Kontakt


  Tutaj proszę zgłaszać wszelkie uwagi.


  5 grudnia 2022

  Ender 3d

  Bez ściemniania o druku i drukarkach 3d

  Szybkość retrakcji drukarki 3D – po prostu wyjaśniona

  Wciąganie filamentu z powrotem do gorącego końca jest użyteczną funkcją, ale trudną do opanowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o retrakcji drukarki 3D!
  Naciąganie jest wynikiem nacisku na gorącym końcu i można temu zapobiec poprzez cofanie
  Naciąganie jest wynikiem nacisku na gorący koniec i można temu zapobiec poprzez cofanie (Źródło: FiendFyre_62442 przez Reddit )

  Wycofanie to funkcja mająca na celu wyeliminowanie ciągnięcia poprzez wyciągnięcie (wciąganie) filamentu, gdy głowica drukująca przesuwa się w nowe miejsce. Tak jak filament jest wypychany do przodu podczas normalnych ruchów wydruku, tak samo jest zasysany podczas cofania. W ten sposób przeciwdziała się ciśnieniu gorącego końca i pomaga zapobiegać przepływowi nadmiaru materiału, gdy nie jest to zalecane.

  Wycofanie można włączyć i dostosować podczas przygotowywania modelu do drukowania we fragmentatorze , takim jak Cura lub PrusaSlicer . Prawidłowe ustawienia cofania pozwalają wyeliminować ciągi , plamy, pryszcze i inne problemy z jakością druku związane z wytłaczaniem.

  Chociaż dostępne ustawienia wycofywania różnią się w zależności od fragmentatora, wiele z nich jest takich samych lub podobnych w różnych programach. W tym artykule omówimy najważniejsze ustawienia cofania i sposoby ich dostosowania.

  Dystans

  Zwykle zwiększenie odległości cofania zmniejsza naciąganie
  Zwykle zwiększenie odległości wycofania zmniejszy ciąg (Źródło: Robb0t przez Reddit )

  Spośród dostępnych ustawień wycofywania, być może dwa najważniejsze to odległość wycofywania i prędkość wycofywania.

  Patrząc najpierw na to pierwsze, odległość wycofania to długość włókna, które jest cofane przez ekstruder za każdym razem, gdy następuje wycofanie. Im dłuższa jest ta odległość, tym więcej czasu może zająć wycofywanie w zależności od prędkości, ale także tym mniej prawdopodobne jest, że doświadczysz naciągania.

  Gdyby jednak wycofanie było tak proste, każdy użyłby najwyższej wartości wycofania, ale nie jest to dobry pomysł. Jeśli podniesiesz tę wartość zbyt mocno, żarnik może się za bardzo cofnąć i spowodować zatkanie końcówki lub dyszy .

  Typowa odległość wycofania waha się od 2 do 7 mm, ale ta wartość zależy od konfiguracji ekstrudera ( napęd bezpośredni lub Bowden ), gorącego końca i innych czynników; nie ma jednej doskonałej wartości. Jeśli chcesz dostosować odległość wycofywania, spróbuj dostosować domyślną wartość w krokach co 1 mm, aż do wyeliminowania naciągania bez zatykania się lub innych problemów.

  Prędkość

  Zbyt duża prędkość może powodować problemy
  Zbyt duża prędkość może powodować problemy (źródło: _Deornoth_ przez Reddit )

  Szybkość wycofywania to inne ważne ustawienie wycofywania i, jak można się domyślić, określa ono, jak szybko jest przeprowadzane wycofywanie. To ustawienie jest bardzo ważne, ponieważ może wpłynąć na czas drukowania, a także na skuteczność wycofywania w eliminowaniu ciągów.

  Na przykład, jeśli twoje ustawienia cofania skutecznie eliminują ciągnienie przy odległości 5 mm i prędkości 40 mm/s, możesz doświadczyć gorszych wyników przy tej samej odległości i prędkości 20 mm/s. Dzieje się tak dlatego, że mała prędkość nie zmniejszy ciśnienia wystarczająco szybko, aby zapobiec wydostawaniu się nadmiaru materiału z dyszy. Po drugiej stronie spektrum zbyt duża prędkość może spowodować szereg problemów, w tym przerwanie włókna wewnątrz gorącego końca , i nadal możesz doświadczyć naciągania.

  Najlepiej, jeśli chcesz użyć największej szybkości działania, aby skrócić czas ciągnięcia i drukowania. Dla porównania, domyślna prędkość wycofywania krajalnicy będzie prawdopodobnie mieścić się w zakresie od 30 do 60 mm/s. Jeśli ta wartość nie działa dla Twojej drukarki, spróbuj dostosować prędkość w krokach co 5 mm/s.

  Minimalna podróż

  Prawidłowe ustawienia wycofywania mogą uniknąć bałaganu w sprzątaniu
  Prawidłowe ustawienia wycofywania pozwalają uniknąć niechlujnego sprzątania (Źródło: Hobby 3D Printing! )

  Jeśli dwa ruchy cofania występują blisko siebie, włókno jest wciągane do tyłu, wytłaczane, wciągane i ponownie wytłaczane, wszystko w krótkim czasie. To ciągłe odwracanie ruchu filamentu znacznie zwiększa ryzyko zatkania się dyszy i tu właśnie pojawia się ustawienie minimalnej odległości przesuwu.

  Minimalna odległość przemieszczenia to ostatnie ważne ustawienie cofania, które omówimy, i kontroluje ono, jak często cofanie występuje w określonym obszarze. Osiąga się to, wymagając, aby dysza przesunęła się na pewną odległość, zanim będzie mogła ponownie wykonać wycofanie.

  Podczas gdy większa minimalna odległość zwiększa prawdopodobieństwo naciągnięcia się, zapobiegając transpiracji cofnięć, zmniejsza to ryzyko zatkania się dyszy. To ustawienie jest szczególnie przydatne, jeśli drukujesz model z wieloma pobliskimi oddzielnymi lokalizacjami, w których może wystąpić cofanie, np. szczotką do włosów . Minimalna odległość przesuwu wynosi zwykle 1-2 mm, ale w przypadku problemów należy dostosować tę wartość w krokach co 1 mm.

  Źródło: all3dp.com

  %d bloggers like this: