykowaną wskazówką dotyczącą rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D w przypadku niedostatecznego ekstruzji tutaj.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  brakujące warstwy

  • Sprawdź mechanikę i upewnij się, że wszystko jest szczelne
  • Dokładnie sprawdź konstrukcję i wyrównanie drukarki
  • Zwracaj uwagę na zużyte łożyska i wygięte pręty
  • Dodaj trochę oleju, aby wszystko działało gładko

  Drukuj Leksy, kiedy nie powinno

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: drukowanie jest ubogie, gdy nie powinno

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  W miarę tworzenia się nadruku zaczyna się przechylać. Zamiast być proste i prawdziwe, pionowe krawędzie są drukowane pod kątem, a ten kąt nie jest spójny w całym wydruku. Dotkliwość może narastać i zmniejszać się na różnych etapach.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Przyczyna problemu jest na ogół bardzo prosta; jedno z kół pasowych przymocowanych do silnika krokowego jest lekko luźne lub jeden z pasów o coś ociera i zatrzymuje pełny ruch głowicy. Wszystko, co musisz zrobić, aby rozwiązać ten problem, to upewnić się, że żadne z kół pasowych się nie ślizga, a wkręty dociskowe, które utrzymują koła pasowe na miejscu, są dokręcone.

  Chociaż powinno to być szybkie i proste rozwiązanie, jednym z problemów, które możesz napotkać podczas dokręcania kół pasowych, jest to, że małe wkręty dociskowe, które zaciskają się na wale silnika, nie zawsze są tak łatwo dostępne. Po pierwsze, zdiagnozowanie, które koło pasowe powoduje problem, a następnie uzyskanie dostępu do tego koła może być trudne i czasochłonne.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: drukowanie opiera się, gdy nie powinno

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ OŚ X I Y

  Jeśli wydruk jest przechylony w lewo lub w prawo, oznacza to, że występuje problem z osią X. Z powrotem do przodu i masz problem z osią Y. Po zdiagnozowaniu, który to jest, możesz sprawdzić paski i koła pasowe. Jeśli masz drukarkę, taką jak Prusa i3, proces jest dość prosty, ponieważ steppery są bezpośrednio połączone z głównym paskiem napędowym. W przypadku Ultimakera i innych drukarek proces może być nieco trudniejszy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ, CZY PASKI NIE OCIERAJĄ SIĘ

  Rozejrzyj się po każdym z pasów i upewnij się, że nie ocierają się o bok maszyny lub inne elementy. Sprawdź również, czy wyrównanie pasów jest prawidłowe. Jeśli jeden jest pod niewielkim kątem, może to powodować problemy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  DOKRĘĆ WKRĘT DOCISKOWY ŁĄCZNIKA SILNIKA KROKOWEGO

  Po zdiagnozowaniu, która oś powoduje problem, użyj klucza imbusowego, aby dokręcić odpowiednią śrubę dociskową łącznika, która jest przymocowana do silnika krokowego.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ KOŁA PASOWE PRĘTA

  Bardziej złożone maszyny, takie jak Ultimaker 2, mają szereg pasów i kół pasowych. Główne pręty X i Y w górnej części maszyny mają osiem kół pasowych. Obejdź każdy z nich na dotkniętej osi i dokręć śruby dociskowe dla każdego. Jest mało prawdopodobne, że spowoduje to jakikolwiek poślizg, ale jeśli któryś jest luźny, pasek może się niewspółosiować.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: pochyłe modele

  • Sprawdź oś X i Y
  • Sprawdź, czy paski nie ocierają się
  • Dokręć śrubę dociskową koła pasowego silnika krokowego
  • Sprawdź koła pasowe pręta i dokręć

  Nawisy są niechlujne

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Nawisy są brudne

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Ładujesz wydruk do oprogramowania do krojenia i wszystko wygląda dobrze. Wystarczy nacisnąć przycisk druku, a okaże się, że niektóre części modelu drukują się całkiem dobrze, podczas gdy inne kończą jako żylasty bałagan. OK, może się to wydawać oczywiste, a problem zwisów jest często postrzegany jako błąd nowicjusza w druku 3D. Zaskakujące jest jednak to, jak często nawet doświadczone drukarki 3D napotykają problem z nawisem.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Proces FFF wymaga, aby każda warstwa była zbudowana na innej. Dlatego powinno być oczywiste, że jeśli twój model ma część wydruku, która nie ma nic pod spodem, filament zostanie wytłoczony w cienkie powietrze i skończy jako żylasty bałagan, a nie integralna część wydruku.

  Naprawdę oprogramowanie slicera powinno podkreślać, że tak się stanie. Jednak większość programów do krajalnic pozwala nam po prostu kontynuować drukowanie bez podkreślania, że ​​model wymaga pewnego rodzaju konstrukcji wsporczej.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: nawisy są brudne

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: DODAJ PODPORY

  Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest dodanie podpór. Większość programów do krojenia pozwala to zrobić szybko.

  W Simplify3D kliknij Edytuj ustawienia procesu > Wsparcie > Generuj materiał podporowy; możesz dostosować ilość, wzór i ustawienia. W Cura po prostu wybierz żądany typ podparcia z ustawień podstawowych.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: UTWÓRZ PODPORY W MODELU

  Podpory generowane przez oprogramowanie mogą czasami być uciążliwe i powodować utknięcie materiału podporowego w miejscach niemożliwych do usunięcia. Stworzenie własnej aplikacji do modelowania to dobra alternatywa. Wymaga to trochę więcej umiejętności, ale może zapewnić fantastyczne rezultaty.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: UTWÓRZ PLATFORMĘ WSPARCIA

  Podczas drukowania figury ramiona i inne profile są najczęstszymi obszarami, które powodują problemy. Używanie podpór ze stołu roboczego również może powodować problemy, ponieważ często muszą one obejmować dość duże odległości w pionie; w przypadku konstrukcji, które mają być łatwe do usunięcia i kruche, ta odległość jest głównym źródłem problemów.

  Stworzenie solidnego bloku lub ściany pod pachami itp., a następnie stworzenie mniejszego podparcia między ramieniem a blokiem może być świetnym rozwiązaniem.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: POD KĄTEM ŚCIAN

  Jeśli masz zwis w stylu półki, łatwym rozwiązaniem jest nachylenie ściany pod kątem 45º, aby ściana faktycznie się podpierała i nie wymagała żadnego innego rodzaju podparcia.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ROZDZIEL CZĘŚĆ

  Innym sposobem spojrzenia na model jest rozbicie go na osobne odbitki. W niektórych modelach pozwala to odwrócić coś, co byłoby zwisem, i zamiast tego zrobić z niego podstawę. Jedynym problemem jest to, że musisz znaleźć sposób na ponowne sklejenie tych dwóch części.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Nawisy są brudne

  • Dodaj podpory
  • Twórz w podporach modeli
  • Utwórz platformę wsparcia
  • Ustaw ściany pod kątem
  • Podziel model na mniejsze odbitki

  Powierzchnie pod podporami są chropowate

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Nierówne powierzchnie pod podporami

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Wydrukowałeś złożony model z podporami utworzonymi za pomocą wybranego oprogramowania. Jednak przy usuwaniu struktury na powierzchni pozostają niewielkie resztki materiału. Kiedy próbujesz przeszlifować lub usunąć pozostały materiał, rujnuje to ogólny efekt modelu.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Podpory są istotną częścią modelowania 3D i tematem, który może podzielić opinie. Wiele modeli może w rzeczywistości całkowicie uniknąć potrzeby stosowania podpór dzięki niewielkiemu dostosowaniu modelu do pionów pod kątem lub dodaniu do modelu integralnych konstrukcji wsporczych. Możesz być również zaskoczony pełnymi możliwościami swojej drukarki, przy czym większość z nich jest w stanie wypełnić luki 50 mm i kąty drukowania 50º bez żadnego wsparcia.

  Rozwiązania programowe, takie jak Cura i Simplify3D, są w stanie tworzyć wyjątkowe konstrukcje podpór, a w większości te automatycznie generowane podpory znacznie przewyższają jakość każdego domowego rozwiązania. Ale chociaż automatycznie generowane podpory wykonują swoją pracę, mogą być trudne do usunięcia. Stosowanie własnych struktur podpór jest lepszym rozwiązaniem, ale musisz zagłębić się w ustawienia oprogramowania, aby dostosować podpory do swoich modeli.

  W zależności od oprogramowania do krojenia, włączenie podpór będzie wymagało aktywowania pola wyboru. Istnieje wiele powiązanych opcji, które umożliwiają precyzyjne dostrojenie konstrukcji nośnej i zminimalizowanie wpływu, jaki struktury będą miały na powierzchnię modeli. Jednak, jeśli jesteś ostrożny z ustawieniami podpór, same podpory zostaną połączone z twoim modelem, więc zawsze zostawią jakiś ślad.

  Kwestia wykończenia powierzchni podczas stosowania podpór jest duża, a intensywność efektu będzie się zmieniać w zależności od rodzaju materiału, którego używasz. Bardziej kruche włókno, takie jak PLA, jest często trudniejsze w obróbce i wykończeniu niż przyzwoity ABS.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: powierzchnie pod podporami są szorstkie

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ UMIEJSCOWIENIE WSPARCIA

  Większość programów do krojenia pozwoli Ci wybrać, czy Twoja konstrukcja wsporcza dotyka platformy roboczej, czy „wszędzie”. W przypadku większości modeli wystarczy „Dotknięcie płyty montażowej”. Wybór Everywhere zaowocuje wsparciem… cóż, wszędzie. Co z kolei oznacza, w kontekście tej wskazówki dotyczącej rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D, szorstkie wykończenie powierzchni na całym wydruku.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ MOŻLIWOŚCI SWOJEJ DRUKARKI

  Dość często ludzie używają podpór, nie zdając sobie sprawy, że ich drukarka może z łatwością wypełniać luki i drukować stosunkowo strome kąty. Większość drukarek jest w stanie bezbłędnie wypełnić luki 50 mm i drukować pod kątem 50º. Utwórz lub pobierz wydruk testowy, aby zapoznać się z prawdziwymi możliwościami swojej drukarki.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  DOSTOSUJ WZÓR PODPARCIA

  W zależności od typu modelu zmiana wzorca podpór może wystarczyć, aby uzyskać lepszy interfejs modelu podpory; spróbuj przełączyć się z „Grid” na „Zig Zag”.

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZMNIEJSZ GĘSTOŚĆ PODPÓR

  W oprogramowaniu do krajalnictwa przełącz widok na „Warstwy” i spójrz przez konstrukcję wsporczą. Domyślne oprogramowanie zazwyczaj stosuje gęstą strukturę wsparcia. Jeśli zmniejszysz tę gęstość, wsparcie stanie się słabsze, ale tak długo, jak twoja drukarka jest dokładnie dostrojona, nie powinno to stanowić problemu. W Cura gęstość podpór 5 może być z powodzeniem stosowana i znacznie zmniejsza wpływ konstrukcji na powierzchnię modelu.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZMNIEJSZ TEMPERATURĘ DRUKU

  Dokładnie sprawdź zakres temperatur filamentu i ustaw temperaturę gorącego końca na minimum dla materiału. Może to skutkować słabszym wiązaniem między warstwami, ale także ułatwi usunięcie konstrukcji nośnej.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: PODWÓJNE WYTŁACZANIE I ROZPUSZCZALNE MATERIAŁY POMOCNICZE

  Drogie rozwiązanie, ale jeśli większość twoich wydruków wykorzystuje złożone struktury wsparcia, wtedy drukarka z podwójnym wytłaczaniem, taka jak Ultimaker 3 lub Cel RoboxDual, jest naprawdę jedyną opcją. Rozpuszczalne w wodzie materiały podporowe, takie jak PVA, są same w sobie i zapewniają wygodny sposób na uzyskanie złożonych wydruków bez całkowitego poświęcania wykończenia powierzchni.

  Co najlepsze, możesz dodać podpory do wnęk, z których wcześniej nie można było usunąć standardowych podpór materiałów do drukowania, co oznacza, że ​​bardziej złożone wydruki są również w zasięgu Twojej ręki.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Powierzchnie pod podporami są szorstkie

  • Podwójne wytłaczanie
  • Sprawdź umiejscowienie wsparcia
  • Sprawdź możliwości drukarki
  • Dostosuj wzór wsparcia
  • Zmniejsz gęstość podparcia
  • Użyj dolnego końca temperatury filamentu

  Wydruk jest wyjątkowo słaby/wygląda niewłaściwie (krawędzie nierozgałęzione)

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Wydruk jest wyjątkowo słaby/Wygląda niewłaściwie (krawędzie inne niż rozgałęzione)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Brakuje części wydruku lub ostateczny wydruk jest słaby i rozpada się, mimo że jakość zewnętrzna wydruku wygląda dobrze. Fragmenty wydruku wyglądają zupełnie inaczej niż na podglądzie wydruku lub ostateczny wydruk ma błędy geometryczne, które nie mają sensu.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Nierozmaite krawędzie są częstą przyczyną zniekształconych lub nieparzystych wydruków. Nierozmaite krawędzie to krawędzie modeli, które mogą istnieć tylko w przestrzeni 3D, a nie w świecie fizycznym.

  Na przykład, jeśli masz dwa sześciany w prawdziwym świecie i próbujesz nałożyć je bezpośrednio, jest to fizycznie niemożliwe, ponieważ solidne ściany zewnętrzne zapobiegają przecinaniu się tych dwóch obiektów.

  W świecie 3D można je po prostu krzyżować, nadal istnieją jako pojedyncze obiekty, ale oprogramowanie, którego używamy, rozróżnia je niezależnie od postrzeganej jedności, gdy na nie patrzymy.

  W celu poprawnego wydrukowania obu obiektów, obiekty muszą zostać połączone, tak aby wszelkie wewnętrzne ściany zostały usunięte, a obiekt z pojedynczą niepodzieloną wewnętrzną wnęką został pozostawiony.

  Inną częstą przyczyną jest posiadanie obiektu takiego jak sześcian i usunięcie jednej z powierzchni. Zasadniczo masz obiekt z dziurą, który może wyglądać jak kształt z pięcioma bokami, ale istnieje tylko w wirtualnej przestrzeni 3D, jest to geometria bez fizycznej formy.

  Chociaż w programie widać ściany zewnętrzne, ściany, które stykają się z otworem, mają wymiary tylko w dwóch osiach. Trzeci wymiar, który widzimy jako grubość ściany, jest tylko ilustracją i nie ma rzeczywistego wymiaru fizycznego. Jeśli chodzi o cięcie modelu, oprogramowanie robi wszystko, co w jego mocy i w wielu przypadkach naprawi dziurę. Jednak w bardziej złożonych modelach efekty mogą być co najmniej interesujące.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  krawędzie nierozgałęzione

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  UŻYJ NAJNOWSZEGO OPROGRAMOWANIA DO KRAJALNICTWA

  Większość najnowszych silników do krajalnic obsługuje automatyczne mocowanie nierozgałęzionych krawędzi, ale nadal dobrą praktyką jest upewnienie się, że modele są prawidłowo uformowane i gotowe do druku.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  NAPRAW ZA POMOCĄ OPROGRAMOWANIA DO NAPRAWY PLIKÓW STL

  Jeśli korzystasz już z najnowszego oprogramowania do fragmentowania, być może zauważyłeś powiadomienie informujące, że plik STL zawiera pewne krawędzie, które nie są rozgałęzione. Niektóre programy mogą to oczywiście naprawić, a jeśli nie jesteś w stanie to zrobić, to istnieje duży wybór oprogramowania do naprawy plików STL, którego można używać zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i w Internecie. To proste i łatwe zadanie, po prostu prześlij plik do wybranego oprogramowania, pozwól mu zidentyfikować uszkodzone sekcje, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami. Jeśli nie otrzymałeś powiadomienia na swojej krajalnicy, ale twoje wydruki wychodzą jako dziwny, niechlujny kleks, sugeruje to, że masz tam kilka nierozgałęzionych krawędzi. Wypróbuj oprogramowanie do naprawy plików STL. Może to nie rozwiązać problemu, ale z pewnością warto spróbować.

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  NAPRAW „NIEROZMAITOŚĆ” W SIMPLIFY3D

  W edycji „Ustawienia procesu” kliknij zakładkę „Zaawansowane” i wybierz „Napraw” obok „Segmenty nierozmaitościowe”.

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  UŻYJ WIDOKU WARSTW

  W oprogramowaniu do krajalnictwa użyj widoku warstw, aby przejrzeć model, aby zobaczyć, gdzie pojawiają się problemy. Szybkie przesuwanie się po warstwach często podkreśla problem, który można łatwo naprawić.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  UŻYJ OPROGRAMOWANIA DO MODELOWANIA, ABY ROZWIĄZAĆ PROBLEMY

  Jednym z najłatwiejszych sposobów naprawy modeli z nierozgałęzionymi krawędziami jest użycie oprogramowania; Programy, takie jak Blender i Meshmixer, mają wbudowane funkcje, które pozwolą Ci szybko wyróżnić problemy z modelami i naprawić je przed krojeniem.

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SCAL OBIEKTY

  Naprawdę lepiej jest naprawić modele 3D przed zaimportowaniem ich do oprogramowania do krojenia. Aby to zrobić, upewnij się, że gdy masz dwa obiekty, które przecinają się lub nakładają, wybierasz odpowiednią funkcję Boolean do przecinania, łączenia lub odejmowania.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  nierozgałęzione krawędzie

  • Aktualizuj oprogramowanie do krajalnicy
  • Napraw za pomocą oprogramowania do naprawy plików STL
  • „Napraw nierozmaitość” (w Simplify3D)
  • Użyj widoku warstw, aby sprawdzić błędy
  • Użyj oprogramowania takiego jak Blender lub Meshmixer, aby rozwiązać problemy
  • Scal obiekty

  Drobne szczegóły nie są drukowane poprawnie

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Drobne szczegóły nie są drukowane prawidłowo

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Twoja drukarka 3D to precyzyjnie dostrojony wół roboczy, który może bez problemu drukować jeden po drugim. Ale jeśli chodzi o wydruk z drobnymi szczegółami, Twoja drukarka nie zapewnia oczekiwanych rezultatów.

  Krawędzie i rogi, które mają być ostre jak szpilka i ostre, mają określoną krzywiznę i miękkość, a misterne detale są dalekie od ideału.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Istnieje wiele problemów, które mogą wpłynąć na jakość druku, jeśli chodzi o szczegóły.

  Najczęstszą przyczyną wydruków o niskiej szczegółowości jest oczywiście wysokość warstwy. Jeśli masz ustawioną niską rozdzielczość (wysoką wysokość warstwy) dla swojej drukarki, nie będziesz w stanie uzyskać jedwabiście gładkich wydruków, niezależnie od tego, jak dobra jest twoja drukarka.

  Rozmiar dyszy to kolejna oczywista kwestia. Istnieje bardzo delikatna równowaga między rozmiarem dyszy a doskonałą jakością druku. W środowisku produkcyjnym idealna jest dysza 0,5 mm. Do ogólnego przeznaczenia 0,4 mm, a drobne detale 0,4 mm lub mniejsze.

  Mniejsza dysza oznacza również, że Twoja maszyna będzie musiała zostać dostrojona, ponieważ wszelkie problemy zostaną wzmocnione.

  Temperatura dyszy jest bardzo ważna, ponieważ drukarka musi być w stanie płynnie wytłaczać plastik. Jeśli chodzi o szczegóły, upewnij się, że dysza jest czysta przed rozpoczęciem, nawet najmniejsze nagromadzenie filamentu lub niewielka blokada uwidoczni się na wydruku.

  Szybkość drukowania będzie miała również ogromny wpływ na szczegóły; szczegółowe wydruki idą tak wolno, jak się odważysz. Być może trzeba będzie dostosować prędkość wentylatora, aby dostosować się do wydłużenia czasu wytłaczania. Niektóre drukarki korzystają nawet z przełączenia wentylatora ekstrudera na najniższe ustawienie (lub nawet wyłączenia).

  Firmy produkujące filamenty wydają fortunę na dopracowywanie swoich formuł, aby stworzyć płynnie płynące i utrwalające się filamenty. Chociaż tańsze marki mogą wyglądać tak samo, tolerancje składu chemicznego średnicy mogą się różnić i ta niespójność zostanie ponownie podkreślona w ostatecznym druku.

  Na koniec sprawdź, czy platforma drukowania jest wypoziomowana. Nawet najmniejszy błąd poziomu będzie miał wpływ na cały wydruk podczas drukowania w wysokiej rozdzielczości. Znalezienie dobrego wydruku kalibracyjnego jest łatwym sposobem sprawdzenia, jak dobrze jest dostrojona drukarka.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: drobne szczegóły nie są drukowane poprawnie

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZWIĘKSZ ROZDZIELCZOŚĆ

  Zwiększ rozdzielczość — węższa, niższa wysokość warstwy zapewni udanym wydrukom gładsze wykończenie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ŚREDNICA DYSZY

  Im mniejsza średnica dyszy, tym więcej szczegółów można wydrukować. Ale mała dysza oznacza również mniejsze tolerancje, więc twoja maszyna musi być bardzo dostrojona.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: KONSERWACJA DRUKARKI

  Wszelkie dodatkowe tarcia spowodowane lekko niewspółosiowymi prętami lub luźnymi paskami będą natychmiast widoczne na wydruku. Upewnij się, że wszystko jest ciasne i wyrównane.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  WYCZYŚĆ DYSZĘ

  Przed rozpoczęciem szczegółowego drukowania upewnij się, że dysza jest czysta.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZWOLNIJ

  Zmniejsz prędkość drukowania — ładne wolne wytłaczanie jest mniej podatne na błędy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: UŻYJ WYSOKIEJ JAKOŚCI FILAMENTU

  Wybór odpowiedniego materiału od producenta wysokiej jakości filamentu jest kluczem do dobrej jakości wydruków.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ POZIOM PLATFORMY

  Przeprowadź procedurę kalibracji drukarki, aby sprawdzić, czy platforma jest wypoziomowana.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: drobne szczegóły nie są drukowane prawidłowo

  • Niska rozdzielczość
  • Średnica dyszy
  • Upewnij się, że wszystko jest serwisowane
  • Wyczyść dyszę
  • Zwolnij
  • Użyj wysokiej jakości żarnika
  • Sprawdź poziom platformy

  Fale i „echa” w druku (dzwonienie)

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: fale i

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Efekt fal wizualnych lub falowania na powierzchni wydruku to jeden z tych drobnych i irytujących problemów, które wielu z nas po prostu przeocza. Ma zwyczaj przychodzenia i odchodzenia i naprawdę wydaje się, że nie ma spójnego powodu problemu.

  Efekt jest zwykle bardzo subtelny i pojawia się jako fala lub falowanie na powierzchni wydruku, jego położenie i intensywność również mogą się zmieniać.

  Większość ludzi po prostu przeoczy problem. Poza nieznacznym efektem wizualnym na powierzchni, efekt tych zmarszczek ma niewielki wpływ na jakość końcowego wydruku 3D, oczywiście z wyjątkiem najcięższych przypadków.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Problem fal w twoich wydrukach 3D jest zwykle sprowadzany do jednej z dwóch rzeczy, a częściej ich kombinacji.

  Wibracje i prędkość. Producenci druku 3D robią bardzo dużo ze swoimi maszynami, aby upewnić się, że niewielkie wibracje wytwarzane przez silniki są ograniczone do absolutnego minimum. Podnieś drukarkę taką jak Ultimaker 3, a zobaczysz dokładnie, o co mi chodzi, nawet małe opakowania Cel Robox Dual o znacznej wadze.

  Ta waga pomaga zminimalizować wibracje maszyny, ale nie eliminuje ich całkowicie. Te małe wibracje mogą przenikać przez meble, deski podłogowe lub dowolną powierzchnię, którą uznałeś za odpowiednią do ozdobienia drukarką.

  Następnym razem, gdy uruchomisz drukarkę 3D, spójrz na powierzchnię, na której się znajduje, a następnie, gdy drukarka drukuje, sprawdź, czy stół jest wystarczająco wytrzymały, aby prawidłowo wspierać urządzenie.

  Wibracje mogą być również wzmacniane przez słabą konserwację i zużyte łożyska liniowe. Regularnie sprawdzaj, czy drukarka jest czysta, wolna od kłaczków, kurzu i brudu oraz pamiętaj o smarowaniu szyn.

  Gdy drukarka jest wyłączona, sprawdź jakość łożysk liniowych i upewnij się, że ruch głowicy drukującej jest płynny, możesz to zrobić, przesuwając głowicę palcami. Upewnij się, że wszystko jest w porządku, zanim zaczniesz.

  Podczas sprawdzania konserwacji upewnij się, że wszystkie śruby i bity w maszynie są dobre i dokręcone, zwłaszcza jeśli sam zbudowałeś maszynę.

  Fale będą również problemem, jeśli spróbujesz drukować zbyt szybko, prostym rozwiązaniem jest po prostu zmniejszenie prędkości drukowania, co w większości przypadków rozwiąże problem.

  Jeśli nadal potrzebujesz szybko drukować, spróbuj zwiększyć temperaturę przepływu i wytłaczania.

  Wreszcie, i to jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników, a to przyspieszenie oprogramowania układowego. To dostosowuje prędkość głowicy podczas drukowania i zmienia kierunek, a jej zadaniem jest zapobieganie dzwonieniu. Tutaj są dwie funkcje, na które powinieneś spojrzeć, a to się zmieni w zależności od maszyny.

  Poszukaj przyspieszenia i szarpnięcia, jest tam kilka wartości, zacznij od zmniejszenia szarpnięcia, a następnie przyspieszenia podczas drukowania.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: zmarszczki i „echa” w druku (dzwonienie)

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZMNIEJSZ WIBRACJE

  Upewnij się, że powierzchnia, której używasz do drukarki 3D, jest solidna, a gdy drukarka drukuje, nie ma wibracji wizualnych.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ ŁOŻYSKA

  Łożyska liniowe zużywają się z upływem czasu, przy wyłączonej drukarce sprawdź, czy wszystkie nadal działają płynnie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: UPEWNIJ SIĘ, ŻE WSZYSTKO JEST CIASNE

  To zdumiewające, jak jedna poluzowana śruba może wpłynąć na jakość druku, ponieważ w ramach rutynowej konserwacji upewnij się, że wszystko jest dokręcone i dokręcone.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: DODAJ OLEJ

  Sprawdź, czy wszystkie pręty są wolne od kurzu i brudu, a następnie dodaj kroplę oleju, aby upewnić się, że wszystko jest dobrze nasmarowane.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZWOLNIJ DRUKOWANIE

  Zmniejsz prędkość drukowania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: DOSTOSUJ PRZYSPIESZENIE OPROGRAMOWANIA SPRZĘTOWEGO

  Jeden tylko dla zaawansowanych użytkowników, sprawdź oprogramowanie układowe drukarki i dostosuj wartości w kodzie pod kątem przyspieszenia i szarpnięcia, a następnie musisz przesłać oprogramowanie układowe z powrotem do urządzenia.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: zmarszczki i „echa” w druku (dzwonienie)

  • Zmniejsz wibracje
  • Sprawdź łożyska
  • Upewnij się, że wszystko jest ciasne
  • Dodaj oleju
  • Zwolnij drukowanie
  • Dostosuj przyspieszenie oprogramowania układowego

  Ukośne blizny na nadruku

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Ukośne blizny na wydruku

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  W górnej warstwie wydruku pojawiają się poziome linie, zwykle po przekątnej z jednej strony na drugą.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Wydruk 3D powstaje poprzez nałożenie kolejnych warstw, jedna po drugiej. Po ustawieniu każdej warstwy głowica drukująca przesuwa się przez oś X i Y. Gdy warstwa jest gotowa, głowica podnosi się przez oś Z i powraca do punktu początkowego, aby ułożyć kolejną warstwę.

  W tym momencie mogą pojawić się widoczne linie lub blizny. Może to być spowodowane różnymi ustawieniami drukarki, ale w istocie problem wynika z sączenia filamentu lub fizycznego zarysowania powierzchni przez dyszę.

  Czesanie jest jednym z głównych przestępców. Czesanie ogranicza głowicę drukującą do zadrukowanego obszaru modelu. Jeśli jest nadmiar filamentu, sączy się on na pozostałej części wydruku. Alternatywnie, głowa nie unosi się wystarczająco wysoko, a gorąca dysza ciągnie się po powierzchni, pozostawiając bliznę.

  Nadmierne wytłaczanie to kolejna mniej powszechna przyczyna, ponieważ głowa unosi nadmierne opory po powierzchni, pozostawiając ślad włókna. Na większych płaskich powierzchniach można zauważyć, że ukośna linia zanika na całej powierzchni.

  Zbyt wysoka temperatura jest mniej prawdopodobną przyczyną, ale w przypadku niektórych tańszych lub starszych filamentów ciepło resztkowe z dyszy może prowadzić do wyciekania filamentu z dyszy, ponownie pozostawiając ślad, gdy dysza się przesuwa.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: ukośne blizny na wydruku

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: CZESANIE

  Czesanie utrzymuje głowicę drukującą nad już zadrukowanymi obszarami modelu, a tym samym zmniejsza potrzebę cofania. Chociaż zwiększa to prędkość drukowania, może powodować odstraszanie. Wyłącz czesanie iw większości przypadków rozwiąże to problem, ale spodziewaj się dłuższych czasów drukowania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: COFANIE

  Jeśli wyłączyłeś czesanie, a problem nadal występuje, spróbuj zwiększyć ilość cofania. Jeśli problem nadal występuje, spójrz na nadmierne wytłaczanie lub temperaturę dyszy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ WYTŁACZANIE

  Sposób dostosowania szybkości przepływu filamentu będzie się różnić w zależności od drukarki. Korzystając z Cura i serii Ultimaker, znajdziesz szczegóły przepływu w maszynie w ustawieniach materiału dla Ultimaker 2, w Ultimaker 3 znajdziesz je w ustawieniach Niestandardowych w oprogramowaniu Cura.

  Zmniejsz prędkość przepływu o 5% i wydrukuj kostkę kalibracyjną, aby sprawdzić, czy filament jest prawidłowo wytłaczany i eliminuje problem.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: TEMPERATURA DYSZY

  Tolerancja dobrej jakości filamentów powinna w zasadzie negować problem, ale jeśli Twój filament był przez chwilę wystawiony na działanie wilgoci lub światła słonecznego, może się okazać, że tolerancja filamentów na temperaturę uległa zmniejszeniu. Zmniejsz temperaturę gorącego końca o 5º i spróbuj ponownie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: Z-LIFT

  Filament nie jest jedynym problemem; jeśli głowica nie unosi się wystarczająco wysoko nad powierzchnię wydruku, to sama dysza może powodować blizny podczas przemieszczania się z jednej warstwy na drugą. W starszych drukarkach konieczna będzie ponowna kalibracja, jeśli nie ma ustawień Z-hop lub Z-hop, w przeciwnym razie zwiększ Z-Hop lub Z-Lift w krokach co 0,25 mm.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Ukośne blizny na wydruku

  • Czesanie
  • Wycofanie
  • Sprawdź wytłaczanie
  • Temperatura dyszy
  • Wyciąg Z

  Wydruk wygląda na żylasty i opadający (nadmierne wytłoczenie)

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Wydruk wygląda na żylasty i opada (nadmierne wytłoczenie)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Nadmierne wytłaczanie oznacza, że ​​drukarka dostarcza więcej materiału niż potrzeba. Powoduje to nadmiar materiału na zewnętrznej stronie drukowanego modelu.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Zazwyczaj ustawienie mnożnika ekstruzji lub przepływu w oprogramowaniu do krojenia jest zbyt wysokie (patrz sekcja powyżej)

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wydruk wygląda na żylasty i opadający (nadmierne wytłoczenie)

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  MNOŻNIK WYTŁACZANIA

  Otwórz oprogramowanie do krajalnictwa i sprawdź, czy wybrano prawidłowy mnożnik ekstruzji.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  USTAWIENIE PRZEPŁYWU

  Jeśli wszystko wygląda prawidłowo, zmniejsz ustawienie Flow w oprogramowaniu drukarki.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: wydruk wygląda na żylasty i zwisający (nadmierne wytłoczenie)

  • Sprawdź, czy masz odpowiednie ustawienia mnożnika ekstruzji
  • Zmniejsz ustawienia przepływu filamentu

  Warstwy wydruku wyglądają jednolicie na cienkie/słabe (pod wytłaczaniem)

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy z drukowaniem 3D i rozwiązania: Warstwy wydruku wyglądają na jednolicie cienkie/słabe (pod wytłaczaniem)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Under-extrusion to termin nadawany drukarni, która nie dostarcza wystarczającej ilości materiału do druku. Niedostateczna ekstruzja ma wiele charakterystycznych znaków — przede wszystkim cienkie warstwy, niechciane szczeliny, a nawet całkowicie brakujące warstwy.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Istnieje kilka możliwych przyczyn. Po pierwsze, średnica użytego filamentu nie odpowiada średnicy ustawionej w oprogramowaniu do krojenia. Po drugie, ilość materiału, który jest wytłaczany, jest zbyt mała z powodu wadliwych ustawień oprogramowania krajalnicy. Alternatywnie przepływ materiału przez wytłaczarkę jest ograniczony przez brud w dyszy.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  niedociągnięcie

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ ŚREDNICĘ FILAMENTU

  Zacznij od najprostszego problemu, czy ustawiłeś prawidłową średnicę filamentu w oprogramowaniu do cięcia. Jeśli nie masz pewności co do średnicy, wartość wraz z zalecaną temperaturą jest zwykle nadrukowana na pudełku.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZMIERZ ŻARNIK

  Jeśli nadal nie uzyskujesz oczekiwanych wyników, a problemem jest przepływ filamentu, użyj zestawu suwmiarki, aby dokładnie sprawdzić średnicę filamentu. Powinieneś być w stanie dokładnie dostosować ustawienia średnicy filamentu w ustawieniach oprogramowania do krajalnicy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ GORĄCY KONIEC POD KĄTEM ZANIECZYSZCZEŃ

  Po wydrukowaniu większość drukarek podnosi głowicę drukującą z podstawy drukowania. Szybko sprawdź, czy dysza jest wolna od nagromadzenia filamentu i brudu.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  USTAW MNOŻNIK WYTŁACZANIA

  Jeśli nie ma rozbieżności między rzeczywistą średnicą filamentu a ustawieniem oprogramowania, wówczas mnożnik wytłaczania (nazywany również natężeniem przepływu lub kompensacją przepływu) może być zbyt niski. Każda aplikacja fragmentatora poradzi sobie z tym nieco inaczej, ale zasadą jest zwiększanie tej wartości w krokach co 5%, aż problem zniknie.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D:  niedociągnięcie

  • Sprawdź średnicę filamentu
  • Użyj suwmiarki, aby zmierzyć średnicę żarnika
  • Sprawdź, czy gorący koniec jest czysty
  • Dostosuj mnożnik wyciskania w krokach co 5%

  Druk wygląda na stopiony i zdeformowany

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy z drukowaniem 3D i rozwiązania: wydruk wygląda na stopiony i zdeformowany

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Filament jest zaskakująco odporny na wszelkiego rodzaju błędy konfiguracji, w tym na przegrzanie gorącego końca. To z tego powodu odporności, zauważenie, że twój gorący koniec jest zbyt gorący, nie zawsze jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

  Oznaką tego może być pojawienie się nierównych warstw; gdy przyjrzysz się bliżej, zobaczysz, że jest nie tyle nierówny, co stopiony. Znowu nasz model pokazuje to subtelnie na kabinie, aw znacznie większym stopniu na kominie, gdzie zaczyna wyglądać trochę jak wosk spływający po stopionej świecy.

  Przegrzanie filamentu może również powodować ogromne problemy z dokładnością, zwłaszcza jeśli chodzi o wydrukowane otwory na śruby gwintowane. Stwierdzenie, że niektóre otwory są prawidłowe, a inne za małe, jest często pierwszą oznaką, że temperatura może być zbyt wysoka.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Zwykle zbyt gorący koniec lub przegrzanie jest łatwym rozwiązaniem. Musi być zachowana delikatna równowaga między stopieniem włókna, aby włókno płynęło, a umożliwieniem szybkiego zestalenia włókna, aby następną warstwę można było nałożyć na stałą powierzchnię. Zanim jednak przystąpisz do regulacji temperatury, najpierw upewnij się, że załadowałeś prawidłowe ustawienia materiału dla drukarki 3D (w ramach procesu ładowania filamentu). Jeśli tak, to może być tak, że trzeba dostosować temperaturę jednym dotknięciem.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wydruk wygląda na stopiony i zdeformowany

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ ZALECANE USTAWIENIA MATERIAŁU

  Może się to wydawać oczywiste, ale po prostu sprawdź, czy podałeś drukarce prawidłowe informacje o materiale. Najnowsze temperatury żarnika wahają się od 180 do 260ºC lub mniej więcej, więc zaskakujące jest, jak łatwo można się pomylić.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZMNIEJSZ TEMPERATURĘ KOŃCA GORĄCEGO

  W ustawieniach drukarki lub oprogramowania zmniejsz temperaturę gorącego końca. W zależności od stopnia przegrzania obniżać temperaturę w odstępach co 5ºC.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZWIĘKSZ PRĘDKOŚĆ DRUKOWANIA

  Jeśli filament nie odbarwia się, możesz spróbować przyspieszyć prędkość drukowania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  DOSTOSUJ WENTYLATORY

  Sprawdź, czy wentylatory chłodzące są skierowane na gorący koniec. Sprawdź, czy są we właściwej pozycji i jeśli to możliwe, zwiększ ich prędkość, aby zwiększyć przepływ powietrza nad włóknem chłodzącym.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: wydruk wygląda na stopiony i zdeformowany

  • Sprawdź ustawienia materiału
  • Zmniejsz temperaturę gorącego końca
  • Przyspiesz drukowanie
  • Sprawdź pozycję wentylatora

  Doły i zagłębienia w górnej warstwie (poduszka)

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy z drukowaniem 3D i rozwiązania: wgłębienia i wgłębienia w górnej warstwie (poduszka)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Na górnej powierzchni nadruku widoczne są nieestetyczne wypukłości, a nawet dziury.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Dwie najczęstsze przyczyny to nieprawidłowe chłodzenie wierzchniej warstwy oraz niedostateczna grubość wierzchniej warstwy.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wgłębienia i wgłębienia w górnej warstwie (poduszka)

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ROZMIAR FILAMENTU

  Poduszki to problem, który może dotyczyć wszystkich drukarek 3D, jednak jest znacznie bardziej powszechny w przypadku tych, które używają filamentu 1,75 mm. Jeśli żadna z poniższych wskazówek nie pomoże, spróbuj przełączyć się na filament 2,85 mm, jeśli możesz.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ POŁOŻENIE WENTYLATORA

  Chłodzenie może być przyczyną poduszek. Zazwyczaj, gdy rozpocznie się drukowanie, wentylatory drukarki zostaną ustawione na niskie lub wyłączone i po kilku pierwszych warstwach powinny zacząć działać. Sprawdź, czy wentylatory wokół gorącego końca zaczynają się obracać, szczególnie pod koniec wydruku. Jeśli wydaje się, że działają prawidłowo, problem może polegać na tym, że nie kierują wystarczającego przepływu powietrza nad wydrukiem. Istnieje wiele modów, które można wydrukować w 3D, aby zmienić przepływ powietrza drukowania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  USTAW PRĘDKOŚĆ WENTYLATORA W G-CODE

  Kolejny problem z chłodzeniem pojawia się, gdy nakładana jest każda kolejna górna warstwa stopionego tworzywa sztucznego. Ponieważ zakrywa wewnętrzną konstrukcję nośną, należy ją szybko schłodzić, aby uniknąć wpadnięcia do otworów między podporami. Prędkość wentylatorów można regulować w G-Code.

  Typowy kod G dla funkcji Fan On to M106 i M107 Fan Off. Za pomocą tych linii kontrolnych wystarczy ustawić maksymalną prędkość wentylatora dla tych górnych warstw.

  Na przykład, patrząc na G-Code (wygenerowany w Cura do drukowania na Prusa i3) dla sześcianu 1 cm x 1 cm wydrukowanego na wysokości warstwy 0,1 mm, widzimy, że jest 97 warstw. Wiedząc, że mamy „ustawienie grubości dolnej / górnej” na 0,6 mm, możemy spojrzeć wstecz na ;LAYER: 91, a następnie w wierszu po dodaniu M106 S255. M106 uruchamia wentylator, a S255 na pełną moc.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZWIĘKSZ GRUBOŚĆ GÓRNEJ WARSTWY

  Najprostszym rozwiązaniem jest zwiększenie grubości warstwy wierzchniej. Większość aplikacji umożliwia to w sekcji zaawansowanej, w ustawieniach „Grubość dolna / górna”. Celujesz normalnie w co najmniej 6 warstw materiału i do 8 w przypadku mniejszych dysz i filamentu. Jeśli zatem wysokość warstwy jest ustawiona na 0,1 mm, ustaw opcję „Grubość dolna / górna” na 0,6 mm. Jeśli efekt poduszek nadal występuje, zwiększ go do 0,8 mm.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: wgłębienia i wgłębienia w górnej warstwie (poduszka)

  • Zwiększ rozmiar i zwiększ rozmiar filamentu
  • Upewnij się, że wentylatory są sprawne i ustawione
  • Ręcznie ustaw prędkość wentylatora
  • Zwiększ grubość górnej warstwy

  Sieciopodobne ciągi zakrywają wydruk (ciągi)

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy z drukowaniem 3D i rozwiązania: ciągi przypominające sieć WWW zakrywają wydruk (ciągi)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Pomiędzy częściami modelu znajdują się nieestetyczne sznurki plastiku.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Gdy głowica drukująca porusza się po otwartej przestrzeni (znanej również jako ruch jezdny), z dyszy wyciekło trochę filamentu.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D:  sznurki

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  WŁĄCZ WYCOFYWANIE

  Wycofanie jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o jakość wykończenia i można je włączyć za pomocą większości programów do krojenia. Jego funkcja jest dość prosta i polega na wciągnięciu filamentu z powrotem do dyszy, zanim głowica się poruszy. Pomysł polega na tym, że stopione włókno nie ciągnie się za głową, tworząc cienkie struny.

  Większość aplikacji, takich jak Cura, oferuje opcję aktywacji jednym kliknięciem. Wykorzystuje zestaw domyślnych parametrów i w większości jest to całkowicie wystarczające, ale w celu dostrojenia dostępne są konfigurowalne opcje, które zapewniają większą kontrolę. Np. regulacja minimalnego skoku głowicy przed aktywacją cofania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  MINIMALNY SKOK (MM)

  Zmniejszenie minimalnego skoku jest zwykle najszybszym rozwiązaniem dla naciągania, jeśli standardowe wycofanie nie działa. Zmniejszaj wartość w krokach co 0,5 mm, aż naciąg zostanie zatrzymany.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  PO PROSTU JE ODETNIJ

  Nie jest to najbardziej eleganckie rozwiązanie, ale po prostu przyłożenie skalpela do sznurków jest często najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Sieciopodobne ciągi zakrywają wydruk (ciągi)

  • Włącz wycofywanie
  • Wyreguluj minimalny skok przed rozpoczęciem cofania
  • Wystarczy wyczyścić nadruk skalpelem

  Druk utracił dokładność wymiarową

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Wydruk utracił dokładność wymiarową

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Podczas projektowania produktu w aplikacji CAD wymiary, które starannie zaplanowałeś, muszą być doskonale odwzorowane przez drukarkę 3D.

  Jednak jeśli chodzi o łączenie produktu, okazuje się, że cały ten dokładny pomiar i projekt poszedł do garnka. Nic się nie układa, otwory są nieodpowiednie i nic nie pasuje.

  Dokładność wymiarów wydruku jest w rzeczywistości jednym z niewielu obszarów drukowania 3D, w których jest bardzo prawdopodobne, że Twoja drukarka jest absolutnie w porządku. Przed sprawdzeniem drukarki pod kątem usterek, dokładnie sprawdź, czy wymiary modelu 3D są prawidłowe.

  Gdy to zrobisz, możesz zajrzeć do drukarki, aby znaleźć przyczynę.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Zacznijmy od pomiarów i najczęstszego problemu. Przede wszystkim sprawdź, czy pracujesz w rzeczywistych pomiarach; cm i mm są prawdopodobnie najlepsze, chociaż cale są również praktyczną jednostką do drukowania 3D. Połącz te dwa elementy między modelem 3D a silnikiem tnącym, a szybko zauważysz błąd.

  Jeśli wszystko jest w porządku z wyborem jednostki, dwukrotnie sprawdź fizyczne pomiary części. Jeśli chodzi o mierzenie, zawsze mierz dwa razy!

  Teraz, jeśli masz oddzielne wydruki, które muszą do siebie pasować, takie jak złącze męskie do żeńskiego lub śruba i otwór, upewnij się, że wkładka jest nieco mniejsza niż otwór, który dla niej utworzyłeś.

  Na przykład, jeśli masz śrubę M5 i stworzyłeś otwór o średnicy 5 mm, w którą można ją włożyć, to nie będzie pasować (przynajmniej nie bez odrobiny mięśni i determinacji). Aby rozwiązać ten problem, zwiększ rozmiar otworu o 0,1 mm dla drobnego druku i ewentualnie 0,2 mm dla druku o niskiej jakości. Wydrukuj i spróbuj ponownie. Jeśli nadal nie pasuje, powiększ go jeszcze bardziej.

  Jeśli otwór wygląda na owalny, problem niekoniecznie dotyczy rozmiaru otworu.

  Jeśli utworzyłeś kształt małego wielokąta, prawdopodobieństwo jest takie, że otwór nie jest już okrągły, a zamiast tego ma lekko wyprostowane krawędzie. Podczas drukowania obiektu z otworami zawsze upewnij się, że zachowujesz umiarkowaną liczbę wielokątów, aby zachować te gładkie okrągłe otwory, w których rzeczy się zmieszczą.

  To samo dotyczy niestandardowych kształtów, które muszą do siebie pasować. Zmniejszenie liczby wielokątów jednego obiektu może powodować różnego rodzaju problemy, jeśli dwie sekcje mają zaokrąglone krawędzie, które muszą się ze sobą łączyć.

  Po sprawdzeniu wszystkiego z wymiarami modeli czas zwrócić uwagę na drukarkę. Pierwsze kilka warstw jest ważnych, jeśli chodzi o dokładność druku. Wydrukuj kostkę testową 50mm x 50mm i użyj suwmiarki cyfrowej do sprawdzenia pomiarów; upewnij się, że drukujesz kostkę na tej samej wysokości warstwy, na której drukujesz ostateczny model. Najpierw sprawdź całkowitą wysokość, aby zobaczyć, czy wynosi 50 mm, jeśli tak, to wszystko jest w porządku na osi Z. Jeśli nie, dokładnie zmierz górne 20 warstw — powinny one wynosić 20 mm. Jeśli to prawda, ale ogólna wysokość jest nieprawidłowa, prawdopodobnie przyczyną problemu jest kilka pierwszych warstw.

  Aby rozwiązać ten problem, sprawdź wysokość dyszy od platformy drukowania i czy mieści się ona w marginesie błędu drukarki w stosunku do wysokości warstwy. Jeśli wysokość dyszy wynosi 1 mm od platformy drukowania, a wysokość warstwy wynosi 2 mm, może się okazać, że w pierwszej warstwie nakłada się zbyt dużo filamentu i powoduje to problem. W takim przypadku ponownie skalibruj drukarkę i upewnij się, że odległość między dyszą a platformą została zwiększona, lub zmniejsz wysokość warstwy.

  Teraz sprawdź wymiary X i Y. Jeśli są o około 1 mm mniejsze niż powinny, ale wszystkie proporcje wyglądają prawidłowo, może to być spowodowane skurczem termicznym włókna. Jest to stosunkowo powszechne w przypadku ABS; aby to skorygować, oblicz procent błędu i zwiększ skalę wydruku, aby to skompensować. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest używanie wysokiej jakości włókien.

  Wróć do dziury i zajrzyj do środka; jeśli ściany wyglądają na gładkie, wszystko jest w porządku. Jeśli zauważysz, że warstwy lekko wystają, może to oznaczać, że dysza jest zbyt gorąca i filament po ułożeniu jest cieknący.

  Jeśli otwór wygląda na owalny, może to oznaczać, że jeden z twoich pasów jest luźny lub występuje niewielka niewspółosiowość osi X i Y. Sprawdź, czy wszystkie są dobrze dokręcone i przykręcone tak, jak powinny.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: wydruk stracił dokładność wymiarową

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ ROBOCZĄ JEDNOSTKĘ MIARY

  W swojej aplikacji do drukowania 3D upewnij się, że masz wybrane prawidłowe wymiary świata rzeczywistego.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ DOKŁADNIE POMIARY

  Jeśli projektujesz część, która musi łączyć się z innymi obiektami, dokładnie sprawdź swoje wymiary i użyj suwmiarki cyfrowej.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZBYT DUŻE OTWORY NA ŚRUBY

  Jeśli robisz otwór na śrubę, stwórz wirtualną śrubę 3D M5 o średnicy nieco większej niż powinna i użyj jej do wyodrębnienia / utworzenia odejmowania logicznego z modelu, w którym ma się pojawić otwór.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZWIĘKSZ LICZBĘ WIELOKĄTÓW

  Zmniejszenie liczby wielokątów modeli może powodować problemy z lekko spłaszczonymi krawędziami. Upewnij się, że utrzymujesz wielokąty w rozsądnej liczbie, aby uzyskać gładsze gradienty i lepsze dopasowanie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  PRZETESTUJ DOKŁADNOŚĆ DRUKARKI ZA POMOCĄ KOSTKI TESTOWEJ

  Użyj kostki do kalibracji druku 3D , aby sprawdzić wymiary X, Y i Z wydruku.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ TEMPERATURĘ DYSZY

  Spróbuj obniżyć temperaturę wydruku, jeśli wewnątrz otworów wydruku znajdują się plamy i inne zabłąkane wytłoczenia.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ PASKI I SZYNY

  Sprawdź napięcie paska i upewnij się, że wszystkie osie są proste i prawidłowo wyrównane.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: Dokładność wymiarów wydruku

  • Sprawdź wymiary
  • Dokładnie sprawdź pomiary!
  • Upewnij się, że części pasują
  • Utrzymuj wysoką liczbę wielokątów
  • Sprawdź temperaturę dyszy
  • Sprawdź paski i szyny

  Druk offsetowy w niektórych miejscach

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Przesunięcie drukowania w niektórych miejscach

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Dolna i górna warstwa przesuwają się, dzięki czemu uzyskujesz efekt stopniowego przejścia przez nadruk. Zwykle jest to dość subtelne, ale powyższe zdjęcie pokazuje odcisk z bardziej wyrazistym efektem.

  Co powoduje problem z drukowaniem 3D?

  Istnieje wiele powodów przesuwania warstw, a te mogą być tak proste, jak uderzenie drukarki w drukarkę podczas procesu drukowania. Bardziej złożonymi przyczynami mogą być wygięte lub niewspółosiowe pręty, a nawet zaczepienie się dyszy o wydruk i spowodowanie lekkiego przesunięcia pozycji platformy.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: wydruk jest przesunięty w niektórych miejscach

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ, CZY DRUKARKA MA STABILNĄ PODSTAWĘ

  Umieść drukarkę na stabilnej podstawie i w miejscu, w którym nie zostanie uderzona, szturchnięta i ogólnie manipulowana. Nawet niewielkie popchnięcie drukarki może przesunąć podstawę drukowania i spowodować problemy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ, CZY STÓŁ ROBOCZY JEST BEZPIECZNY

  Wiele drukarek 3D używa jakiejś formy odłączanego stołu. Chociaż jest to przydatne przy usuwaniu wydruków i zapobiega uszkodzeniu drukarki, oznacza to również, że z czasem zaciski i śruby mogą się poluzować. Upewnij się, że po ponownym zainstalowaniu platformy drukowania jest ona zaciśnięta lub mocno przykręcona, aby uniknąć poślizgu lub ruchu.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  UWAŻAJ NA WYPACZONE GÓRNE WARSTWY

  Górne warstwy wydruku mogą się łatwo wypaczać, jeśli są zbyt szybko schłodzone. Gdy warstwy się wypaczają, unoszą się i mogą powodować zablokowanie dyszy podczas jej ruchu. W większości przypadków wydruk zostanie uwolniony z platformy, ale jeśli tak się nie stanie, potężne silniki krokowe mogą popchnąć wydruk i platformę dookoła. Jeśli twoje wydruki są wypaczone w górnych warstwach, spróbuj nieco zmniejszyć prędkość wentylatorów.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  ZMNIEJSZ PRĘDKOŚĆ DRUKOWANIA

  Możliwe jest skrócenie czasu drukowania dla Twojej maszyny poprzez zwiększenie temperatury i przepływu. Jednak chociaż może to spowodować, że włókno będzie płynąć w odpowiedniej jakości, reszta maszyny może mieć trudności z nadążaniem. Jeśli podczas drukowania usłyszysz kliknięcie, może to oznaczać, że drukarka działa szybko. Jeśli usłyszysz kliknięcie, pierwszym portem połączenia jest sprawdzenie, czy włókno się nie ślizga, zanim spojrzysz na rzeczywistą prędkość drukarki. Szybkość drukarki można łatwo dostosować w dowolnym dobrym oprogramowaniu do krojenia.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ PASKI

  Jeśli warstwy nadal się przesuwają, czas sprawdzić pasy. Szybka kontrola polega po prostu na obejściu wszystkich pasów i zaciśnięciu ich razem. Napięcie w każdym pasie powinno być takie samo, jeśli nie, musisz wyregulować położenie paska, aby wyrównać napięcie paska. Z biegiem czasu gumowe paski się rozciągają (często można stwierdzić, czy robią, ponieważ zaczną się ślizgać na kołach napędowych), jeśli na paskach jest spory luz, nadszedł czas, aby je wymienić na nowe. Zbyt ciasne pasy również mogą stanowić problem, ale zwykle jest to problem tylko wtedy, gdy sam zbudowałeś maszynę. Niektóre drukarki, takie jak Prusa i3, mają śruby napinające pasek, które umożliwiają łatwą regulację napięcia paska.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ ŁĄCZNIKI NAPĘDU

  Są one zwykle połączone bezpośrednio z silnikiem krokowym i jednym z głównych prętów napędzających głowicę drukującą. Jeśli ostrożnie obrócisz łącznik, zobaczysz małą śrubę dociskową. Chwyć drążek i chwyć za dołączony pas, a następnie pociągnij za pas i spróbuj zmusić koło pasowe do obrotu. Powinieneś zauważyć, że nie ma poślizgu między łącznikiem a stepperem lub prętem. Jeśli tak, dokręć wkręt dociskowy i spróbuj ponownie.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  OCZYŚĆ I NAOLIWIJ PRĘTY

  Z biegiem czasu na prętach mogą gromadzić się zanieczyszczenia, co oznacza, że ​​w niektórych punktach na swojej długości napotykają one na wzrost tarcia. Może to wpływać na swobodny ruch głowy i powodować przesuwanie się warstw. Szybkie wytarcie i ponowne naoliwienie prętów zwykle rozwiązuje problem.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D:  SPRAWDŹ, CZY NIE MA ZDEFORMOWANYCH PRĘTÓW

  Jeśli zauważysz, że głowica drukująca słabnie w niektórych punktach, może to oznaczać, że jeden z prętów został lekko wygięty. Zwykle można to stwierdzić po wyłączeniu maszyny, aby nie było zasilania przez steppery, a następnie przesuń głowicę drukującą przez osie X i Y. Jeśli czujesz opór, wiesz, że coś jest nie w porządku. Zacznij od sprawdzenia, czy pręty są wyrównane, jeśli są, usuń pręty i przetocz je po płaskiej powierzchni. Jeśli któreś są wygięte, to będzie to całkiem oczywiste.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: wydruk został przesunięty w niektórych miejscach

  • Sprawdź, czy drukarka stoi na stabilnej podstawie
  • Sprawdź, czy stół roboczy jest bezpieczny
  • Uważaj na wypaczone górne warstwy
  • Drukowanie zbyt szybkie dla Twojej maszyny
  • Sprawdź paski
  • Sprawdź łączniki napędu
  • Sprawdź, czy pręty są czyste i nałóż trochę oleju
  • Sprawdź, czy nie ma zdeformowanych prętów

  Mosty są brudne

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Mosty są brudne

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Mosty to zasadniczo odcinek plastiku, który jest wytłaczany między dwoma wzniesionymi punktami. Jeśli masz dwie kolumny z odstępem 5 cm, to belka, która znajduje się na górze między tymi dwoma punktami, bez niczego poniżej, jest mostem.

  Większość filamentów jest zaskakująco odporna na mostkowanie, a dzięki precyzyjnie dostrojonej drukarce odległość, jaką można osiągnąć podczas mostkowania, może być zaskakująca. Jednak wiesz, że coś jest nie tak, gdy Twoja drukarka zaczyna nie wypełniać nawet najmniejszej luki.

  Najbardziej oczywistym znakiem jest to, że drukarce nie udaje się wypełnić luki między 1 a 3 cm. Wytłoczka może być zbyt cienka, włókna zwisają lub po prostu spływają w dół mostka, a nie w poprzek.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Dotarcie do sedna problemów związanych z mostowaniem jest zwykle dość łatwe, a większość diagnozy wynika z wyglądu uszkodzonego mostu.

  Warto również zauważyć, że sposób, w jaki różne aplikacje krajalnicy obsługują mostkowanie, jest bardzo różny, a aplikacje takie jak Simplify3D mają specjalną opcję Bridge, która dostosuje wytłaczanie i chłodzenie w celu uzyskania najlepszych wyników.

  Najczęstszym powiązanym problemem jest to, że luka, którą próbujesz wypełnić, jest po prostu zbyt duża, odległość ta będzie się różnić w zależności od drukarki i materiału. Zwykle można stwierdzić, czy szczelina jest zbyt duża, ponieważ włókno zacznie zwisać na środku lub zapadać się.

  Chłodzenie to kolejna ważna kwestia, żarnik musi być szybko schłodzony, aby mógł się utrzymać między dwiema kolumnami.

  Szybkość wytłaczania jest równie ważna, jeśli głowica drukująca porusza się zbyt szybko, prędkość i wibracje nieuchronnie spowodują niestabilność, zanim żarnik się zestali.

  Zbyt wysoka temperatura wytłaczania często uwidacznia się podczas mostkowania, ponownie pokazując zwisanie włókna. Jeśli ekstrudowane włókno ma różne grubości, to wiesz, że jest to problem.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: mosty są brudne

  WSKAZÓWKA 1: ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ MOŻLIWOŚCI MOSTKOWANIA

  Możesz wykonać wydruk próbny z kolumnami i mostkami o różnych odległościach, aby sprawdzić, jak daleko posunie się Twoja drukarka, zacznij od odstępu 5 cm, a następnie zwiększaj, wszystko między 5 a 10 jest dobre, 15 byłoby wyjątkowe.

  WSKAZÓWKA NR 2 DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: DODAJ PODPORY

  Szybkim i łatwym rozwiązaniem jest po prostu dodanie podpór pod konstrukcją

  PORADA 3: ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZWIĘKSZ PRĘDKOŚĆ WENTYLATORA

  Zwiększ prędkość wentylatora wytłaczania, aby włókno szybko się ochłodziło, im szybciej włókno ustawi się, tym większy będzie mostek, który będzie w stanie utworzyć.

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D NR 4: ZMNIEJSZ PRĘDKOŚĆ WYTŁACZANIA

  Szybkie wytłaczanie to absolutny brak, jeśli chodzi o mostkowanie, potrzebujesz powolnego i stabilnego, ponieważ włókno musi mieć czas na ustawienie się, gdy odległość jest mostkowana.

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D NR 5: UŻYJ SIMPLIFY3D

  To dedykowane oprogramowanie do drukowania 3D oferuje opcję mostkowania i automatycznie rozpozna wszystkie obszary wydruku, które wymagają większego chłodzenia i wolniejszych prędkości wytłaczania.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: mosty są brudne

  • Sprawdź możliwości pomostowe
  • Dodaj podpory
  • Zwiększ prędkość wentylatora
  • Zmniejsz prędkość wytłaczania
  • Użyj Simplify3D

  PROBLEMY Z DRUKOWANIEM 3D FDM: COŚ INNEGO

  Wydrukowałeś się pomyślnie i wydruk wygląda świetnie, ale nadal jest problem. Oto problemy z drukowaniem 3D, które nie pasują do żadnej z powyższych kategorii.

  Druk utknął na łóżku do druku

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy z drukowaniem 3D i rozwiązania: Druk utknął na stole do drukowania

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Wydruki pozornie przyspawane do platformy drukowania są tak powszechne, jak wydruki w ogóle się nie przyklejają. Irytująco, dość często doświadczasz obu problemów jednego dnia i zwykle rozwiązując jeden, tworzysz drugi.

  Głównym rozwiązaniem tego problemu z drukowaniem 3D jest równowaga.

  Dostrzeżenie problemu jest proste. Gdy wydruk się skończy, po prostu nie ustąpi. W rzeczywistości jest zespawany tak mocno, że mógłbyś podnieść ciężar drukarki za wydruk (choć może to być kuszące, nie rób tego).

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Kiedy włókno jest ciepłe, jest zaprojektowane tak, aby było lepkie, dzięki czemu podczas wytłaczania każda warstwa skleja się ze sobą. Ponieważ baza druku jest ciepła, stykający się filament pozostanie lekko lepki, aż do całkowitego ostygnięcia.

  Wydruk o dużej powierzchni, który styka się bezpośrednio z podłożem, może być po prostu trudny do usunięcia. To naprawdę po prostu wiąże się z efektem ssania.

  Stare platformy drukarskie mogą mieć nadmierną teksturę, a warstwy kleju lub małe wgłębienia w szkle działają jak kotwice na wydruku. Z biegiem czasu ta tekstura może stworzyć prawie nierozerwalne wiązanie. Niektóre platformy drukujące są z założenia perforowane i zazwyczaj dają najtrudniejsze do usunięcia wydruki.

  Tani filament może być również winowajcą absurdalnego wiązania stołu drukarskiego. Chociaż włókno topi się dobrze, nie zawsze twardnieje całkowicie.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: wydruk utknął na stole do drukowania

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: MIEJ TROCHĘ CIERPLIWOŚCI

  Czekałeś godzinami na wydruk, więc czekanie trochę dłużej, aż wydruk całkowicie ostygnie, nie zaszkodzi. Po pewnym czasie ostygnięcia może uwolnić się samoistnie. Gdy włókno stygnie, twardnieje, tracąc kleistość niezbędną do wiązania warstw.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: UŻYJ NOŻA DO PALET

  Wiele drukarek 3D jest dostarczanych z nimi, ale prawdopodobnie znajdziesz je w każdym przyzwoitym sklepie z narzędziami. Jeśli zostawiłeś go na godzinę, a wydruk nadal jest mocno przyklejony, zwolnij platformę roboczą z maszyny i połóż ją na biurku z czymś, co podtrzymuje podstawę drukowania od tyłu. Idealnie ściana. Następnie ostrożnie użyj noża, aby ominąć krawędź i podważyć wydruk.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: WYCZYŚĆ PLATFORMĘ DRUKOWANIA

  Może to nie pomóc w obecnym wydruku, ale jeśli twoja platforma drukowania jest zatkana klejem, prawdopodobnie nadszedł czas, aby ją wyczyścić. Przyszłe wydruki mogą nie wykazywać tej samej nierozerwalnej więzi. Jeśli wydruk jest nadal przyklejony, należy go przepuścić pod gorącą (nie wrzącą) wodą i delikatnie zeskrobać szpachelką z powierzchni kleju. Pozostawienie go do namoczenia w gorącej wodzie ogólnie zwolni również wydruk, ale pamiętaj, aby nałożyć tę końcówkę tylko na usuwalne powierzchnie stołu roboczego.

  Po zwolnieniu wydruku upewnij się, że platforma jest wyczyszczona i sprawdź, czy w szkle nie ma wgłębień. Jeśli są, odwróć szklankę i użyj gładkiej strony. Jeśli obie strony wykazują oznaki wżerów, kup nowy.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: WŁÓŻ GO DO PIEKARNIKA

  Czasami gorąca woda po prostu nie drgnie, jeśli masz szklaną lub inną żaroodporną platformę bez przymocowanego plastiku lub elektroniki i można ją wyjąć z drukarki, włóż ją do piekarnika. Ustaw temperaturę na 100º, a następnie użyj noża do palet, aby sprawdzić, czy możesz przesunąć wydruk. Jeśli nie, zwiększ do 120º i pozostaw na pięć minut i spróbuj ponownie. Zwiększaj temperaturę, aż usuniesz wydruk lub wydruk się stopi i będzie można go zeskrobać (upewnij się, że nosisz rękawice odporne na ciepło). Ta ostatnia skrajność najprawdopodobniej nastąpi kosztem poświęcenia twojego odcisku.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: NIE UŻYWAJ TANIEGO FILAMENTU

  Na tak wielu poziomach tani filament to fałszywa ekonomia. Może łączyć się z platformą druku w sposób, w jaki nie potrafi żaden inny materiał znany człowiekowi, a po schłodzeniu doskonale nadaje się do zgrzewania głowic drukujących i ekstruderów. Jedynym realnym sposobem na uniknięcie tego problemu jest całkowite unikanie tanich filamentów.

  PORADA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZRÓB KILKA OTWORÓW

  Wymaga to trochę przewidywania, ale tworząc kilka otworów w konstrukcji podstawy wydruku, możesz uniknąć przyklejania spowodowanego zbyt dużym kontaktem z powierzchnią i ssaniem.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D: wydruk utknął na stole do drukowania

  • Spróbuj trochę cierpliwości
  • Użyj noża do palet
  • Wyczyść platformę drukowania
  • Włóż to do piekarnika
  • Nie używaj taniego filamentu
  • Zrób kilka dziur

  PROBLEMY Z DRUKOWANIEM 3D SLA: NIC NIE DRUKUJE

  Bogowie druku 3D patrzą na ciebie nieprzychylnie. Spędziłeś pół godziny na drobiazgowym umieszczaniu podpór, aby zapewnić sukces, ale teraz nic nawet nie przykleja się do płyty drukarskiej. A niesprawiedliwość tego wszystkiego? Prawdopodobnie musiałeś czekać setki warstw, aby w ogóle powiedzieć.

  Żywica zbyt zimna

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania w zakresie drukowania 3D: Żywica za zimna
  (Zdjęcie: 3dnatives.com)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Podobnie jak w przypadku niektórych filamentów do druku 3D FDM, temperatura otoczenia może odgrywać dużą rolę w tym, czy żywica fotopolimerowa będzie twardnieć podczas procesu drukowania SLA.

  Jeśli twoja żywica jest zbyt zimna, jest mało prawdopodobne, aby stwardniała, a jeśli tak, będzie twardnieć nierównomiernie, co spowoduje częściowe wydruki i słabą przyczepność płyty.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Bije nas. Uważamy, że wyjaśnienie tego wymagałoby gadatliwego naukowca, ponieważ w Internecie nie ma szeptu, dlaczego tak się dzieje. Jest, ponieważ jest. Być może ktoś w komentarzach może nam to wyjaśnić, ale wiemy tylko, że częstą przyczyną awarii wydruków z żywicy jest zbyt niska temperatura żywicy i otoczenia otaczającego wydruk.

  W przypadku niektórych żywic może być wymagana temperatura nawet 25-30 stopni Celsjusza.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: Żywica za zimna

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: PRZENIEŚ DRUKARKĘ DO CIEPLEJSZEGO POMIESZCZENIA

  Łatwiej powiedzieć niż zrobić, jeśli mieszkasz w ogólnie chłodniejszym klimacie. Coś tak prostego jak przeniesienie drukarki do cieplejszego pomieszczenia w pobliżu źródła ciepła może wystarczyć, aby trafić w ten słodki punkt i zestalić wydruki z żywicy do ich „zielonego” stanu (zestalonego, ale nie utwardzonego/utwardzonego).

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZAINWESTUJ W ROZWIĄZANIE DO OGRZEWANIA KOMORY

  Niewiele jest na rynku, jeśli chodzi o ogrzewanie drukarki 3D z żywicy, ale niektórzy pracowici producenci zwrócili się o rozwiązanie do raczkującej społeczności (ha) wokół domowych inkubatorów. Można kupić zestaw do ogrzewania inkubatora, który zawiera grzałkę, wentylator, termostat i zasilacz za około 50 USD, chociaż jesteśmy pewni, że rozwiązania do domowego parzenia są dostępne za mniej. Służy to jednak jako dobry punkt wyjścia.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D SLA: Żywica za zimna

  • Przenieś drukarkę do ciepłego pomieszczenia
  • Znajdź sposób na ogrzanie komory

  Drukowanie zbyt szybkie

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Zbyt szybkie drukowanie
  (Zdjęcie: coolhunting.com)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  W druku 3D SLA źródło światła UV, zazwyczaj laser, utwardza ​​żywicę fotopolimerową. Podobnie jak klisza fotograficzna wymagająca znacznej ekspozycji na światło w celu uchwycenia obrazu, tak samo żywica musi być wystawiona na odpowiednią ilość światła UV przed stwardnieniem.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Niedoświetlenie, czy to z lasera poruszającego się zbyt szybko, czy z lasera o zbyt małej mocy (co omówimy poniżej), spowoduje w ogóle brak drukowania lub słabe wydruki, które nie są wystarczająco sztywne, aby wytrzymać siłę odrywania urządzenia.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: drukowanie za szybkie

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKARKĄ 3D: ZMNIEJSZ PRĘDKOŚĆ DRUKOWANIA

  W zależności od używanej drukarki SLA może być możliwe zmniejszenie szybkości drukowania w ustawieniach krojenia. Może to rozwiązać problem słabych wydruków lub braku wydruku, chociaż radzimy najpierw sprawdzić temperaturę żywicy. Częstość problemów, z jakimi spotykają się ludzie, które są naprawiane przez rozgrzewanie rzeczy, sprawia, że ​​jest to prawdopodobny winowajca takiego problemu.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D SLA: zbyt szybkie drukowanie

  • Zmniejsz prędkość drukowania

  Niedostatecznie mocny laser

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: słaba moc lasera
  Oto część, która wykonuje całą pracę – zwróć uwagę na laser po prawej stronie. To wystrzeliwuje w dwa lustra pośrodku – galwanometry X i Y.

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Podobnie jak zbyt szybkie drukowanie może spowodować niedoświetlenie żywicy, podobnie jak użycie słabego lasera.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Trochę bez myślenia. Moc twojego lasera jest zbyt niska. Do spolimeryzowania żywicy potrzebna jest wystarczająca ilość energii z lasera. I podobnie jak laser śledzący model zbyt szybko nie przeniesie się wystarczająco do żywicy, podobnie jak laser o zbyt małej mocy.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: słaba moc lasera

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKARKĄ 3D: ZWIĘKSZ MOC LASERA

  Jeśli ustawienia Twojej drukarki na to pozwalają (jak w Peopoly Moai), zwiększenie mocy lasera o niewielkie ilości na raz może pomóc w znalezieniu najlepszego miejsca do naświetlenia przy użyciu obecnej żywicy i prędkości drukowania.

  UWAGA: Chociaż może być kuszące, aby zwiększyć moc lasera, jeśli nic nie drukuje dobrze, umieścilibyśmy to rozwiązanie jako najniższy priorytet na liście kontrolnej. Zbyt duże zwiększenie mocy lasera może spowodować „rozkwitanie” na wydrukach — odsłonięcie obszarów wokół punktu, który ma ustawić, powodując niechlujne wykończenie powierzchni — i uszkodzenie warstwy pośredniej wewnątrz kadzi z żywicą drukarki. Różne żywice mogą wymagać różnych mocy lasera niż domyślna maszyna, ale graj z mocą lasera na końcu (chyba że podano zalecane ustawienia od producenta żywicy/drukarki).

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D SLA: słaba moc lasera

  • Niewielkie zwiększenie mocy lasera

  PROBLEMY Z DRUKOWANIEM 3D SLA: MÓJ WYDRUK NIE POWIÓDŁ SIĘ

  Żywica do cholery, wszystko było dobrze, ale gdzieś po drodze wydruk Cronenburga był twardy. Istnieje wiele możliwych przyczyn: oto, co mamy.

  Wydruki nie przylegają do płyty drukarskiej

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Twoja podstawa nośna nie przykleja się do płyty drukarskiej. Albo częściowo się odrywa, albo całkowicie oddziela i pozostaje unoszący się wokół zbiornika z żywicą.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Może się tak zdarzyć z kilku powodów. Po pierwsze, możliwe jest, że sposób, w jaki Twoja drukarka 3D SLA przesuwa się do następnej warstwy drukowania, generuje większą siłę odrywania, niż jest w stanie obsłużyć drukowanie.

  W przypadku drukarek 3D typu bottom down SLA siła odrywania to efekt ssania wywierany na wydruki za każdym razem, gdy płyta drukowa i dno kadzi z żywicą oddzielają się w celu zmiany położenia. W zależności od mechanizmu, za pomocą którego drukarka wykonuje tę akcję, istnieje kilka sztuczek, które możesz wykonać, aby zminimalizować lub przynajmniej złagodzić to przyciąganie.

  Innym czynnikiem, który może wpływać na przyczepność wydruku, jest to, czy płyta drukowa jest odpowiednio przygotowana. Drukarki SLA od dołu drukujące na płaskiej metalowej płycie dobrze trzymają się, gdy płyta ma drobną teksturę lub jest szorstka. I odwrotnie, być może twoja warstwa pośrednia w kadzi z żywicą ma jakieś cienie, które utrudniają laserowi ustawienie żywicy.

  Alternatywnie, może to być klasyczny winowajca tego, że żywica po prostu nie jest wystarczająco ciepła. Możesz być na granicy akceptowalności, ale w miarę postępu drukowania i obniżania się poziomu żywicy niewielkie wahania temperatury mogą spowodować, że żywica przestanie wiązać.

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: wydruki nie przylegają do płyty drukarskiej

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZMIEŃ POŁOŻENIE WYDRUKU

  Jeśli twoja drukarka wykorzystuje przechylaną kadź z żywicą jako część swojego mechanizmu (sam jest to wybór konstrukcyjny, który pomaga zmniejszyć siłę odrywania), tworzy to gradient w poprzek płyty drukarskiej, gdzie siła ta przechodzi od bardzo dużej do słabej.

  Umieszczenie wydruku w obszarze płyty drukarskiej, na którym występuje mniejsza siła odrywania, może w pewnym stopniu pomóc w uzyskaniu dobrego połączenia wydruku z płytą drukową, oprócz zmniejszenia naprężeń na wyższych częściach, które będą wolnostojące lub będą od nich zależne obsługuje.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: POZIOM KADZI

  W zależności od drukarki 3D może być możliwe automatyczne lub ręczne ponowne wypoziomowanie kadzi lub łóżka. Podstawa rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D dla drukarek 3D FDM, dotyczy również drukarek 3D SLA. Jeśli zauważysz, że tylko część wydruku przykleja się do płytki, może to oznaczać, że ta część płytki nie przylega ciasno do warstwy pośredniej w kadzi, gdy laser działa. Innym charakterystycznym znakiem tego jest płaski dysk z utwardzonej żywicy przyklejony do warstwy pośredniej wewnątrz kadzi po zakończeniu lub anulowaniu drukowania.

  Wyszukaj jakąś instrukcję poziomowania stołu dla swojej drukarki lub zaawansowane kroki kalibracji i wypróbuj je.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ TEMPERATURĘ

  Możliwe, że twoja konfiguracja drukowania jest bliska pomyślnego drukowania, ale utwardzanie żywicy po prostu nie jest. Jeśli żywica jest zbyt zimna, może to oznaczać, że żywica nie wiąże się wystarczająco dobrze i dlatego nie przylega dobrze do płyty drukarskiej. Spróbuj w jakiś sposób podgrzać żywicę i komorę druku (może to zmienić ustawienie drukarki w cieplejszym pomieszczeniu).

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ WARSTWĘ INTERFEJSU KADZI Z ŻYWICĄ

  Wiele drukarek 3D SLA wykorzystuje cienką warstwę żelopodobnego materiału (powszechny jest PDMS) na dnie kadzi z żywicą akrylową, która służy jako warstwa pośrednicząca. W drukarkach żywicznych typu bottom-up — powszechna metoda w „tańszych” maszynach — płyta drukowa wypycha warstwę pośrednią, aby zatrzymać cienką warstwę żywicy dla ustawienia każdej warstwy. Jest nieuniknione, że z biegiem czasu, efekt zjawy i ogólne zużycie mogą prowadzić do słabego drukowania, powodując, że niektóre obszary płyty drukującej nie będą już przydatne do drukowania. Rozwiązaniem jest: wymiana warstwy pośredniej na własną (silikon Solaris jest jedną z często powtarzanych opcji), zakup nowej warstwy pośredniej, jeśli jest dostępna, lub, jeśli nie, nową kadź. To lub kontynuuj przesuwanie wydruków na nieuszkodzonych obszarach kadzi.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: FILTRUJ ŻYWICĘ

  Kilka odcisków, możesz znaleźć małe kawałki żywicy unoszące się w twojej kadzi. Te nieuczciwe łobuzy mogą przeszkadzać i przeszkadzać w utwardzaniu laserem świeżej żywicy. Dobrą praktyką jest przeczesywanie kadzi po każdym wydruku nie tylko w celu wyłapania tych cząstek i ich usunięcia, ale także w celu usunięcia wszelkiej żywicy przyczepionej do dna zbiornika.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: PONOWNIE WYMIESZAJ ŻYWICĘ

  Jeśli wykonałeś powyższy krok i przefiltrowałeś żywicę pod kątem cząstek zakłócających drukowanie, ale następnie zostawiłeś maszynę samą na kilka dni, istnieje szansa, że ​​żywica osiadła, a cięższy pigment z kolorowych żywic osadza się we własnej warstwie, która będzie drukować niespójnie w miarę postępu drukowania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: OSZLIFUJ PŁYTĘ DRUKOWĄ

  Czasami płyta dostarczana z drukarką SLA 3D może być trochę zbyt gładka, co oznacza, że ​​tylko w najdoskonalszych warunkach wydruk będzie prawidłowo przylegał do płyty. Możesz to zrobić na swoją korzyść, delikatnie szlifując płytę drukową papierem ściernym o średniej ziarnistości. Pamiętaj, aby później odpowiednio wyczyścić płytę, w przeciwnym razie do żywicy wprowadzisz kilka cząstek, które będą przeszkadzać w drukowaniu.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D SLA: wydruki nie przylegają do płyty drukarskiej

  • Wypoziomuj swoją kadź
  • Zmień położenie modelu do drukowania
  • Sprawdź temperaturę żywicy
  • Sprawdź warstwę interfejsu kadzi
  • Filtruj swoją żywicę
  • Wymieszaj żywicę
  • Przeszlifuj swoją płytę drukową

  Sekcja wydruku/obsługi została odłączona lub przeniesiona

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania z drukowaniem 3D: Odłączona lub przesunięta sekcja drukowania/obsługi

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  W pewnym momencie podczas drukowania fragment utwardzonej żywicy uległ przesunięciu, oddzielając się całkowicie lub poruszając się na tyle, aby przeszkadzać i zepsuć inne części wydruku.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Jak to często bywa w przypadku zniekształconych wydruków SLA, prawdopodobnie winowajcą są siły działające w samej kadzi.

  Możliwe, że to, co drukujesz, jest niewłaściwie zorientowane, aby wytrzymać siły odrywania, co powoduje zniekształcenia ruchów, które powodują oddzielanie się części lub podpór. Taki ruch w części spowoduje, że kolejne warstwy będą formować się na interfejsie kadzi, a nie na samym wydruku, więc w efekcie z jednego niepowodzenia powstają dwa problemy (yaay).

  Ewentualnie może twój wydruk jest prawidłowo umieszczony, ale twoje struktury podporowe po prostu nie są wystarczająco mocne.

  Lub może być tak, że wszystko będzie dobrze drukować, z wyjątkiem tego, że masz odcisk o dużym przekroju, który psuje wszystko z nadmierną siłą odrywania lub, jeśli jest wydrążony, niewystarczający drenaż, aby złagodzić eksplozje (rzeczywisty termin, choć nie jest tak dramatyczny jak to brzmi).

  Rozwiązywanie problemów z drukarką 3D: sekcja wydruku/obsługi została odłączona lub przeniesiona

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: PUSTE, DUŻE WYDRUKI

  W przypadku modeli, które mają dużą powierzchnię w dowolnym miejscu drukowania, należy zdecydowanie rozważyć ich wydrążenie (i dodanie otworów drenażowych), jeśli to możliwe.

  Oznacza to, że zamiast zmuszać dużą płaską powierzchnię do odrywania się od dna kadzi z żywicą przy każdej zmianie warstwy, za każdym razem model odrywa się od cieńszego konturu.

  Wymaga to znacznie mniejszej siły i jest mniej prawdopodobne, że rozerwie wydruk — choć działa to najlepiej, jeśli dodasz otwory drenażowe za pomocą oprogramowania do modelowania/krojenia. Bez dziur dodanych do masy odbitki, będziesz uwięziony wewnątrz zbiornika nieutwardzonej żywicy — drogiego marnotrawstwa i czegoś, co przede wszystkim pokona punkt wydrążenia.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: MOCNIEJSZE PODPORY

  Jeśli Twój model wygląda dobrze do wydrukowania, ale podejrzewasz, że siła odrywania nadal jest odpowiedzialna za nieudane wydruki, następnym krokiem, który sugerujemy, jest wzmocnienie podpór. Zwiększ szerokość końcówek, w których podpora styka się z drukowaną częścią, o ułamek milimetra i dodaj rozpórki między nimi, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

  Możesz również rozważyć dodanie większej liczby podpór, jeśli nie masz nic przeciwko perspektywie czyszczenia po obróbce końcowej po utwardzeniu wydruku.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ/ZABEZPIECZ PLATFORMĘ DRUKOWANIA

  Możliwe, że Twoja platforma drukowania nie jest odpowiednio zabezpieczona. W miarę jak drukarka wykonuje swoją działalność, przesuwając platformę warstwa po warstwie, niewielkie odchylenia w położeniu od przepychania się platformy mogą spowodować nieprawidłowe wyrównanie warstw i ich rozdzielenie (rozwarstwienie).

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: ZMIEŃ ORIENTACJĘ WYDRUKU

  Często problem z drukowaniem SLA można rozwiązać dzięki lepszej orientacji modelu. Może to nie tylko poprawić jakość wydruków, ale także zmniejszyć naprężenia w kadzi i zwiększyć szansę na pomyślne wydrukowanie modelu.

  Aby uzyskać optymalną orientację modelu, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  Pozycjonowanie. Wiele, jeśli nie wszystkie oddolne drukarki 3D SLA są wyposażone w pewien rodzaj mechanizmu odrywania, który oddziela płytkę drukową od dna kadzi z żywicą podczas zmiany położenia na osi Z dla następnej warstwy. W zależności od sposobu, w jaki drukarka to robi, możliwe jest, że siła odrywania zmienia się na obszarze płyty drukarskiej. Jeśli tak jest i jest to znane Twojej drukarce, możesz zwiększyć prawdopodobieństwo, że wydruk przetrwa działanie sił, umieszczając go w obszarze poddanym słabszej sile odrywania.

  Podpory nawisów. Podobnie jak w przypadku drukowania 3D FDM, duże nawisy muszą mieć jakąś formę wsparcia, aby pomyślnie drukować. W przypadku niektórych modeli 3D możesz zmniejszyć ich potrzebę, ustawiając model pod kątem, zmniejszając kąty nawisu w procesie i czyniąc je przydatnymi do drukowania bez wsparcia.

  Punkty minimalne (lub minima). Podobnie jak w przypadku nawisów wymagających podpór, minimalna liczba punktów to izolowane części wydruku, które nie są bezpośrednio połączone z korpusem wydruku. Pomyśl o osobie z rękami po bokach, które drukują właściwą stronę do góry — koniuszki palców są uważane za minima, ponieważ zaczynają drukować oddzielnie od ciała, a ramiona materializują się na górze i łączą w ramionach. Takie minima wymagają podpór, w przeciwnym razie jest bardzo prawdopodobne, że oderwą się i będą swobodnie pływać w kadzi z żywicą.

  Alternatywnie, możesz wyeliminować potrzebę wspierania minimów z orientacją modelu taktycznego (odwrócenie osoby na głowicę drukującą najpierw usuwa minima, gdy ciało zwęża się do ramion, a na końcu do stóp).

  Bańki. model, który planujesz wydrukować, może mieć puste przestrzenie skierowane do kadzi drukarskiej — zwłaszcza jeśli jest to duży model, który wydrąłeś. Taka cecha może powodować ogromny problem związany z nadmierną siłą odrywania, którą przezwycięży wydruk (najprawdopodobniej w trakcie tego procesu wydruk się zepsuje).

  Jeśli „kubek” jest płytki, wystarczy ustawić nadruk pod odpowiednim kątem, aby zminimalizować efekt bańki do proporcji, które nie niszczą wydruku.

  Alternatywnym rozwiązaniem jest dodanie otworów drenażowych do modelu w preferowanym oprogramowaniu do modelowania, które umożliwiłyby przepływ żywicy przy każdej zmianie warstwy.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D w ramach umowy SLA: Odłączenie/przeniesienie części wydruku

  • Puste duże nadruki
  • Dodaj mocniejsze podpory
  • Sprawdź/zabezpiecz platformę drukowania
  • Zmień orientację druku

  PROBLEMY Z DRUKOWANIEM 3D SLA: MÓJ WYDRUK WYGLĄDA ŹLE

  Drukarka cicho buczała godzinami i pomyślnie zakończyła drukowanie. Kłopot w tym, że odcisk wygląda jak śmieci.

  Warstwy się rozdzieliły (rozwarstwienie)

  Obraz rozwiązywania problemów z drukowaniem 3D: Typowe problemy i rozwiązania związane z drukowaniem 3D: Warstwy się rozdzieliły (rozwarstwienie)
  (Zdjęcie: Formlabs)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Istnieją obszary nadruku, które są nieco postrzępione, jakby nadruk odrywał się od warstw, które nie łączą się dobrze/w ogóle.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Gdy warstwy wydruku SLA nie łączą się dobrze (znane jako delaminacja), może być kilka przyczyn.

  Po pierwsze, możliwe jest, że nie ustawiłeś wystarczająco dobrze swojego wydruku, aby uniknąć minimów. Te części drukują się w oderwaniu od tego, co przymocowały do ​​platformy drukowania i jako takie odczepiają się, drukują niechlujnie warstwa po warstwie i generalnie po prostu psują wydruki. Nie próbuj ich. Upewnij się, że wszystkie ostre kąty i punkty, które nie są bezpośrednio połączone z głównym wydrukiem w ich najwyższym punkcie, są obsługiwane.

  Oprócz przesuwania się niepodpartych części, przyczyną rozwarstwienia mogą być zanieczyszczenia, źle wymieszana żywica i duchy na samej kadzi. To wszystko jest łatwe do rozwiązania.

  Dodatkowo rozwarstwienie może nastąpić po udanym wydruku na etapie obróbki końcowej. Jeśli twój materiał ma szczególnie słabe wiązanie warstw, pozostawienie części w IPA do prania na zbyt długo może jeszcze bardziej osłabić warstwy i spowodować pęknięcie części.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: OBSŁUGUJE!

  Minima w twoich wydrukach zepsuje wydruk SLA, jeśli nie jest obsługiwany. Upewnij się, że generujesz podpory dla wszystkich ostrych kątów i punktów, które nie są bezpośrednio połączone z głównym wydrukiem w ich najwyższym punkcie. Często można wykazać się kreatywnością, wybierając orientację wydruku na płycie drukarskiej w oprogramowaniu do generowania pomocy technicznej, aby zminimalizować potrzebną ilość.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ, CZY ŚCIEŻKA LASERA JEST CZYSTA

  Łączymy tutaj kilka punktów w jeden, ponieważ wszystkie są sugerowane z tego samego powodu – umożliwienia niezakłóconego trafienia lasera w żywicę.

  Oznacza to, że należy sprawdzić, czy żywica, na której drukujesz, jest „czysta” i wolna od zanieczyszczeń (weź do niej grzebień z żywicy lub przelej go przez filtr, aby odsiać maleńkie fragmenty zielonej żywicy, które mogły unosić się z poprzednich wydruków).

  Teraz, gdy wiesz, że twoja żywica jest czysta i dobrze wymieszana, następny winowajca prawdopodobnie znajdzie się na dnie kadzi — warstwa pośrednicząca. Jeśli to nie jest pierwszy wydruk w Twojej obecnej kadzi, sprawdź, czy na warstwie pośredniej w Twojej kadzi z żywicą nie występują cienie. Niewyraźne ślady z poprzednich wydruków są bez wątpienia widoczne i z czasem mogą stać się wystarczającą przeszkodą, aby laser powodował słabsze lub nawet nieudane wydruki.

  W takim przypadku czas na nową warstwę w kadzi (lub, w zależności od urządzenia, na zupełnie nową kadź).

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: NIE KĄP ZBYT DŁUGO CZĘŚCI W IPA

  Co mówi nagłówek. Jeśli podejrzewasz, że twoja część ma słabe wiązanie warstw, zbyt długie pranie w IPA może ją jeszcze bardziej osłabić. Ogranicz cykl prania IPA do minimum, szybko i delikatnie wymieszaj nieutwardzoną żywicę przed spłukaniem w wodzie.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D SLA: warstwy się rozdzieliły

  • Obsługuje!
  • Sprawdź ścieżkę lasera pod kątem przeszkód
  • Minimalne sprzątanie w IPA

  Małe płetwy i krążki dołączone do drukowania (obrzęki)

  Na czym polega problem z drukowaniem 3D?

  Te płatki utwardzonej żywicy zostały włączone do twojego wydruku, dając brzydkie wykończenie powierzchni z odrostami, które nie są częścią modelu.

  Co powoduje ten problem z drukowaniem 3D?

  Prawdopodobną przyczyną tych niechcianych płatków na wydrukach jest niejasna ścieżka optyczna. Czasami laser może ulec rozproszeniu, „wyciekając” do żywicy poza miejsce, które ma osadzać.

  Osadzona żywica, żywica zmętniała dużymi cząsteczkami z poprzednich wydruków lub rozmazane lub brudne płaszczyzny między laserem a żywicą mogą również przyczynić się do problemu.

  Rozwiązywanie problemów z drukowaniem 3D: szarpanie

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: FILTRUJ ŻYWICĘ

  Wyeliminuj wszelkie cząstki zastygłej żywicy z poprzednich wydruków, przepuszczając ją przez filtr. Te papierowe i siatkowe filtry, łatwo dostępne w sklepach z drukowaniem 3D, wychwytują duże cząsteczki, które w przeciwnym razie mogłyby zmętnić żywicę podczas procesu drukowania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: WYMIESZAJ ŻYWICĘ

  Jeśli twoja żywica stała przez kilka dni bez działania, mogła osiąść, a pigmenty osiadły w grubszej warstwie niż fotopolimer. Wymieszaj żywicę, upewniając się, że pigment i fotopolimer są równomiernie rozprowadzone. Zwykle możesz stwierdzić, kiedy to się dzieje, po braku smug podczas miksowania.

  WSKAZÓWKA DOTYCZĄCA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW Z DRUKOWANIEM 3D: SPRAWDŹ/OCZYŚĆ ŚCIEŻKĘ OPTYCZNĄ

  W zależności od maszyny możesz mieć dostęp do przezroczystej bariery wewnętrznej chroniącej laser/galwanometry. Jeśli to możliwe, sprawdź, czy jest on wolny od kurzu, odcisków palców i innych zanieczyszczeń, które mogą uniemożliwić przejście lasera do czysta.

  Lista kontrolna problemów z drukowaniem 3D SLA: Małe dyski i płetwy dołączone do drukarki

  • Filtruj swoją żywicę
  • Zremiksuj swoją żywicę
  • Sprawdź/oczyść ścieżkę optyczną

  Źródło: all3dp.com

  %d bloggers like this: